X

Recept na zdravú tekvicovú polievku

21. október 2021

Symbolom jesene nie je len opadané lístie, ale aj tradičné jesenné plodiny, ktoré sa s odchodom leta začínajú objavovať v našej kuchyni. Osviežujúca studená kuchyňa, ktorá dominuje letu sa mení na teplú. Zvýšený jesenný apetít je ako stvorený pre experimentovanie s lahodnými prívarkami z tekvíc alebo chutnými koláčmi z jabĺk a hrušiek. Predtým, ako sa až po krk zakryjete do huňatej deky s knihou a šálkou šípkového čaju, vyskúšajte tento jednoduchý recept na tekvicovú polievku.

Tekvica plná vitamínov

Plodinou, ktorá je neodmysliteľne spätá s jeseňou je tekvica. Tá okrem dekoratívnej funkcie v podobe vyrezávaného strašiaka možno využiť aj v kuchyni. Okrem svojej nezameniteľnej chute vás možno prekvapí aj množstvom zdraviu prospešných látok, vitamínov a minerálov. Tekvica obsahuje mangán, draslík, vitamíny C a E a jej oranžová dužina je bohatá na betakarotén. Tekvica navyše pomáha vyplavovať z tela škodlivé látky a reguluje reguláciu vody v ľudskom tele. Taktiež pomáha redukovať tukové zásoby. 

Na náš recept budeme potrebovať:

1 stredne veľkú tekvicu Hokkaido
1 cibuľu
1 mrkvu
3 strúčiky cesnaku
3 šálky kuracieho vývaru
2 lyžice olivového oleja
štipku soli na dochutenie
štipku čierneho korenia

Našu Hokkaido tekvicu ošúpeme, vyčistíme od semien a nakrájame na menšie kúsky. To isté urobíme s mrkvou, cesnakom a cibuľkou. Tekvicu spolu so zvyškom zeleniny restujeme v hrnci na olivovom oleji približne 5 minút.. Následne tieto prísady zalejeme vývarom a varíme v hrnci zakrytom pokrievkou až do zmäknutia všetkých surovín. Keď nám zelenina zmäkne, vypneme sporák a rozmixujeme tyčovým mixérom do hladka. Na záver už len dochutíme soľou a čiernym korením. 

Už pripravenú krémovú polievku môžete podávať s lyžicou kyslej smotany na vrchu. Prípadne pridáme solené tekvicové jadierka či menej zdravé krutóny. Tento recept je tak jednoduchý, že ho zvládne aj úplný začiatočník bez predošlých skúseností.

Autor: Michal Haviar