Preskočiť obsah

Späť na kategórie

Zdravie

Ako začať športovať

Ako začať športovať

AKO PREDCHÁDZAŤ ZRANENIAM A AKO SA ZBAVIŤ STRACHU PRED PRVÝM TRÉNINGOM  

Hovorí sa, že najťažší je vždy začiatok, prvý pomyselný krok ku zmene. Tak je to v pracovných úlohách, vo vzťahoch, ale aj v procese zmeny životného štýlu. Pred prvým tréningom v posilňovni vám v hlave bežia mraky myšlienok. Neviete, ako bude tréning prebiehať, či ho zvládnete, koľko ľudí sa na vás bude pozerať. Pritom sa cítite trápne ešte predtým ako ste prekročili prah fitnes centra a s tréningom skutočne začali. Nenechajte svoje ciele stroskotať už v zárodku. Poradíme vám, ako prekonať strach a začať športovať so sebavedomím a vôľou, ktorá sa z prvého ostýchavého kroku pretransformuje na beh za vysnívanou postavou.

Šport okrem pozitívnych účinkov na zdravie prináša aj riziká spojené so zranením. Toto riziko je však možné spoľahlivo eliminovať do takej miery, že vám pohyb bude prinášať hlavne radosť. Pozrime sa spoločne na niekoľko základných princípov, ktoré eliminujú šancu úrazu na minimum.

Pohyby a šport je prospešný pre ľudské zdravie a psychickú pohodu a je neodmysliteľnou súčasťou dennej rutiny. Pravidelné cvičenie pomáha znižovať riziko vzniku srdcových ochorení a cievnych chorôb, znižuje stres a pocity úzkosti, zlepšuje kvalitu spánku a celkovo prispieva k zvýšeniu kvality života. Zoznam benefitov, ktoré pohyb prináša by sme mohli čítať až do večera. Pravidelný pohyb však prináša aj riziko zranenia, ktoré môže mať krátkodobé, ale aj trvalé následky.

Prekonanie strachu

Cvičenie prináša nespočetné množstvo zdravotných benefitov. Spaľovanie kalórií, šanca schudnúť, zosilnieť a vymodelovať si lepšiu postavu. Okrem zlepšenia fyzického zdravia je cvičenie prospešné aj pre zlepšenie toho mentálneho. Pravidelnou návštevou fitka získate zdravé sebavedomie a nadviažete nové známosti s podobne zmýšľajúcimi ľuďmi. Nehovoriac o prílive pozitívnej energie a dobrej nálady, ktorá sa dostaví okamžite po tréningu a pramení z pocitu dobre vykonanej práce. Ak stále váhate, vedzte, že rozhodne nie ste jediní.

Drvivá väčšina návštevníkov fitnescentier sú ľudia ako vy. Začiatočníci bez skúseností alebo ľudia, ktorí cvičia príležitostne. Len malé percento sú dokonale vyrysovaní muži dvíhajúci obrovské váhy a ženy s vypracovanými postavami a bez gramu tuku navyše. Nie je preto dôvod cítiť sa menejcenne alebo podradne. A ak ide o túto malú skupinu návštevníkov, ktorí sú vo fitku denne, aj oni vedia, aké náročné je začať. Miesto posmechu tak môžete očakávať skôr rady a vrelé privítania. Práve títo ľudia sú často veľmi ochotní pomôcť a odovzdať svoje skúsenosti.

V prípade, že sa bojíte pohľadov okolia, majte na pamäti, že do fitka sa chodí v prvom rade športovať a cvičiť. Väčšina návštevníkov je zamestnaná vlastným tréningom a precíznym prevedením jednotlivých cvikov. Sledovať a hodnotiť okolie je to posledné, na čo ľudia reálne myslia. Ak chcete urobiť skutočný progres, mali by ste sa správať rovnako. Úplne zabudnúť na svoje okolie a venovať sa sebe, svojim potrebám a svojmu tréningu.

Príprava na šport a kvalitný strečing

Strečing je dôležitou súčasťou prípravy na šport a čas po ňom. Správny strečing môže pomôcť znížiť riziko zranenia a dokonca zlepšiť vaše výkony. Možno ho vykonať pred, ale aj po tréningu. Záleží však od konkrétnej aktivity a rozsahu cvičení. Pred športom by ste mali vykonať strečing na roztiahnutie svalov, ktoré budete pri danej aktivite používať. Ideálne by ste mali strečing vykonať po rozcvičke, aby ste sa zahriali a svaly boli už v teplote. Po športe by ste mali vykonať strečing, ktorý pomôže svalom uvoľniť sa a zregenerovať. Tento strečing by mal trvať dlhšie ako naťahovanie sa pred športom.

Snažte sa tento proces nepreháňať. Pri strečingu by ste nemali cítiť bolesti. Ak cítite bolesti, znamená to, že strečing je príliš intenzívny a môže spôsobiť zranenie. Postupujte postupne a neprekračujte prah bolesti. Ideálne sú statické 30 až 60 sekundové naťahovania, kedy systematicky tlačíte proti určitému svalu. Inšpiráciu nájdete aj na internete, kde je množstvo cvičení s detailným popisom od kvalifikovaných trénerov.

Prvé kroky vo fitnescentre

Ak ste už zabudli na všetky pochybnosti, je čas vybrať si vhodné fitko. Vyberajte radšej prevádzky, ktoré máte blízko svojho bydliska alebo práce, aby ste v budúcnosti neodkladali tréningy pre zbytočnú vzdialenosť. Ušetríte tak drahocenný čas aj peniaze na prepravu. Ideálnym miestom na výber vhodnej prevádzky je aj databáza partnerských prevádzok MultiSportu. Prehľadným spôsobom si viete vyfiltrovať konkrétnu aktivitu či oblasť. S kartou MultiSport navyše nemusíte nutne navštevovať len jednu prevádzku, ale využiť rozmanitosť tejto ponuky. Dokážete si tak vyskladať viacero fitnescentier a iných športových aktivít počas týždňa. Spoľahlivo tiež nájdete fitko aj počas dlhšej návštevy u rodičov alebo priateľov v inom meste.

Pred prvou návštevou môžete navštíviť webové stránky alebo sociálne siete danej prevádzky a trochu sa zorientovať. Ak na to nemáte čas, na recepcii vám personál určite rád poradí a vysvetlí, ako to u nich chodí. Pri prvej návšteve si nezabudnite pribaliť športové oblečenie, indoorovú obuv, športový uterák a fľašu s vodou. V prípade, že po cvičení využijete aj sprchu, nezabudnite si sprchový gél, šampón či iné kozmetické prípravky.

Správna výbava a ochranné pomôcky

Pre rôzne športy sú potrebné rôzne druhy výbavy. Správna výbava a ochranné pomôcky sú dôležité pre predchádzanie zraneniam pri športe.  Napríklad pri futbale by ste mali používať špeciálne topánky na trávnatý povrch, pri lyžovaní a bicyklovaní je zas dôležitá ochranná prilba.

Uistite sa, že používate správnu výbavu pre daný šport. Aj takéto odmeny vo forme zliav vám ponúka My MultiSport. Niektoré športy vyžadujú použitie ochranných pomôcok, ako sú chrániče kolien, lakťov, zubov alebo krku. Taktiež si pred každým športom skontrolujte, či je vaša výbava v dobrom stave. Ak sú topánky opotrebované alebo chrániče poškodené, môžu spôsobiť zranenia. Dvojnásobne to platí napríklad pri lezeckých športoch, kde práve výstroj istí váš bezpečný návrat na zem.

Snažte sa vyberať výrobky od renomovaných výrobcov, ktoré splnia štandardy bezpečnosti. Keď používate výbavu alebo ochranné pomôcky, dôsledne sa riaďte pokynmi výrobcov. Tieto pokyny vám pomôžu vyhnúť sa zraneniam a zabezpečia, že výrobok bude fungovať tak, ako má.

Výber športu a správna technika

Okrem správnej rozcvičky a vhodne zvolených ochranných pomôcok by ste tiež nemali zabúdať na vhodný výber športu. Ak máte problém s ramenami, zvoľte radšej šport, ktorý primárne zapája nohy. Nepodceňujte ani správu techniku samotného prevedenia. Chybná technika môže poškodzovať vaše kĺby a svaly a spôsobiť zranenie. Je preto lepšie si v prípade nového športu na začiatok vyskúšať niekoľko lekcií so skúseným kamarátom alebo trénerom.

Tréneri

Návšteva fitness centra je spojená s účelom napredovať, zlepšiť svoje zdravie, kondíciu a figúru. To je však nemožné bez správneho nastaveného tréningu, konkrétnych cvikov, opakovaní a intenzity. Ak ste vo fitku úplný nováčik, minimálne na prvé mesiace sa určite oplatí začať s trénerom. Tréner vám dokáže pomôcť namotivovať sa, vytvorí pre vás tréningový plán a pomôže s technickým prevedením cvikov. Chodiť cvičiť môže byť zo začiatku náročné, avšak keď si zaplatíte trénera, je viac ako pravdepodobné, že lekciu len tak nepreskočíte. Aj keď investícia do trénera môže byť pomerne nákladná, ide o investíciu do vášho zdravia a budúcnosti, ktorá sa vám niekoľkonásobne vráti.

Hľadanie dobrého trénera môže byť náročné, obzvlášť, ak hľadáte špecialistu na konkrétnu aktivitu. Dôkladne si preštudujte webové stránky fitnescentra a pozrite sa na profily trénerov, ktorých ponúkajú. Z popisu by ste sa mali dozvedieť viac o ich skúsenostiach, referenciách a špecializácii. Takto si viete tiež overiť platnosti certifikátov od relevantných organizácií ako napríklad NSCA, ACE alebo NASM, ktorými tréneri disponujú. Ideálne ak si pred začiatkom dlhodobého tréningového procesu a nastavením pravidelných lekcií s daným trénerom vyskúšate jeden cvičný tréning. Uvidíte tak, či tréner správne vníma vaše potreby, limity a či sa zhodujete aj po ľudskej a komunikačnej stránke. Dobrý tréner by mal byť okrem odborníka aj dobrým motivátorom a mal by vás vedieť správne vyburcovať k posúvaniu hraníc. Taktiež by mal byť schopný poradiť s tvorbou jedálnička či doplnkových športových aktivít.

Tie možno zaradiť v ďalšej fáze tréningového procesu. Ich úlohou je ozvláštniť tréning, pridať aktivitu navyše a zas vás o krok posunúť k novej postave a celkovej zmene životného štýlu. Jednou z alternatív je pravidelná návšteva plaveckého bazéna. Počas plávania, v priemernej rýchlosti, telo spaľuje omnoho viac kalórii ako počas tréningu v posilňovni, nehovoriac o ďalších zdravotných benefitoch. Vďaka karte MultiSport máte možnosť navštíviť širokú sieť partnerských prevádzok po celom Slovensku. Princíp je rovnaký ako pri posilňovniach. Na mape si stačí nájsť svoje mesto a danú aktivitu.

Skupinové tréningy

 

Samostatnou kategóriou sú skupinové cvičenia, ktoré môžu byť pre zmäteného začiatočníka ešte lepšou voľbou ako tréning v posilňovni. Počas tohto tréningu pred vami stojí skúsený tréner, ktorý vysvetľuje a ukazuje jednotlivé cviky. Vy sa necháte strhnúť energiou davu a opakujete to, čo robia ľudia okolo vás. Zameranie, ako aj náročnosť sa môže rôzniť. Je preto dôležité vybrať si tréning, ktorého tempo dokážete udržať. Väčšina prevádzok ponúka pomerne detailný popis, takže pred tréningom viete čo vás čaká. Ak máte pochybnosti a ostych aj pred týmto tréningom, majte na pamäti, že pri skupinovom tréningu nebudete mať čas riešiť svoje okolie. Cvičenci sa maximálne sústreďujú na dýchanie, správne prevedenie cvikov a zrkadlenie trénera. Počas prestávok potom koncentrujete všetku svoju energiu na pokračovanie. Medzi skvelé spaľovacie tréningy možno zaradiť tabatu, rôzne dynamické tréningy na podložkách či jumping. Garancia vybitia energie je zaručená.

 

Neodkladajte návštevu lekára

V prípade, že dôjde k zraneniu alebo cítite neočakávanú bolesť, okamžite navštívte svojho lekára. Neliečené úrazy môžu byť nesmierne zdĺhavé a spôsobovať ďalšie a ďalšie problémy. Správna rehabilitácia vás pritom vie častokrát vrátiť späť na tú správnu koľaj a prinavrátiť k športovým výkonom pred zranením.

AUTOR: Michal Haviar

 

wave

Ďalšie tipy na čítanie

Minigolf pre veľkých aj malých

        Pravidlá, rekordy a fakty o minigolfe
 Minigolf je obľúbená voľnočasová aktivita pre rodiny s deťmi, ale aj partie priateľov či pracovné teambuildingy. Vďaka karte MultiSport môžete vyskúšať…