Preskočiť obsah

Späť na kategórie

Sezónne Zdravie

5 SUPERPOTRAVÍN, ktoré by nemali chýbať v každej domácnosti

5 SUPERPOTRAVÍN, ktoré by nemali chýbať v každej domácnosti

9. november 2020

Jeseň a zima je obdobím neustálych zmien počasia, ktoré spolu s nedostatkom svetla negatívne vplývajú na naše fyzické, ale aj duševné zdravie. Pozrite sa na ľahko dostupné potraviny plné vitamínov a látok, ktoré vás pred premenlivým počasím a nízkymi teplotami spoľahlivo ochránia. 

Zelený čaj

Zázračné účinky zeleného čaju poznali Číňania už pred viac ako 5000 rokmi. Zo všetkých druhov čajov, práve zelený obsahuje najväčšie množstvo prírodných antioxidantov, ktoré prečisťujú ľudský organizmus. Antioxidanty obsiahnuté v zelenom čaji potláčajú depresiu a relaxačné účinky sú v tomto období nesmierne žiadané.

Zelený čaj taktiež redukuje cholesterol v krvi a pomáha udržiavať vaše srdce v dobrej kondícii. Pravidelné pitie zeleného čaju navyše znižuje riziko zvýšenia krvného tlaku, spomaľuje starnutie kože a pomáha pri chudnutí.

Polyphenol zrýchľuje ľudský metabolizmus a zvyšuje rýchlosť, akou vaše telo mení potraviny na kalórie. Nie nadarmo takmer všetky lieky na chudnutie obsahujú extrakt zo zeleného čaju. 

Ak sa rozhodnete do svojho jedálnička zaradiť zelený čaj, siahnite po kvalitnou sypanom čaji. Budete mať istotu, že vaša šálka obsahuje všetky blahodarné látky, ktoré potrebujete.

Kyslá kapusta

Jednou zo superpotravín, ktoré poznali už naše staré mamy je kyslá kapusta. Vysoký obsah vitamínu C chráni organizmus pred nástrahami sychravého počasia a funguje ako prevencia pred chrípkou. Kyslá kapusta v surovom stave ho navyše obsahuje až dvakrát viac ako citrón, ktorý sa považuje za univerzálny zdroj vitamínu C a prvá voľba pri náznakoch choroby. 

Probiotiká, ktoré vznikajú procesom kvasenia zas pomáhajú udržať črevnú mikroflóru v zdravom stave. Kyslá kapusta taktiež, vďaka vitamínu U, funguje ako prevencia proti žalúdočným vredom.

Zázvor

Zázvor alebo Ďumbier lekársky je obľúbeným prípravkom v boji s chrípkou a zápalom hrdla. Siahame po ňom ako po prvej pomoci s počiatočnými príznakmi prechladnutia. Vedeli ste však, že má aj viacero ďalších, zdraviu prospešných, účinkov? Zázvor je univerzálnym pomocníkov pri  zápaloch v ľudskom tele. Podľa klinických výskumov uľavuje od bolesti pacientom trpiacim artritídou a bolesťami svalov. Okrem toho odbúrava žalúdočné kyseliny, ktoré môžu za pálenie záhy.

Zázvor však nie je pre každého. Predstavuje riziká a to najmä pre mladý organizmus. Pre silné účinky by sa nemal podávať malým deťom do troch rokov a neodporúča sa ani ženám počas tehotenstva.

Cesnak

Ďalšou ľahko dostupnou potravinou s liečivými účinkami, ktorú poznáme od nepamäti je cesnak. Okrem výraznej chuti je cesnak známy vďaka silným antivírusovým a antibakteriálnym účinkom. Strúčiky cesnaku sú spoľahlivou zbraňou v boji s vírusmi a bakteriálnou infekciou. Navyše funguje aj ako prírodné antibiotikum. Pravidelným pridávaním cesnaku do vašich pokrmov okrem “sviežeho” dychu získate aj nesporné zdravotné benefity.

Med

Tekuté zlato nie je len prírodným sladidlom. Vďaka svojmu unikátnemu zloženiu sa radí medzi superpotraviny s dlhým zoznamom zdraviu prospešných účinkov. Podobne ako zázvor či cesnak pôsobí protizápalovo, posilňuje imunitný systém či pomáha liečiť vírusové ochorenia. Podporuje trávenie, má upokojujúce účinky na nervovú sústavu, zmierňuje problémy so srdcom a čistí pleť. Lyžička medu je navyše účinným zdrojom rýchlej energie.

O tom, že med je nesmierne vzácnou a jedinečnou potravinou svedčí aj proces výroby a nesmierne množstvo úsilia, ktoré včely pri jeho tvorbe vynaložia. Na nazbieranie jedného kilogramu medu je potrebná práca viac ako 1100 včiel, ktoré opeľovaniu obetujú celý svoj život. Med je pritom ľahko dostupnou potravinou, ktorá nesmie chýbať v žiadnej domácnosti.

Autor: Michal Haviar

wave

Ďalšie tipy na čítanie

Karta MultiSport pre každého

SKÚSENOSTI UŽÍVATEĽOV KARTY MULTISPORT
Karta MultiSport je zamestnanecký benefit, ktorý umožňuje každý deň jeden voľný vstup na vybranú aktivitu v partnerskej prevádzke. Spolu je to viac ako 860…