Preskočiť obsah

Späť na kategórie

Ako na to

Prečo domáce cvičenie nedokáže nahradiť fitness centrum

Prečo domáce cvičenie nedokáže nahradiť fitness centrum

3.február 2022

Po depresívnej zime môžeme opäť navštíviť naše obľúbené fitness centrá a iné športové či relaxačné zariadenia. Pre tých, čo stále váhajú je tu niekoľko neodškriepiteľných faktov, prečo je cvičenie vo fitku lepšie ako cvičenie doma.

Náradie

Asi najpádnejší argument, prečo domáce cvičenie nenahradí fitko je v rozmanitosti športového náradia, strojov a činiek. Stroje, ktoré počas bežného tréningu vo fitku používate majú hodnotu niekoľko tisíc eur a okrem ceny sú náročné aj na priestor. V priemernom byte na to väčšinou nebýva miesto a ak aj máte miestnosť navyše, domáca posilňovňa nikdy nedokáže nahradiť tú profesionálnu. Ak by ste sa k tomu snažili priblížiť, investícia by mohla byť podobná ako celoživotná permanentka do posilňovne. S kartou MultiSport navyše cvičíte extra výhodne počas celého roka, vďaka čomu sa viete spoľahlivo vyhnúť aj drahším vstupom.

Pohodlie

V posilňovni je všetko pripravené k maximálnej spokojnosti každého návštevníka. Stroje sú vyčistené, prostredie je dezinfikované. Navyše môžete využiť služby recepcie, kde vám pripravia iontový nápoj, proteín alebo snack po cvičení. Vy si odcvičíte svoj tréning v príjemnom prostredí s hudbou a o nič ďalšie sa nestaráte. Vašou jedinou úlohou je uložiť náčinie na svoje miesto a používať uterák. 

Rušivé elementy v domácnosti

Váš byt alebo dom je miestom odpočinku a posledný rok pre časť z nás aj pracoviskom. Je náročné prepínať medzi dvoma prostrediami, keď sa celý váš deň odohráva na ploche niekoľkých desiatok metrov štvorcových. Navyše, naladiť sa na cvičenie môže byť problém, keď okolo vás pobehujú rodinný príslušníci, spolubývajúci či domáce zvieratá. Okrem toho na sušiaku straší neposkladané prádlo a patrilo by sa aj umyť riad v dreze. V posilňovni takéto rušivé elementy spoľahlivo vytesníte. Idete tam predsa s jedným jediným cieľom, ktorým je kvalitný a efektívny tréning. Vstupom do telocvične zabudnete na každodenné starosti a môžete sa plne sústrediť na cvičenie.

Rýchlejšie a kvalitnejšie výsledky

K domácemu cvičeniu sa človek prehovára len veľmi ťažko a väčšinou ani intenzita a dĺžka tréningu nie je rovnaká ako vo fitku. Pri cvičení v posilňovni, špeciálne so svojim sparing partnerom alebo v skupine, sa viete dostať až na hranicu svojich možností. Vzájomná motivácia a energia skupinového cvičenia vás vie popohnať k jednému či dvom opakovaniam navyše, ktoré môžu byť pre fyzický rozvoj kľúčové. 

Výpomoc a cenné rady

Obzvlášť pre začínajúcich športovcov môže byť cvičenie doma aj nebezpečné z dôvodu chybného prevedenia techniky cvikov. Opakovať tréning skúsených profesionálov z internetu sa môže zdať ako dobrý nápad, nesprávnym prevedením si však môžete ľahko ublížiť. V posilňovni vám pri skupinových tréningov inštruktor rád poradí a pomôže odstrániť prípadné chyby. Ak aj cvičíte vo fitku individuálne, vždy sa môžete opýtať skúsenejších, ktorí vám určite radi poradia a rozdajú viacero dobrých a konštruktívnych rád. 

Podporte svoje obľúbené športovisko

V neposlednom rade je tu aj ľudská stránka. Fitness centrá a posilňovne boli zatvorené takmer rok a pre ľudí ktorí ich prevádzkujú sú okrem celoživotnej vášne aj zdrojom príjmov. Tak ako sme vzali útokom terasy reštaurácií môžeme začať navštevovať aj fitká. A ak vám aj vyhovuje cvičiť v domácom prostredí, občasná zmena nikdy nezaškodí. Naopak, jeden či dva tréningy týždenne s profesionálnym náradím a službami vás môže posunúť na vyššiu úroveň.

 

wave

Ďalšie tipy na čítanie

Bežecké lyžovanie pre každého

AKO ZAČAŤ S BEHOM NA LYŽIACH 
Slnkom zaliata zasnežená lúka, ľadový vzduch a pred vami bezchybná bežkárska stopa. Tak vyzerá ideálny deň nadšenca behu na lyžiach. Ak uvažujete, že sa necháte zlákať…

Tenis je tá správna voľba na leto

4.máj 2022

Predposledná májová nedeľa tradične odštartováva jeden z najväčších a najobľúbenejších parížskych športových sviatkov. V areáli Roland Garros sa v šestnástom obvode v západnej časti mesta…