Preskočiť obsah

Späť na kategórie

Sezónne

Ako na Vianoce bez stresu

Ako na Vianoce bez stresu

23. november 2020

Vianoce sú sviatkom pokoja a radosti. Počas tohto obdobia by sme mali stráviť čo najviac času s rodinou a s ľuďmi, na ktorých nám záleží a načerpať energiu na pracovné výzvy v novom roku.

Každá minca má dve strany a vianočná nálada sa môže zmeniť na naháňačku s časom. Hľadanie vhodných darčekov, dekorácie, dlhé cestovanie a návšteva rodinných príslušníkov. Môže sa stať, že pokoj a radosť vystrieda stres a únava. Ako sa proti tomu brániť?

Komercionalizácia Vianoc

Moderná podoba Vianoc sa začala formovať už v 19. storočí. Práve vtedy vznikal aj medzinárodný obchod s vianočnými ozdobami a dekoráciami. Ošiaľ dospel tak ďaleko, že sa tieto sviatky stali jedným z najväčších nákupných udalostí v roku. Obchodníci sa naň pripravujú mnoho mesiacov dopredu a pre niektoré odvetvia predstavuje živobytie počas celého roka.

Vianočné reklamy prichádzajú na obrazovky už v polovici novembra a produkty s vianočnou tematikou nájdeme v obchodoch už oveľa skôr. Práve šikovní obchodníci a marketéri nám pripomínajú, že s prípravou treba začať čo najskôr.

Plánovaním sa vyhnete stresu

Asi najčastejšou radou, ako sa vyhnúť vianočnému stresu, je začať s prípravami čo najskôr. Počúvajte svojich blízkych a zapisujte si veci, ktoré by ich potešili počas celého roka.

Pred Vianocami tak budete mať zoznam darčekov už hotový a vyhnete sa zhonu v obchodoch a nekonečnému prehľadávaniu e-shopov. Obdarovaná osoba ocení, že ste si zapamätali nepatrnú pripomienku mesiace dozadu a o to viac si darček bude vážiť. 

 

Utrieďte si priority

Čo pre vás znamenajú Vianoce? Potrebujete najluxusnejšie dary a stôl prehýbajúci sa pod množstvom jedla, ktoré nemáte šancu zjesť? Alebo chcete stráviť čas s rodinou, oddýchnuť si a načerpať energiu?

Nepodliehajte predstave dokonalých sviatkov z reklám a televízie. Ak sa budete slepo hnať za dosiahnutím dokonalosti, narazíte a na konci budete sklamaní. Povedzte si, čo od Vianoc očakávate a podľa toho plánujte.

Menej je niekedy viac a Vianoce si môžete skomplikovať aj samy. To, že nie vždy nám naše plány vyjdú podľa predstáv je úplne v poriadku. Hodnoty sviatkov by mali byť niekde inde.

Naplánujte si vianočný rozpočet

Vianoce predstavujú záťaž aj pre rodinný rozpočet a mnoho ľudí sa nechá zlákať na výhodnú pôžičku, len aby uspokojila očakávania svojej rodiny. Šetrite na Vianoce už počas roka a pripravte sa na vyššie výdavky. 

Zriaďte si sporiaci účet a pravidelne posielajte menšiu sumu z mesačnej výplaty. Vyhnete sa stresu a zároveň splníte očakávania krásnymi darčekmi a bohatým štedrovečerným stolom.

Vianoce pod palmou?

Našetrené peniaze sa dajú využiť aj inak. Namiesto tradičných Vianoc môžete spolu s rodinou stráviť sviatky v horskom hoteli, v Tatrách alebo v neďalekých Alpách. Vyhnete sa zdĺhavému kolobehu príprav, pečeniu koláčov a upratovaniu, ktoré nám do veľkej miery prinášajú stres. 

O prípravy sa postará personál a vy si užijete pokojné Vianoce pri praskajúcom krbe v hotelovej knižnici alebo v perličkovom kúpeli hotelového wellness.

Ak si dokážete predstaviť štedrý deň bez tradičného kapra a ľudových tradícií, alternatívou je aj dovolenka v exotike. Netradičné vianočné sviatky pod palmami, na opačnej strane sveta, môžu byť zážitkom, na ktorý vaša rodina nikdy nezabudne. 

Autor: Michal Haviar

wave

Ďalšie tipy na čítanie

Bežecké lyžovanie pre každého

AKO ZAČAŤ S BEHOM NA LYŽIACH 
Slnkom zaliata zasnežená lúka, ľadový vzduch a pred vami bezchybná bežkárska stopa. Tak vyzerá ideálny deň nadšenca behu na lyžiach. Ak uvažujete, že sa necháte zlákať…

Minigolf, bicykle a lanové parky

Outdoorové leto s MultiSportom
Obdivujete hru gentlemanov na zelených trávnikov, ktorej úlohou je trafiť loptičku do jamky na čo najmenej úderov? Golfistom sa nestanete zo dňa na deň a pre skutočný…