Preskočiť obsah

Späť na kategórie

MultiSport Zdravie

Plávanie patrí medzi najzdravšie športy vôbec

Plávanie patrí medzi najzdravšie športy vôbec

22. jún 2021

Na tému organizovaného plávania na Slovensku sme sa rozprávali s Mariánom Hrabovským z plaveckého klubu TENAX Žilina. V článku sa okrem iného dozviete, od akého veku je vhodné začať s výučbou plávania u detí alebo aká je konkurencieschopnosť slovenských plavcov si zvyškom sveta.

 

Slovenskému športu momentálne dominuje lyžiarka Petra Vlhová a cyklista Peter Sagan. Nie je to tak dávno čo športu na Slovensku kraľovala olympijská plavkyňa Martina Moravcová. Je plávanie ako šport stále populárny?

Bezpochyby ide o obrovské talenty, ktoré započali svoju športovú kariéru na Slovensku. Žiaľ všetci vyššie spomenutí športovci dosiahli svoje najväčšie úspechy v zahraničí. 

Aká veľká je klubová plavecká základňa na Slovensku?

V Slovenskej plaveckej federácii je registrovaných takmer 5000 plavcov. 

Čo musí nádejný plavec spraviť, aby sa stal členom vášho klubu?

Stať sa členom PK TENAX je značne zložité. Vzhľadom k výrazne obmedzeným možnostiam z hľadiska podmienok a množstva plaveckých dráh, v ktorých je možné trénovať, sme nútení dôsledne selektovať plavecké talenty.

Akým kategóriám a vekovým skupinám sa v klube venujete?

V našom klube pracujeme s plavcami od kategórie najmladších žiakov až po kategóriu seniorov.

Od akého veku je vhodné začať s deťmi plávať a v akom veku sa dá reálne naučiť dieťa plávať bez plaveckým pomôcok?

Vo všeobecnosti sa plavecká výučba odporúča vo veku od 6 až 7 rokov. Je to však veľmi individuálne a značne podmienené psychomotorickým vývinom dieťaťa. Osobne preferujem deťom zabezpečiť širokospektrálnu motorickú prípravu na báze základnej gymnastiky a pohybových hier.

Momentálne je veľmi populárne aj plávanie s dojčatami pod vedením trénera. V mnohých slovenských mestách je možné nájsť organizované kurzy? Ponúkate niečo také aj vy?

V skutočnosti sa u detí dojčenského veku nejedná o výučbu plávania. V našej plaveckej škole sa venujeme deťom vo veku od troch rokov. Avšak ani v tomto veku nemôžeme hovoriť o cielenej plaveckej výučbe v zmysle dosahovania a zvládnutia plaveckej techniky jednotlivých plaveckých štýlov. Deti sa v tomto veku oboznamujú s vodným prostredím a získavajú tak potrebné zručnosti v neskoršej plaveckej príprave.

Žilina bola prvým mestom vo vtedajšom Československu s krytým 50 metrovým olympijským bazénom. Jeho výstavba začala v roku 1959 a prvých návštevníkov privítal už v roku 1963. Za tú dobu muselo na klubovej úrovni vyrásť viacero plaveckých talentov. Spomínate si na výnimočných žilinských plavcov?

Napríklad Zdena Hutárová a Natália Kodajová z TJ LOKOMOTIVA Žilina, Vladimír Štefánok z KPS NEREUS Žilina alebo Emma Marušiaková z PK TENAX Žilina

Prečo vlastne začať pravidelne plávať? Aké zdravotné benefity má tento šport?

 Je známe, že plávanie patrí medzi najzdravšie športy vôbec. Odporúčajú ho lekári, fyzioterapeuti, ale aj psychológovia. Jeho pozitívny vplyv na organizmus tkvie v komplexnosti zaťaženia všetkých systémov. Nielen pohybového a oporného aparátu. Dôležitú úlohu plávania zohráva aj oblasť mentálnej hygieny.

Ak som rekreačný plavec a chcem si zlepšiť svoju techniku, mám v tomto smere nejaké možnosti?

Každému kto sa chce zdokonaliť v technike plávania odporúčam vyhľadať odborníka a teda trénera plávania, ktorý má vedomosti a skúsenosti s efektívnym využívaním rôznych metodicko-didaktických foriem výučby plávania.  

Existujú zdravotné riziká spojené s nesprávnou technikou pri plávaní?

Chybné návyky v súvislosti s nesprávnou plaveckou technikou prinášajú pri dlhodobom niekoľkoročnom opakovaní aj zdravotné riziká. Prejaviť sa môžu predovšetkým prostredníctvom rôznych oslavení v dôsledku nerovnomerného zaťažovania, ktoré by malo byť pri správnej technike laterálne vyvážené. Jedná sa o bolesti chrbtice (krčnej a driekovokrížnej), kĺbov horných a dolných končatín a podobne.

Na plavárňach možno vidieť množstvo ľudí plávať s hlavou nad vodou. Je táto technika vyslovene chybná?

Z môjho pohľadu určite áno. Snahou každého kto pláva týmto spôsobom doporučujeme vyhľadať odborníka a nedostatky v technike čo najskôr odstrániť.

Myslíte si, že sú Slováci dobrí plavci?

Za predchádzajúceho režimu bola plavecká výučba zaradená do školských osnov. V súčasnosti tomu tak napriek snahe Slovenskej plaveckej federácie nie je. Už niekoľko desaťročí sledujeme pokles plaveckej gramotnosti Slovákov! S tým bezprostredne súvisí aj rastúci počet utopených.

Majú slovenskí plavci šancu dosahovať výkony, ktoré sa približujú svetovej špičke? Môžeme v budúcnosti pomýšľať aj nad ďalšiu olympijskou medailou?

Šanca a nádej je tu vždy. Chce to len, aby kompetentní zlepšili podmienky pre plavecké športy na Slovensku. Aby sa tak priblížili k tým, ktoré poznáme za našimi hranicami. Potom je tu nádej, že naši plavci budú môcť svoj talent rozvíjať doma na Slovensku a nebudú odchádzať za lepšími podmienkami do zahraničia.  

Autor: Michal Haviar

Respondent: Marián Hrabovský

wave

Ďalšie tipy na čítanie

Využite výhody karty MultiSport

Využite výhody karty MultiSport

Benefity karty MultiSport na jednom mieste
Karta MultiSport je jedným z najobľúbenejších zamestnaneckých benefitov. Pre svojich držiteľov je vstupnou bránou do sveta športu,…

Karta MultiSport pre každého

SKÚSENOSTI UŽÍVATEĽOV KARTY MULTISPORT
Karta MultiSport je zamestnanecký benefit, ktorý umožňuje každý deň jeden voľný vstup na vybranú aktivitu v partnerskej prevádzke. Spolu je to viac ako 860…