Preskočiť obsah

Späť na kategórie

Sezónne Zdravie

Poznáte riziká nadmerného opaľovania?

Poznáte riziká nadmerného opaľovania?

14. júl 2021

Horúce slnečné dni sú späť a my sa môžeme opäť vyhrievať na žiari slnečných lúčov. Tie okrem bronzovej koži prinášajú aj drahocenný vitamín D, ktorý nám chýbal počas sychravých zimných mesiacov. Všetkého však veľa škodí a aj nadmerné opaľovanie má svoje riziká.

Základné pravidlá opaľovania

Už sa neviete dočkať letnej dovolenky pri mori či vyvaľovaniu sa pri jazerách a kúpaliskách? Slnko je veľký pomocník, ale aj opaľovanie má svoje zásady, ktorých by sme sa mali za každú cenu držať. Ak vaša pokožka nebola dlhšiu dobu vystavená slnečnému žiareniu, je dôležité ju opaľovať len postupne. Z pravidla by sme nemali vychádzať na priame slnko v čase medzi jedenástou a pätnástou hodinou, kedy je intenzita slnečných lúčov najsilnejšia.


Pravidelné nanášanie opaľovacieho krému
Ďalšou zo zásad je používanie kvalitného ochranného krému a to podstatne skôr ako začnete s pobytom na priamom slnku. A to nielen raz, ale v pravidelných intervaloch. Ak sa plánujete počas opaľovania hýbať alebo vykonávať nejaký šport, majte na pamäti, že pri pohybe sa telo opaľuje oveľa intenzívnejšie.

Hydratujte a nezabudnite na pery

Opaľovanie vysušuje pokožku a tá stráca pružnosť. Príliš intenzívne a časté opaľovanie prispieva k tvorbe vrások. Pokožku preto treba počas a po opaľovaní pravidelne hydratovať. Zvlášť si budete ďakovať v neskoršom veku, kedy sa na vašej koži ukáže každé spálenie a nesprávne opaľovanie. To sa prejaví predčasným starnutím a stratou elasticity, ktorú len tak ľahko neobnovíte. Nezabúdajte ani na svoje pery, ktoré treba taktiež chrániť UV filtrom.


Vitamín D

Slnečné žiarenie zásobuje naše telo vitamínom D. Ten je kľúčový pre výstavbu kostných štruktúr a celkové zdravie našej opornej sústavy. Okrem toho tento vitamín znižuje pocit únavy, pomáha pri liečbe akné a zlepšuje náladu. Všetci máme hneď krajší deň, keď po prebudení vidíme modrú oblohu, na ktorej tróni žeravá oranžová guľa.

Starnutie kože
Všetkého však veľa škodí a aj nadmerné opaľovanie môže predstavovať zdravotné riziká. Honba za dokonale hnedou pokožkou, ktorá je v niektorých kultúrach považovaná za symbol krásy vás môže vyjsť draho. Nadmerné opaľovanie zvyšuje riziko vzniku rakoviny kože a spôsobuje starnutie kožných tkanív.

Tanorexia
Vedeli ste, že existuje závislosť na opaľovaní a táto diagnóza má vlastný odborný názov? Tanorexia je psychická porucha, kedy si človek vsugeruje, že jeho pokožka je príliš bledá.  Preto sa v čoraz väčšom množstve vystavuje slnečnému žiareniu až do úplného spálenia. Prehnaným opaľovaním pacient vystavuje svoju pokožku veľkému riziku, ktoré môže prerásť až do vzniku zhubných kožných nádorov. Podľa viacerých odborníkov pritom stačí len 20 minút na slnku, aby naše telo získalo potrebnú dennú dávku vitamínu D.


Opaľovanie a deti
Detská pokožka je oveľa zraniteľnejšia a náchylnejšia negatívnym vplyvom UV žiarenia. Koža malých detí ešte nemá úplne vyvynutú kapacitu ako u dospelých. Preto by sa podľa dermatológov deti do troch rokov nemali vystavovať priamemu slnečnému žiareniu. 

Aj u starších detí by sme mali bazírovať na ochranu kože a využívať špeciálne prípravky určené deťom. O pravidelné natieranie musia dbať hlavne rodičia, pretože radosť z hry na pláži či záhrade môže byť zradná a deti si svoje spálenie uvedomia až neskôr kvôli bolestivým červeným miestam na tele. Spálenie pokožky v nízkom veku pritom môže viesť k vážnemu poškodeniu, ktoré sa prejaví, až keď bude dieťa staršie.

Autor: Michal Haviar

wave

Ďalšie tipy na čítanie

Karta MultiSport pre každého

SKÚSENOSTI UŽÍVATEĽOV KARTY MULTISPORT
Karta MultiSport je zamestnanecký benefit, ktorý umožňuje každý deň jeden voľný vstup na vybranú aktivitu v partnerskej prevádzke. Spolu je to viac ako 860…