Preskočiť obsah

Späť na kategórie

Ako na to

Ako motivovať a byť motivovaný v práci

Ako motivovať a byť motivovaný v práci

13.január 2022

Za energiou a efektivitou, ktorú dennodenne vynaložíte v práci sa ukrýva pracovná motivácia. Sú to dôvody, pre ktoré každý deň vstávate z postele a bojujete so záplavou pracovných úloh. Motivácia však nie je pre každého zamestnanca či podnikateľa rovnaká. Vo väčšine prípadov slúži vyššiemu cieľu, ktorý pred nami stojí dlhodobo a ktorého dosiahnutie netrvá týždne, ale v niektorých prípadoch aj roky.

Čo je to motivácia?

Motivácia je psychologický proces, ktorý aktivuje naše správanie a dáva nám smer a účel. Je to hnacia sila, motor, ktorý nás ženie k uspokojeniu ešte nenaplnených potrieb. V skratke, je to vôľa niečo dosiahnuť. Správanie človeka je takmer vždy psychologicky motivované. Vo všeobecnosti platí, že produktivita práce vzrastá priamo úmerne s rastom pozitívnej motivácie a chuti k práci. Aké druhy motivácie v práci rozlišujeme?

Finančná motivácia

V práci delíme motiváciu najčastejšie na finančnú a nefinančnú. Sú pracovníci, pre ktorých je výška finančnej odmeny jediným a najdôležitejším kritériom. Z pohľadu zamestnávateľa by preto plat mal byť najdôležitejšou premennou spokojnosti zamestnanca. Dobre zaplatený zamestnanec nemá dôvod uvažovať nad zmenou miesta a zároveň sa nemusí strachovať v osobnom živote o platenie účtov a výdavkov na živobytie.

Možnosti celoživotného vzdelávania

Súčasným trendom je celoživotné vzdelávanie. Už nestačí škola a niekoľko neaktuálnych kurzov. Medzi faktory, ktoré dokážu zamestnanca motivovať je aj systém vzdelávania vo firme, prístup ku vzdelávacím či jazykovým kurzom a možnosť rastu. Takto rastie nie len samotný zamestnanec, ale aj spoločnosť vďaka kvalifikovaným a progresívnym zamestnancom. 

Flexibilné pracovné miesto a čas

Ďalším faktorom môže byť flexibilný pracovný čas a takzvaný home office. Že sedieť v kancelárii 8 hodín denne je rovnako alebo menej efektívne ako práca z domu, poukazujú viaceré prieskumy produktivity. Dať svojim zamestnancom dôveru a slobodu je súčasným manažérskym trendom. Zamestnanci to zas berú ako motivačný faktor k práci, ktorý môže v konečnom dôsledku rozhodnúť o dlhodobom zotrvaní v danej spoločnosti.

Zdravie, benefity a kolektív

Pre niekoho je najväčšou motiváciou do práce fantastický pracovný kolektív. Ak máte radi svojich kolegov, čas strávený v práci sa stáva oveľa znesiteľnejším. Bonusom sú potom rôzne spoločné celofiremné akcie, teambuildingy či firemné konferencie. To isté platí aj o rôznych firemných benefitov, medzi ktoré patrí aj karta MultiSport. Firmy, ktoré tieto benefity majú, sú pre zamestnancov oveľa atraktívnejšie. Sem možno zaradiť aj zdravotné benefity, ako extra dni voľna v prípade nečakanej choroby, príspevky do tretieho piliera dôchodkového sporenia či pravidelné zdravotné prehliadky.

Plat a výkonnostné bonusy

Pri porovnaní platových podmienok je dobré urobiť si prieskum platov v konkrétnom regióne na stránkach ako www.naseplaty.sk alebo www.platy.sk. Vďaka tomu vidíte svoje platové rezervy, prípadne, do akej miery vaša mzda korešponduje s platovým priemerom v danom odvetví a v regióne. Ak chce zamestnávateľ motivovať pracovníkov, pre ktorých je plat jedinou pracovnou motiváciou, dobre zaberajú výkonnostné odmeny a finančné bonusy v prípade včasného ukončenia projektov a úloh. 

Byť motivovaný a motivovať

Motivovať samého seba k dosiahnutiu svojich cieľou je nesmierne náročné, skutočným umením je však motivovať aj ľudí okolo seba a svojich zamestnancov. Pre manažéra či riaditeľa firmy je to dôležitá schopnosť, ktorá mu zabezpečí spokojných a zapálených pracovníkov, ktorí nebudú svoju prácu vykonávať s odporom. Správnou dávkou motivácie môžu zamestnanci rásť spolu s firmou a nebudú mať dôvod hľadať iné pracovné miesto.

wave

Ďalšie tipy na čítanie

Bežecké lyžovanie pre každého

AKO ZAČAŤ S BEHOM NA LYŽIACH 
Slnkom zaliata zasnežená lúka, ľadový vzduch a pred vami bezchybná bežkárska stopa. Tak vyzerá ideálny deň nadšenca behu na lyžiach. Ak uvažujete, že sa necháte zlákať…

Tenis je tá správna voľba na leto

4.máj 2022

Predposledná májová nedeľa tradične odštartováva jeden z najväčších a najobľúbenejších parížskych športových sviatkov. V areáli Roland Garros sa v šestnástom obvode v západnej časti mesta…