Preskočiť obsah

Späť na kategórie

Sezónne MultiSport

Sezóna vodných športov je späť! Vyskúšajte paddleboarding

Sezóna vodných športov je späť! Vyskúšajte paddleboarding

14. júl 2021

Sezóna vodných športov je konečne tu a prináša nové možnosti športového vyžitia. Paddleboarding je šport, ktorý si získava obrovskú popularitu po celom svete a výnimkou nie je ani Slovensko. Vyskúšať ho môžete aj s kartou MultiSport na bratislavskom Wakelaku, na vodnom diele v Žiline, na priehrade v Nitrianskom Rudne a na mnohých ďalších miestach. My sme vyspovedali športového pedagóga Jakuba Lukáča, ktorý vás zasvätí do tajov tohto športu a benefitov, ktoré prináša ľudskému organizmu

Čo je paddleboard a ako sa tento šport postupne stal hitom na celom svete?

Paddleboard je v našich končinách nová relaxačná aktivita, ktorej moderná podoba k nám prišla zo slnečného Havaja. Keby sme chceli pátrať hlbšie, literatúra by nás doviedla až do starovekého Egypta, kde rybári používali k lovu jednoducho vyrobené plaváky z tŕstia  doplnené pádlom. Dnes si pod týmto pojmom každý predstaví nafukovaciu alebo plastovú dosku doplnenú pádlom. 

Potrebujem ako začiatočník nejaký špeciálny tréning alebo inštruktáž pred prvým pokusom vyplávať na otvorenú vodu?

Ako v každom športe, tak aj v paddleboardingu sa nájdu samoukovia, ktorí vyskúšajú paddleboard a zdokonaľujú sa podľa svojich vlastných skúseností. Vo všeobecnosti by som ale povedal, že je lepšie sa najprv aspoň poradiť s človekom, ktorý už paddleboard vyskúšal. Pripravené sú samozrejme aj kurzy, kde vás všetko bezpečne naučia od A po Z. 

Aké svaly posilujeme touto športovou aktivitou?

Pri paddleboardingu využívame svaly takmer celého tela. Hlavné svalové skupiny, ktoré pri pohybe na vode zapájame sú hlboké brušné svaly, svaly dolných končatín, svaly chrbta a v neposlednom rade aj svaly paží. Paddleboardy sú často využívané aj pri tréningu rovnováhy, ktorá je dôležitým faktorom výkonu v rôznych športoch. Nesmieme zabudnúť na relaxačné cvičenia a jógu, ktorá je veľmi obľúbenou činnosťou na doske. 

V akých cenových reláciách sa pohybujú paddleboardy a koľko si pýtajú požičovne?

Kúpa paddleboardu začína niekde na úrovni 300€, všetko však závisí od materiálu a druhu paddleboardu. Na trhu existujú dva základné druhy a to nafukovací a pevný paddleboard. Nafukovacia doska je skladnejšia, prenosnejšia, odolnejšia voči poškodeniu, pevný paddleboard sa lepšie kĺže po vode. Na Slovensku stojí požičanie paddleboardu od 7 €/ na hodinu. 


Aké zdravotné benefity prináša paddleboarding?

Hlavným benefitom ako pri každom športe je samotný pohyb. Paddleboard je vynikajúca pomôcka na zlepšenie fyzickej kondície a precvičeniu kardiovaskulárneho systému. Žblnkajúca voda a vietor vo vlasoch má značný pozitívny vplyv aj pri odbúravaní stresu a navodení pozitívnej energie a radostnej nálady. Pobyt v prírode má tiež pozitívny vplyv na našu psychiku a duševné rozloženie. Okrem toho pobyt na slnku razantne zvyšuje vstrebávanie pre nás toľko potrebného vitamínu D.


Aká je podľa vás popularita tohto športu na Slovensku?SUPko je každým letom populárnejšie a populárnejšie. Ľudia si začínajú uvedomovať, aký je pohyb pre ľudské telo nepostrádateľný. V horúcich letných dňoch sa plavba na doske javí ako superkombinácia kondičného cvičenia a relaxu na vode. Na niektorých vodných nádržiach sa dokonca poriadajú aj zážitkové výletné plavby.

Na trhu je viacero druhov dosiek rôznych tvarov a materiálov. Aké parametre sú vhodné pre začiatočníkov? 

Začínajúci paddleboardista môže byť v dnešnej dobe zmätený z ponuky dosiek na trhu. Pre nadšenca, ktorý ešte na doske nestál, by som určite odporúčal vybrať “allround” dosku. V slovenčine si to môžeme preložiť ako univerzálnu dosku, s ktorou môžeme jazdiť na tichej vode, jazerách, na dovolenke pri mori či pri miernych vlnách. Konštrukčne je táto doska mierne širšia (75 – 85 cm). Okrúhla špička je mierne zdvihnutá. Vďaka týmto rozmerom je allround doska dostatočne stabilná. Pri doske je taktiež potrebné sledovať parametre, ako je nosnosť. Pri preťažení dosky sa zvyšuje jej ponor a znižuje jej stabilita.

Paddleboarding sa vďaka masívnemu záujmu postupne stáva organizovaným športom. Existujú nejaké kluby alebo organizácie, ktoré zastrešujú profesionálov a nadšencov?

Na Slovensku je pravdupovediac tento druh športu ešte v plienkach. Organizačnou jednotkou tohto športu je Slovenská federácia Stand up paddle, ktorá usporadúva lokálne preteky na Slovensku. Preteká sa v disciplínach šprint, technické preteky, dlhá trať a maratón. Profesionálny športový klub na území SR zatiaľ neevidujeme. O čosi lepšie je na tom Česká republika, ktorá má dokonca aj svoju reprezentáciu.

Vďaka paddleboardingu môžeme vidieť krásy slovenských jazier a riek v úplne inej perspektíve. Aké sú podľa vás najkrajšie miesta, ktoré na Slovensku môžeme na paddleboarde objavovať?

Na Slovensku máme veľa krásnych lokalít na paddleboardovanie. Na západe je to hlavne lokalita Slnečných jazier a Zlatých pieskov, na strednom Slovensku je populárna Liptovská Mara, smerom na východ  je to hlavne Zemplínska Šírava, Domaša. Lokalít je množstvo. Na špeciálnych doskách sa dajú splavovať aj umelé kanály či rieky.



Aký je rozdiel medzi paddleboardom na otvorené more, jazero alebo na divokú vodu?

Paddleboardy na divokú vodu svojím tvarom pripomínajú prehnutý banán, ktorý má výrazne zaoblené boky, aby ich hrany presne kopírovali hladinu vlny a dobre držali smer. Pádla mávajú menšiu plochu listu, čo umožňuje rýchlejší frekvenciu pádlovania. Padleboardy sú širšie a krátke. Majú vysokú stabilitu a dobrú ovládateľnosť.

Na čo by sme z hľadiska bezpečnosti nemali pri tomto športe zabúdať?

V prvom rade by sme si mali uvedomiť, že voda je živel.  Na vodu by sme nikdy nemali vyrážať sami. Pre bezpečnosť je dôležité pred plavbou skontrolovať poveternostné a vodné podmienky. Samozrejmosťou je záchranná vesta  a lash(elastické lano)pripnuté od dosky na chodilo. Samozrejmosťou je krytie hlavy, slnečné okuliare a dostatok tekutín. Na väčšine dosiek sú vyrobené aj gumené úchyty, kde si môžem bezpečne odložiť šľapky, poprípade fľašu s vodou.

Na paddleboardoch môžeme často vidieť aj štvornohých miláčikov. Na čo by sme mali myslieť v prípade, že chceme na paddleboard zobrať aj svojho psa?

Bezpečnosť, Bezpečnosť, Bezpečnosť. Ak chceme na dosku zobrať malé zvieratko, je lepšie sa plaviť popri pobreží, aby sme boli schopní rýchlo reagovať na nebezpečnú situáciu. Dôležité si je ho posadiť pred seba a pádlovať radšej z kľaku.

 

Autor: Michal Haviar

Respondent: Jakub Lukáč

wave

Ďalšie tipy na čítanie

Jarný detox bez vedľajších účinkov

JARNÝ DETOX – POZITÍVA A NEGATÍVA 
Jar je obdobím prebúdzajúcej sa prírody zo zimného spánku a akýmsi reštartom života okolo nás. Aj my vnímame tento prerod a nový štart. Máme viac energie, lepšiu…

Využite výhody karty MultiSport

Využite výhody karty MultiSport

Benefity karty MultiSport na jednom mieste
Karta MultiSport je jedným z najobľúbenejších zamestnaneckých benefitov. Pre svojich držiteľov je vstupnou bránou do sveta športu,…

Bežecké lyžovanie pre každého

AKO ZAČAŤ S BEHOM NA LYŽIACH 
Slnkom zaliata zasnežená lúka, ľadový vzduch a pred vami bezchybná bežkárska stopa. Tak vyzerá ideálny deň nadšenca behu na lyžiach. Ak uvažujete, že sa necháte zlákať…