Jarný detox bez vedľajších účinkov
JARNÝ DETOX – POZITÍVA A NEGATÍVA
Jar je obdobím prebúdzajúcej sa prírody zo zimného spánku a akýmsi reštartom života okolo nás. Aj my vnímame tento prerod a nový štart. Máme…
7. január 2021
Zimná uzávera turistických chodníkov vo Vysokých Tatrách platí od 1. novembra. Príroda aj zvieratá si môžu dopriať zimný odpočinok bez vyrušovania a TANAP sa môže pripraviť na otvorenie letnej turistickej sezóny.
Nie všetky obľúbené trasy sú však počas zimy zatvorené. Uzávera platí najmä pre vyššie položené chodníky, štíty a sedlá. V slovenských veľhorách je stále prístup na vysokohorské chaty s výnimkou Chaty pod Rysmi.
Ak máte šťastie, zasnežené Vysoké Tatry svojim návštevníkom ponúkajú idylické slnečné počasie s inverziou. Odmenou za náročný výstup vám okrem chutnej kapustnice alebo cesnakovej polievky, budú dych berúce výhľady.
Výstroj a výzbroj
Zimná turistika je iná ako v lete. Na minimalizovanie rizika na zľadovatených chodníkov treba mať špecifickú výstroj a teplé oblečenie. Dôležitou súčasťou výbavy by mali byť turistické mačky, palice a prípadne aj cepín.
So spomínanou výbavou treba vedieť narábať. Dôležité je správne uchytenie turistických mačiek, ale aj technika chodenia a používanie cepínu. Odporúčame si tieto úkony nacvičiť ešte pred túrou.
Nezabudnite na funkčné termoprádlo a ďalšiu vrstvu, ktorá bude odvádzať pot. Dôležitá je kvalitná zateplená membránová obuv a teplé a nepremokavé oblečenie. Keďže dni sú v zime krátke, neuškodí si pribaliť aj čelovku.
V prípade, že očakávate lavínový terén, dôležitou súčasťou výbavy je aj lavínová výbava. Sonda, lopata a lavínový vyhľadávač. Väčšina bežných turistov túto výstroj nemá. Lavíny pritom hrozia aj na horských chodníkov v Malej a Veľkej Studenej doline, ktoré vedú na horské chaty.
Plánujte a nezabudnite sa poistiť
Pred túrou sa nezabudnite poistiť. V zime je riziko pošmyknutia oveľa väčšie a aj rutinný zásah horskej služby vás môže vyjsť poriadne draho. V prípade zásahu vrtuľníka, dokonca niekoľko desiatok tisíc eur. Zásada vstupovať do exponovaného terénu s poistením pritom platí počas celého roka. Podceniť by to nemali ani najskúsenejší.
Ďalším dôležitým aspektom je plánovanie. Pred cestou si presne naplánujte svoju trasu a vyrazte skoro ráno. Chodníky môžu byť ráno poriadne namrznuté, so správnou výbavou to ale zvládnete. Keďže v zime sa stmieva už veľmi skoro, vyhnete sa riziku, že z chaty budete zostupovať za šera.
Predpoveď počasia a aktuálna lavínová situácia
Nezabudnite si skontrolovať predpoveď počasia na overených portáloch. Slovenský hydrometeorologický ústav ponúka na svojom webe trojdňovú predpoveď, ktorá sa aktualizuje 4 krát denne. Je dobré si skontrolovať aj aktuálnu lavínovú situáciu na stránkach Horskej záchrannej služby. Na webe nájdete úroveň lavínového nebezpečenstva a taktiež stručné odporúčania profesionálov na pohyb v národných parkoch.
Zimná turistika pre začiatočníkov
Ak ste začiatočník a nemáte potrebné skúsenosti, odporúčame jednoduché a krátke trasy, ktoré ale uspokoja vaše dobrodružné ja. Alternatívou je prechádzka z Hrebienka na Bílikovu chatu (5 minút), Rainerovu chatu (25 minút), Zamkovského chatu (1 hodina). Ak je vám to málo, môžete si túru predĺžiť o výstup na Hrebienok.
Začiatočníkov určite uspokojí aj prechádzka zo Štrbského plesa na Chatu pri Popradskom plese, ktorá trvá približne hodinu. Medzi dlhšie, ale technicky menej náročné patrí aj cesta z Tatranskej Polianky na Horský Hotel Slieszky Dom. Táto túra trvá približne 2 hodiny.
Pokročilí turisti
V prípade, že s pohybom v zimnom vysokohorskom teréne už máte skúsenosti a nechýba vám ani potrebná výstroj, odporúčame navštíviť Zbojnícku alebo Téryho chatu. Zbojnícka chata sa nachádza vo Veľkej Studenej doline. Táto dolina má až 26 plies a patrí k najmalebnejším zimným výstupom v Tatrách.
Téryho chata je najvyššie položenou chatou s celoročnou prevádzkou na Slovensku. Nachádza sa vo vedľajšej, Malej Studenej doline v nadmorskej výške 2015 m. n. m. pri Piatich Spišských plesách. Obe chaty sú ľahko dostupné z Hrebienka. Na Zbojnícku chatu je to v zime približne 2 hodiny a 30 minút a na Téryho chatu o 15 minút viac.
Autor: Michal Haviar
JARNÝ DETOX – POZITÍVA A NEGATÍVA
Jar je obdobím prebúdzajúcej sa prírody zo zimného spánku a akýmsi reštartom života okolo nás. Aj my vnímame tento prerod a nový štart. Máme…
Až 8 z desiatich predsavzatí končí do šiestich týždňov. Ako vytrvať?
Predsavzatia sú bežnou súčasťou nášho života a vždy v januári sme pripravení na reštart, ktorý má od základov zmeniť náš životný…
AKO ZAČAŤ S BEHOM NA LYŽIACH
Slnkom zaliata zasnežená lúka, ľadový vzduch a pred vami bezchybná bežkárska stopa. Tak vyzerá ideálny deň nadšenca behu na lyžiach. Ak uvažujete, že…
SKÚSENOSTI UŽÍVATEĽOV KARTY MULTISPORT
Karta MultiSport je zamestnanecký benefit, ktorý umožňuje každý deň jeden voľný vstup na vybranú aktivitu v partnerskej prevádzke. Spolu je to viac ako 860…