Preskočiť obsah

Späť na kategórie

MultiSport

Golf nie je o nič drahší ako hokej alebo tenis

Golf nie je o nič drahší ako hokej alebo tenis

22. jún 2021

Že golf nie je len hrou pre horných desaťtisíc Vás presvedčí Soňa Postová z Golf Resort Skalica. V rozhovore sme sa pýtali na možnosti, ktoré tento rezort ponúka, postup pre začiatočníkov, ale aj prácu s mládežou a deťmi. Okrem toho sa dozviete, aká veľká je hráčska základňa na Slovensku alebo čo je to FootGolf.

Prvých návštevníkov ste privítali už v roku 2009. Aké boli začiatky a aký je záujem o kráľovskú hru v Skalici dnes?

Najskôr sa vybudovali cvičné plochy, ale po roku 2008 sa začalo s výstavbou golfových jamiek, clubhausu a reštaurácie. Od roku 2011 je Golf Resort Skalica prijatý Slovenskou golfovou asociáciou ako plnohodnotné 18 jamkové ihrisko s najdlhším driving rangerom na Slovensku – viac ako 250 metrov cvičnej plochy + cvičné kryté odpaliská, chipping a putting green. Golf Club Skalica patrí k najstarším golfovým klubom na Slovensku. Ihrisko v tej dobe patrilo k najznámejším ihriskám na Slovensku a navštívili ho viaceré významné osobnosti. 

Rastie podľa vás popularita golfu na Slovensku?

Aktuálne zaznamenávame nárast záujmu zo strany detí a rodičov o tento šport. Golf ešte stále na Slovensku prekonáva bariéru snobského športu, ktorú sa snažíme v Skalici zbúrať.

Aký veľký je váš rezort a aké doplnkové služby ponúka svojim návštevníkom?

Ihrisko je vybudované v štýle linksového typu, so zaujímavo rozmiestnenými bunkrami, jazerami a inými prekážkami a rozprestiera sa na necelých 100 hektárov. Pri hre 18 jamiek hráč prejde cca 10-12 km. Golf resort Skalica ponúka služby, ako sú golfová akadémia, verejné a individuálne tréningy, zapožičanie golfovej výbavy, prenájom priestorov pre vlastný golfový a futgolfový turnaj. Súčasťou je aj reštaurácia, ktorá ponúka cateringové a reštauračné služby, prenájom priestorov pre rôzne akcie, svadby, firemné večierky, športové podujatia a pod. Počas letných prázdnin sa organizujú detské golfové kempy a jednotlivé sústredenia pre pokročilejších hráčov s vybranou problematikou.

Predstavte si situáciu, že som úplný začiatočník, ktorého v televízii uchvátil golf. Neviem však ako začať. Aké prvé kroky by som mal v tomto smere urobiť?

Nájsť si vo svojom okolí golfové ihrisko, prísť alebo zavolať si na recepciu o bližšie informácie. V Skalici pre začiatočníkov, ktorí si to chcú vyskúšať organizujeme verejné tréningy, či už pre deti i dospelých. Po absolvovaní pár lekcií s trénerom je možné si spraviť zelenú kartu, kde sa naučíte pár pravidiel, ako sa správať a pohybovať na ihrisku a základné pravidlá golfovej hry. Následne si môžete zakúpiť členstvo v klube a chodiť hrávať.

Dá sa golf naučiť aj bez trénera? Aký je minimálny čas náuky a tréningov, aby som si dokázal vychutnávať hru?

Áno, samozrejme, že sa to dá. V dnešnej dobe internetu je jednoduché si nájsť videá, blogy na tému golfu, odpalu, švihu. Je však dobré sa aspoň párkrát stretnúť s trénerom, ktorý Vám môže pomôcť odstrániť zlé návyky, aby Vám nehrozilo riziko zdravotných problémov. Naučiť sa hrať golf je beh na dlhé trate.

Aký je podľa vás súčasný obraz golfu v spoločnosti? Je golf hra pre každého alebo je len výsadou elít?

V Skalici sa snažíme búrať mýtus o golfe ako športe iba pre elitu. Ako každý šport aj golf si vyžaduje vstupný kapitál, záleží od typu vybavenie, vybraného členstva, ale určite je pre širokú verejnosť. Ak je dieťa talentované a reprezentuje klub, má finančnú podporu od klubu či už na vybavenie, oblečenie, turnaje. Začiatočníci nemusia mať nové a najdrahšie palice, dajú sa zohnať za veľmi dobré ceny aj z druhej ruky. Golf nie je o nič drahší, ako hokej alebo tenis.

Aké zdravotné benefity podľa vás prináša golf?

Naším cieľom je podporiť vývoj telesnej aktivity predovšetkým u detí a mládeže.

Taktiež udržiavať aktívny život a pohyb u seniorov. Golf je pohybová aktivita spojená s relaxom vhodná pre celú rodinu. Golf sa hrá v exteriéri, v prírode, v príjemnom prostredí a na čerstvom vzduchu. 

V golfe sa snúbi stratégia, vycibrená technika, ale aj silové predispozície každého hráča. Na čo by som sa mal zamerať, aby som sa stal dobrým golfistom?

V prvom rade to chce čas na trénovanie či už individuálne alebo s trénerom. Je potrebné sa udržiavať v dobrej fyzickej forme a regenerovať.

Medzi celosvetovo najznámejších športovcov patrí aj americký golfista Tiger Woods. Ako sú na tom slovenský hráči v medzinárodnej konfrontácií? Rastú u nás talenty, ktoré môžu ašpirovať na veľké úspechy?

V Amerike je úplne iná konkurencia a úroveň hráčov, ako u nás. Veľa našich reprezentantov a talentovaných hráčov chodí na vysoké školy do zahraničia, kde v rámci školy trénujú golf. U nás na Slovensku sme ešte v začiatkoch.

Deti a golf. V akom veku môžem dať svoje dieťa na golf a ako by som mal postupovať?

U nás sa venujeme deťom od 3 rokov. Trénujeme so škôlkami a školami. Organizujeme verejné tréningy a máme akadémiu. Nič iné to nechce, len prísť a vyskúšať si zahrať.

Ponúkate v Skalici aj golfovú akadémiu alebo kurzy pre deti a mládež?

Junior Academy Golf Club Skalica si vychováva nové talenty. Deti sú rozdelené podľa veku a hracích schopností do viacerých skupín. Začínajú od 3 rokov do 23 rokov. 

Aká veľká je podľa vás aktívna hráčska základňa golfu na Slovensku?

Momentálne je to okolo 8000 registrovaných golfistov.

V roku 2020 na Záhorí vznikol aj FootGolfový klub Skalica. O čo ide a aké sú pravidlá tohto športu?

FootGolf je šport, ktorý kombinuje dva populárne športy – futbal a golf.  Je to vynikajúci spôsob ako vykonávať športovú aktivitu spolu s rodinou, priateľmi, spolupracovníkmi, obchodnými partnermi. Užívať, relaxovať a využiť  tak voľný čas dňa von na čerstvom vzduchu a v príjemnej atmosfére v prostredí zeleného golfového či footgolfového ihriska. FootGolf je skvelá aktivita v oblasti team buildingu a náš  Footgolf klub Skalica vie, ako z nej urobiť jedinečný zážitok.

Autor: Michal Haviar

Respondent: Manager GGGRS a.s. – Ing. Soňa Postová

wave

Ďalšie tipy na čítanie

Využite výhody karty MultiSport

Využite výhody karty MultiSport

Benefity karty MultiSport na jednom mieste
Karta MultiSport je jedným z najobľúbenejších zamestnaneckých benefitov. Pre svojich držiteľov je vstupnou bránou do sveta športu,…

Karta MultiSport pre každého

SKÚSENOSTI UŽÍVATEĽOV KARTY MULTISPORT
Karta MultiSport je zamestnanecký benefit, ktorý umožňuje každý deň jeden voľný vstup na vybranú aktivitu v partnerskej prevádzke. Spolu je to viac ako 860…

Zima 2022/23

Buďte aktívni aj v zime
Karta MultiSport je zážitok, ktorý ťa prenesie do sveta zábavy, športu, pohybu, ale aj relaxácie a voľného času. Jednoducho, karta na všetko a pre všetkých. Nemusíš byť…