Jarný detox bez vedľajších účinkov
JARNÝ DETOX – POZITÍVA A NEGATÍVA
Jar je obdobím prebúdzajúcej sa prírody zo zimného spánku a akýmsi reštartom života okolo nás. Aj my vnímame tento prerod a nový štart. Máme…
2. december 2021
Lukáš Nemčík sa bežeckému lyžovaniu venuje od deviatich rokov a má za sebou množstvo pretekov Slovenského pohára či viacero medzinárodných podujatí. V súčasnosti sa tomuto športu venuje ako inštruktor a taktiež pôsobí vo Zväze slovenského lyžovania, kde má na starosti realizáciu podujatí. S Lukášom sme sa rozprávali o popularite tohto športu na Slovensku, o potrebnej výbave, ale aj najväčších chybách začiatočníkov.
Spoločnosť MultiSport aktívne podporuje rozvoj bežeckého lyžovania na Slovensku a pravidelnú údržbu tratí. Aj vďaka našej podpore si môžete vychutnať skvele upravenú bežkársku stopu v Tatranskej Lomnici, na Donovaloch, v Bachledke, na Skalke, na Pezinskej Babe či viacero lokalít v okolí Liptova.
Aká je popularita bežkovania na Slovensku? Zvýšil sa počas pandémie záujem o tento šport?
Na Slovensku sa pomaly zlepšujú podmienky a budujú nové strediská so svojimi správcami. Vnímam, že bežkovanie za posledné roky nabralo na popularite. Počas pandémie boli zavreté lyžiarske strediská a celkovo obmedzený pohyb ľudí. Ľudia našli alternatívu v podobe bežiek či skialpov.
Pre ľudí, ktorí sa nevenujú zimným športom. Aký je rozdiel medzi bežeckým lyžovaním a zjazdovým lyžovaním?
Hlavné rozdiely sú v náročnosti týchto športov a výbave. Pri zjazdovom lyžovaní potrebujete vedieť správnu techniku lyžovania, ktorú viete preniesť do užívania si jazdy v rôznych lyžiarskych strediskách. Zjazdovky sú náročné, ako na techniku, tak aj na silu dolných končatín. Čo sa týka výbavy pre začínajúcich, odporúčam sa vždy poradiť s odborníkom pri správnom výbere. Dnes sú rôzne druhy vybavenia pre dané spôsoby lyžovania. Ak niekoho nebaví stáť v radoch na vleky a lanovky, tak bežky sú pre neho ideálne. Na bežky treba mať rozdielnu výbavu len pre skejtový spôsob behu a klasický spôsob behu. Výhodou je, že bežecké lyžovanie sa vykonáva prevažne v bežkárskych strediskách, kde vás to veľa nestojí. Stačí obuť bežky a ísť. Aj tu je dôležité mať zvládnutú techniku, no naučí sa to naozaj každý, keďže základná technika vychádzajú z prirodzených pohybov.
Akú výbavu na bežkovanie potrebujem a podľa akého kľúča si ju mám vybrať?
Ak si vyberiete dva spôsoby behu na lyžiach, budete potrebovať dve druhy výbavy. Pre skejtový spôsob behu potrebujete palice o 20 cm kratšie od vašej výšky, lyžiarky určené na skate a lyže dlhšie o cca 5-10 cm od vašej výšky. Pri klasickom spôsobe je to naopak. Potrebujete kratšie palice až o 30 cm, presnejšie podľa aktuálnej normy 83% z vašej výšky. Lyžiarky určené na klasiku a lyže dlhšie o cca 15-20 cm. Samozrejme je veľmi dôležité mať lyže na svoju váhu, aby sa na nich čo najlepšie behalo. Pri výbere lyžiarok si treba dať pozor, aby boli kompatibilné s daným typom viazania a to buď NNN, Prolink alebo SNS.
Akú starostlivosť si táto výbava počas sezóny vyžaduje?
Pri bežeckom lyžovaní je veľmi špecifické voskovanie podľa daných snehových podmienok. Stačí však mať základné vosky a to na teplé a chladné podmienky (červený, modrý a fialový vosk), aby lyže mali čo najlepšie sklzné vlastnosti. Pri výbere voskov sa viete orientovať aj podľa teplotných rozsahov, ktoré sú vypísané na obaloch.
Okrem výbavy je dôležité aj funkčné oblečenie. Ako sa správne obliecť na bežkovanie?
V rámci oblečenia je samozrejmosťou funkčné oblečenie v podobe termo vrstvy a ponožiek. Na vrch celorozopínacie bežkárske nohavice či legíny a tenšia funkčná bunda. Určite odporúčam kvalitné rukavice a čiapku, ktorú v chladných podmienkach naozaj oceníte. Veľmi dôležitým doplnkom sú aj športové okuliare, keďže UV žiarenie sa od snehu odráža a je v zime silnejšie. Dnes už je viacero obchodov špecializovaných pre bežecké lyžovanie, takže s výberom nebudete mať problém.
Aké náročné je pre nadšenca oslovenie si správnej techniky?
Naučiť sa bežkovať nie je až také ťažké. Veľkou výhodou je, ak človek pravidelne behá, korčuľuje a lyžuje na zjazdovkách, pretože tieto pohyby sú veľmi podobné. Avšak pre úplných začiatočníkov odporúčam, aby začali klasickým spôsobom behu, pretože je ľahší na učenie. Pri začiatkoch je veľmi dôležite, aby sa základy bežkovania naučili technicky správne. Na to sú ideálne služby v podobe inštruktorov bežkovania, ktorí používajú najefektívnejšie metodiky učenia. Vďaka nim sa bez problém naučíte plnohodnotne a bezpečne bežkovať po tratiach behom trojhodinového výcviku.
Akým najčastejším chybám a zlozvykom sa pri tomto športe vyhnúť?
Tak ako pri každom športe, tak aj pri bežkovaní sa technika behu neustále vyvíja a zefektívňuje. Najčastejšia chyba je dvojoporové zaťaženie nôh počas pohybu na bežkách. Po správnosti by malo byť jednooporové zaťaženie ktoré vychádza z prenášania váhy smerom dopredu z nohy na nohu. Tak, ako keď chodíme alebo beháme – stále sa pohybujeme na jednej nohe. Z bezpečnostného hľadiska, v rámci pohybu na tratiach, sa najčastejšie stáva, že niekto stojí v zjazde priamo v stope. Kvôli tomu sú bežci vystavení zrážke a prípadnému zraneniu. Každý má svoje drobné chyby a zlozvyky, no stále sa dajú odstrániť a pracovať na nich.
Kde na Slovensku sú každoročne najlepšie udržiavané bežkárske stopy? Ktoré regióny by ste odporučili začínajúcim bežkárom navštíviť?
Na Slovensku sú každoročne najlepšie podmienky na Štrbskom plese, kde majú umelé zasnežovanie a pravidelnú úpravu tratí ratrakom na každodennej báze. Druhým strediskom a zároveň najväčším je Skalka pri Kremnici, kde je množstvo okruhov pravidelne upravovaných v rámci snehových podmienok. Ďalšie kvalitné stredisko je na Úloži pri Levoči, ktoré je zároveň najnovšie s množstvom okruhov s krásnymi nenáročnými profilmi. Toto stredisko sa čoskoro vyrovná tým zahraničným a ich víziou je organizovať medzinárodné podujatia. Určite odporúčam aj najvyššie položené trate na Slovensku a to na Čertovici. Toto stredisko je moja srdcovka, keďže trate sú situované na odkrytých miestach s výhľadom na všetky svetové strany. Odporúčam tam ísť aj v poobedňajších hodinách a zažiť tie najkrajší západy slnka počas behania s výhľadom na naše Tatry.
Ako je na tom Slovensko v porovnaní so zahraničím?
Veľakrát chýbajú finančné prostriedky na starostlivosť a pravidelnú úpravu tratí. Ľudia to už pochopili a sú ochotní prispievať na ich úpravu. Každé stredisko to má však nastavené inak. V zahraničí sú veľké strediská dotované miestnymi obcami či povinnými miestnymi poplatkami, ktoré sú na to vyčlenené. Tým je zabezpečená dennodenná kvalitná úprava tratí. V Nórsku je to národný šport a tam to dokonca dotuje štát.
Bežkovanie je veľmi komplexný šport. Aké svaly človek počas bežkovania zapája?
Bežecké lyžovanie je jeden z najzdravších, ale zároveň aj najťažších športov, pretože zapája celé telo bez ohľadu na to, aký spôsob behu používate. Hlavné svalové partie, ktoré zapájame sú tricepsy, široký sval chrbta, brušné svalstvo a v podstate všetky svaly na dolných končatinách. Pri bežeckom lyžovaní navyše šetríme kĺby, keďže sa neustále pohybujeme na snehu, ktorý mierne tlmí nárazy.
Rastú na Slovensku mladé talenty, ktoré môžu pomýšľať na medzinárodné úspechy?
Bežecké lyžovanie na pretekovej úrovni bohužiaľ postupne upadlo. Bolo to spôsobené nedostatočnými podmienkami fungovania klubov, ktoré nemali dostatočnú podporu pre ich rozvoj a prácu s mládežou. Samozrejme tu máme nové mladé talenty, ktoré majú šancu konkurovať na medzinárodnej úrovni. Pracujeme na tom, aby sa podmienky postupne zlepšovali. Aby nám vyrástlo množstvo nových talentov.
Autor: Michal Haviar
Respondent: Lukáš Nemčík
JARNÝ DETOX – POZITÍVA A NEGATÍVA
Jar je obdobím prebúdzajúcej sa prírody zo zimného spánku a akýmsi reštartom života okolo nás. Aj my vnímame tento prerod a nový štart. Máme…
AKO ZAČAŤ S BEHOM NA LYŽIACH
Slnkom zaliata zasnežená lúka, ľadový vzduch a pred vami bezchybná bežkárska stopa. Tak vyzerá ideálny deň nadšenca behu na lyžiach. Ak uvažujete, že sa necháte zlákať…
Užívaj si leto, dovolenkuj s MultiSportom
Navštív kúpaliská, aquaparky, vodné športy, outdoorové aktivity,
spoznaj hrady, zámky, múzeá.
Máme tu prvý letný mesiac. Okrem bežných…
Outdoorové leto s MultiSportom
Obdivujete hru gentlemanov na zelených trávnikov, ktorej úlohou je trafiť loptičku do jamky na čo najmenej úderov? Golfistom sa nestanete zo dňa na deň a pre skutočný…