Preskočiť obsah

Späť na kategórie

Zdravie

Minigolf pre veľkých aj malých

Minigolf pre veľkých aj malých

        Pravidlá, rekordy a fakty o minigolfe

 Minigolf je obľúbená voľnočasová aktivita pre rodiny s deťmi, ale aj partie priateľov či pracovné teambuildingy. Vďaka karte MultiSport môžete vyskúšať minigolfové ihriská po celom Slovensku. Medzi obľúbené partnerské prevádzky patria Kaštieľ Mojmírovce, Minigolf Štrkovec v Bratislave, Rodinka Resort v Oščadnici, Športklub FESTA v Terchovej či Jánošíkov Dvor v Zázrivej. 

Aktivita pre každého
Tento netradičný a fyzicky nenáročný šport je vhodný pre všetky vekové kategórie, športovcov aj nešportovcov. Nemá vekové obmedzenie a k zvládnutiu dokonalej techniky nie je nutná ani dobrá fyzická kondícia. Viac ako trénované svaly sa oplatí mať dôvtip, pevné nervy a cit pre úder.

Každý minigolfový areál je jedinečný
Na rozdiel od klasického golfu, ktorý sa hrá na rozľahlých zelených trávnikoch je minigolf zasadený na oveľa menšej ploche pozostávajúcej z viacerých polí popretkávaných komplikovanými prekážkami, hradmi, výhybkami či rampami. Komplikovanosť a kreativita jednotlivých dráh je postavená v každej prevádzke inak.

6 pokusov na jamku
Hráč pri tejto hre potrebuje iba jednu minigolfovú palicu, ktorá je akousi miniatúrou klasickej golfovej palice. Hra sa vždy začína zo základného poľa. Pokiaľ sa hráčovi nepodarí prekonať prekážku a dostať loptičku do jamky na prvý pokus, pokračuje z miesta, kde sa loptička zastavila. Cieľom hry je dostať loptičku do jamky na čo najmenší počet úderov, ktorých počet je obmedzený číslom 6. Pokiaľ sa hráčovi ani na šiesty pokus nepodarí dostať loptičku do jamky, získava trestný siedmy úder a postupuje na ďalšiu dráhu.

Minigolf aj pre profesionálov
Tradičný minigolf, ktorý má aj svoju vlastnú medzinárodnú profesionálnu hráčsku organizáciu sa hrá na 18 dráh. Profesionáli túto hru ďalej delia podľa typu dráhy a povrchov, na ktorých sa hrá. Najbežnejší je miniaturgolf, pre ktorý v štandarde existuje až 25 variant rôznych normalizovaných dráh. Podľa štandardov je dĺžka dráhy 6 metrov a 25 centimetrov, šírka 90 centimetrov a priemer cieľového kruhu je približne 1,4 metra.

Množstvo rôznych variant hry
Ďalšou variantov je švédsky filcový minigolf na kovových alebo drevených dráhach potiahnutých filcovým materiálom, betónový minigolf alebo záhradný minigolf, ktorý nemá pevne stanovené dráhy. Hráč si ich pred hrou vytvorí sám na trávnatej ploche imitujúc skutočných golfistov. Okrem spomínaných variant existuje aj napríklad stern golf, ktorého cieľový kruh je v tvare hviezdy či pitpat hrajúci sa s tágom na stolových dráhach.

USA – kolíska minigolfu vo svete
Kolískou minigolfu sú rovnako ako pri golfe Spojené štáty. V USA nájdete neuveriteľné areály s fantastickými prekážkami najrôznejších bizarných tvarov. Za najdlhší a najnáročnejší minigolfový areál na svete je podľa medzinárodne uznávaného magazínu Golf Digest považovaná dráha Fantasia Fairways, ktorá je súčasťou zábavného parku Walt Disney World na Floride. O nadčasovosti tejto atrakcie a obrovskej popularite svedčí aj fakt, že tematická dráha pomenovaná podľa filmu Fantázia s Mickey Mousom funguje od roku 1996.

Šialené rekordy
S minigolfom sú späté aj mnohé bláznivé rekordy. Jedným z najbizarnejších je vytrvalostný výkon Američana Davida Pfefferleho v americkom štáte Ohio z roku 2008. David drží rekord v najvyššom počte zahratých jamiek počas 24 hodín. Rekordný zápis , ktorý sa odohral vo Westerville Golf Center zahŕňa až 4729 jamiek. Rekordér pri tomto výkone prešiel až 55 míľ, čo je viac ako 88 kilometrov.

wave

Ďalšie tipy na čítanie

Ako začať športovať

AKO PREDCHÁDZAŤ ZRANENIAM A AKO SA ZBAVIŤ STRACHU PRED PRVÝM TRÉNINGOM  
Hovorí sa, že najťažší je vždy začiatok, prvý pomyselný krok ku zmene. Tak je to v pracovných úlohách, vo vzťahoch, ale aj v…