Preskočiť obsah

Späť na kategórie

Sezónne Zdravie

Jarný detox bez vedľajších účinkov

Jarný detox bez vedľajších účinkov

JARNÝ DETOX – POZITÍVA A NEGATÍVA 

Jar je obdobím prebúdzajúcej sa prírody zo zimného spánku a akýmsi reštartom života okolo nás. Aj my vnímame tento prerod a nový štart. Máme viac energie, lepšiu náladu a dokážeme toho urobiť omnoho viac ako počas pochmúrnej zimy. Aby sme podporili túto transformáciu, v posledných rokoch sú nesmierne populárne rôzne druhy jarných detoxov, ktorými sa snažíme zbaviť všetkého zlého a naštartovať sa fyzicky aj psychicky. Aj keď detox nie je novinkou, treba si dávať pozor na jeho agresívne formy.

Extrémy, ktoré škodia

Detox je skratka pre detoxikáciu, proces odstraňovania toxínov a odpadových látok z tela. Jarný detox sa stáva obľúbeným trendom a mnoho ľudí ho považuje za efektívny spôsob, ako očistiť svoje telo od škodlivých látok. Vznik detoxu ako očistnej metódy datujeme až do starovekého Grécka a jeho formy možno pozorovať naprieč všetkými historickými epochami. Napriek storočiam využívania tejto metódy ide o veľmi kontroverznú techniku, ktorá rozdeľuje odborníkov do dvoch protichodných táborov.

Obe skupiny sa však zhodujú v prípade extrémnych diét a očistných kúr. Agresívne diéty môžu byť príliš drastické a viesť k nedostatku výživy a dehydratácii. Niektoré detoxikačné programy môžu obsahovať laxatíva a diuretiká, čo môže spôsobiť nepríjemné vedľajšie účinky, ako sú bolesti hlavy, nevoľnosť a hnačka. Ďalším rizikom detoxu je napríklad zníženie metabolických procesov v tele, ktoré môže viesť k strate svalovej hmoty a zníženiu energetickej úrovne.

Zdravý prístup k výžive

Namiesto toho by sme sa mali zamerať na zdravý a vyvážený prístup k stravovaniu a na podporu našich orgánov, ktoré prirodzene detoxikujú telo, ako sú pečeň, obličky a črevá. Tento proces môžeme podporiť tým, že budeme piť dostatok vody a prijímať dostatok vlákniny. Jesť čerstvé ovocie a zeleninu a vyhneme sa prílišnej konzumácii slaných, mastných a spracovaných potravín.

V prípade, že sa rozhodneme pre detox, mali by sme sa uistiť, že je to bezpečný a zdravý proces. Detox by mal byť postupný a zameraný na podporu našich orgánov, nie na extrémne obmedzenie stravy. Môžeme tiež zvážiť doplnenie jedálnička o detoxikačné potraviny, ako sú zelené listové zeleniny, bylinky, čerstvé ovocie a zelenina, ktoré môžu pomôcť našim orgánom v procese detoxikácie.

Mesiac bez alkoholu

Jedným z priaznivých foriem detoxu môže byť celková abstinencia od alkoholu. Aj keď je táto iniciatíva spája predovšetkým s februárom, môžeme ju vyskúšať kedykoľvek. Alkohol predstavuje pre ľudský organizmus veľkú záťaž a každým pohárikom si do tela dobrovoľne pridávame jed. Úplné vynechanie alkoholu preto môže mať oveľa väčší vplyv ako predražené detoxikačné prípravky. Pozostatky a vplyvy alkoholu sú na organizme badateľné aj po dlhých týždňoch. Pleť sa napríklad začne z alkoholu regenerovať až počas mesiaca abstinencie a k regenerácii pečene dochádza až v období dvoch mesiacov. Nie je preto na škodu si abstinenciu predĺžiť.

Ak sa rozhodneme pre detox, mali by sme sa uistiť, že to robíme pre zdravie a aby sme sa cítili lepšie, nie z dôsledku nových módnych trendov alebo sofistikovanej reklamnej kampane na internete. Nehanbite sa pripravovaný detox prekonzultovať so svojim lekárom, ktorý vám odporučí alebo zamietne vhodnosť danej procedúry.

AUTOR: Michal Haviar

wave

Ďalšie tipy na čítanie

Bežecké lyžovanie pre každého

AKO ZAČAŤ S BEHOM NA LYŽIACH 
Slnkom zaliata zasnežená lúka, ľadový vzduch a pred vami bezchybná bežkárska stopa. Tak vyzerá ideálny deň nadšenca behu na lyžiach. Ak uvažujete, že sa necháte zlákať…

Ako začať športovať

AKO PREDCHÁDZAŤ ZRANENIAM A AKO SA ZBAVIŤ STRACHU PRED PRVÝM TRÉNINGOM  
Hovorí sa, že najťažší je vždy začiatok, prvý pomyselný krok ku zmene. Tak je to v pracovných úlohách, vo vzťahoch, ale aj v…