Preskočiť obsah

Späť na kategórie

Ako na to MultiSport Zdravie

Ideálne je, ak sami rodičia preferujú pohybovú aktivitu a sú príkladom pre svoje deti

Ideálne je, ak sami rodičia preferujú pohybovú aktivitu a sú príkladom pre svoje deti

21. január 2022

Rozpohybujme najmenších s kartou MultiSport. Na tému deti a šport sme sa rozprávali so skúseným tenisovým trénerom a komentátorom Štefanom Čižmarovičom. Viete, že k svojej karte môžete získať až tri detské karty pre deti do 15 rokov? Pre viac informácií sa obráťte na svojho zamestnávateľa. 

Športuje podľa vás dnešná mládež menej ako v minulosti?

Keďže pôsobím ako tenisový tréner už viac ako tridsať rokov, môžem porovnávať. Doba sa v niektorých aspektoch skutočne rýchlo mení. To má istý vplyv aj na mladšiu generáciu. Našťastie dnešné deti podľa mňa športujú v približne v rovnakej miere.

Aká je spodná hranica, kedy by podľa vás mali deti začať športovať?

Veľmi dôležité je to, ako sa rozhodnú rodičia konkrétneho dieťaťa. Som presvedčený, že deti by mali začať športovať skoro. Myslím tým v treťom, až štvrtom roku života. Samozrejme za predpokladu, že sa dodrží správna miera záťaže a pre deti bude športovanie zábavné.

Akú športovú aktivitu by ste odporučili najmenším deťom a ich rodičom?

Dôležité je viesť deti od malička k športom, ktoré sú zamerané komplexnejšie, čo sa týka pohybových schopností, koordinácie, ohybnosti, rýchlosti a vytrvalosti. Vhodné sú športy ako gymnastika, plávanie, beh v prírode.

Ako motivovať deti k športu?

Ako som spomenul, najväčšiu zásluhu na tom, že deti začnú športovať majú rodičia. Oni sú prvým motivačným faktorom. Až potom nastupuje tréner, ktorý môže deti pozitívne ovplyvniť na celý život.

Šport v podobe skupinových krúžkov alebo radšej individuálne? Aké sú výhody a nevýhody?

Záleží, k akému športu dieťa inklinuje. Ak je to začiatočník, vhodná je kombinácia individuálneho športu s kolektívnym. Až okolo desiateho roku života by malo dieťa dôjsť k rozhodnutiu, ktorý šport bude dominantný.

Ako správne odhaliť záťaž, ktorú dieťa dokáže zvládať? Či už fyzickú alebo psychickú.

Ak začne dieťa chodiť na pravidelné tréningy k profesionálnemu trénerovi, ten by mal vedieť určiť vhodnú fyzickú aj psychickú záťaž v každej etape života dieťaťa.

Aká záťaž je pre dieťa zdravie ohrozujúca a kde je hranica?

Hlavne u menších detí platí zásada, že menej je mnohokrát viac. Treba dodržiavať postupnosť záťaže tak, aby kvalita tréningu bola nadradená kvantite. Pri dodržaní všetkých zásad športového tréningu, sa bez problémov prirodzene zvyšuje intenzita aj objem a nehrozí žiadne riziko.

Rodičia si často prostredníctvom svojich detí kompenzujú svoje športové ciele a deti nestíhajú vysokým nárokom. Čo by ste povedali týmto rodičom?

Ak sa rodičia rozhodnú dať dieťa na šport, nevyhnutne musí fungovať prepojenie rodič, dieťa a tréner. Niektorí rodičia robia častú chybu, že na svoje deti vytvárajú príliš veľký tlak a dôraz na výsledok a úspech. To môže mať negatívny vplyv na dieťa a neraz sa stáva, že z toho dôvodu prestávajú športovať.

Ako tenisový tréner ste sa vo svojej kariére určite stretli s množstvom talentovaných mladých športovcov. Dá sa už v mladom veku odhaliť potenciál dieťaťa?

Výber talentovanej mládeže je jednoznačne na tréneroch v jednotlivých športoch. Skúsený tréner dokáže odhaliť u dieťaťa talent pri prvom kontakte.

Akú taktiku by mal zvoliť športový tréner? Byť pre deti skôr autoritou alebo kamarátom?

Tréner by mal byť pre dieťa prirodzenou autoritou a je umenie, ak sa mu podarí byť aj jeho kamarátom. Podľa mňa je veľmi dôležitá komunikácia s dieťaťom a jeho rodičmi.

Akú úlohu vo vývoji mladého športovca zohrávajú rodičia?

Ideálne je, ak sami rodičia preferujú pohybovú aktivitu a sú príkladom pre svoje deti. Každý rodič, ktorý sa rozhodol investovať do svojho dieťaťa koná múdro. A je úplne jedno o aký šport sa jedná.

Čo okrem disciplíny dáva deťom šport?

Šport je fenomén, ktorý obohacuje každú ľudskú bytosť. Nie je to iba o fyzickom a psychickom rozvoji, ale aj o dôležitosti socializácie. Tiež o zdolávaní prekážok a dosahovaní cieľov.

wave

Ďalšie tipy na čítanie

Využite výhody karty MultiSport

Využite výhody karty MultiSport

Benefity karty MultiSport na jednom mieste
Karta MultiSport je jedným z najobľúbenejších zamestnaneckých benefitov. Pre svojich držiteľov je vstupnou bránou do sveta športu,…

Bežecké lyžovanie pre každého

AKO ZAČAŤ S BEHOM NA LYŽIACH 
Slnkom zaliata zasnežená lúka, ľadový vzduch a pred vami bezchybná bežkárska stopa. Tak vyzerá ideálny deň nadšenca behu na lyžiach. Ak uvažujete, že sa necháte zlákať…