Preskočiť obsah

Späť na kategórie

Ako na to

Ako si v práci stanoviť hranice a udržať svoj priestor?

Ako si v práci stanoviť hranice a udržať svoj priestor?

24. november 2021

Pristihli ste sa, že často pracujete aj po skončení pracovnej doby? Nový email v schránke vám nedá spať a musíte reagovať aj o polnoci? Nedokážete si vytvoriť hranice medzi prácou a voľným časom? Potom je tento článok ako stvorený pre vás. Či už takto fungujete vedome alebo podvedome, práca a váš osobný čas by mal byť jasne rozdelený. Ak budete pokračovať v tejto ceste, môžete si privodiť pracovné vyhorenie.

Zlievanie voľného času s prácou

Pandémia koronavírusu od základov zmenila pracovné zvyklosti ľudí pracujúcich v kanceláriách. Home office, ktorý sa postupne stáva novým štandardom môže byť zámienkou k prokrastinácii, ale môže viesť aj k splynutiu práce a voľného času. Počítač zostáva zapnutý až do neskorých nočných hodín a pre človeka, ktorý je do svojej práce skutočne zažratý, sa neustále monitorovanie úloh môže stať závislosťou. Ako tomu predchádzať?

Zmeňte svoje životné priority

V prvom rade si treba zadefinovať životné priority. Je pre vás práca v pomyselnom rebríčku vyššie ako vzťahy, rodina či duševné zdravie? Čo sa môže stať ak budete dlhodobo zanedbávať rodinné väzby na úkor práce? Stojí vám to skutočne za to? Ak je vaša práca zároveň aj vaším poslaním a je v hodnotovom rebríčku veľmi vysoko, snažte sa aspoň vcítiť do polohy vašich najbližších. Povedzte si, ako by ste sa cítili na ich mieste. Hodnoty ako zdravie či šťastie by pritom mali stáť na pomyslenom piedestáli a ich priorita by sa nemala spochybňovať ani krátkodobo.

Pevný harmonogram

V práci máme zväčša pevne stanovený pracovný čas a úlohy, ktoré musíme splniť podľa vopred dohodnutých uzávierok. Pracovný deň je tak pomerne dosť jasne nalinajkovaný. Postavte sa podobne aj k svojmu voľnému času. Naplánujte si konkrétne aktivity, ktoré chcete v ten deň splniť. Nemusí ísť o náročné a zaťažujúce úlohy. Okrem domácich prác sem napríklad môžete zaradiť telefonát rodičom, rozhovor s deťmi či prechádzku so psom. Vďaka tomu máte pevnejšie stanovený program a vyhnete sa práci mimo svoju pracovnú dobu. 

Pestujte si koníčky

Ak ste dospeli do štádia, že vašim najväčším koníčkom je vaša práca, je čas zamyslieť sa. Čo vám zostane, ak z nečakaných dôvodov prídete o prácu? Je samozrejme skvelé, ak je práca zároveň aj vášňou, ale je dobré pestovať si aj voľnočasové aktivity, ktoré robíte pre radosť. Či už športujete alebo sa venujete zberateľstvu známok, táto vášeň vám pomôže tešiť sa na svoj voľný čas a nepredlžovať si pracovný deň.

Šport ako prostriedok psychohygieny

Vráťme sa k spomínanému športu. Aj keď je nesmierne náročné nájsť si čas na športové aktivity, blahodárny účinok pohybu by ste nemali za žiadnych okolností opomenúť. Fyzický pohyb dokáže do vášho tela napumpovať hormóny šťastia, dodať vám fyzickú aj psychickú energiu a pomôže vám lepšie sa sústrediť na prácu. Vďaka tomu dokážete byť oveľa efektívnejší a svoje úlohy dokončíte oveľa skôr. Športovanie je navyše časom, kedy máte čas rozmýšľať, plánovať a utriediť si priority, ktoré sme spomínali u úvode tohto článku.

Autor: Michal Haviar

wave

Ďalšie tipy na čítanie

Bežecké lyžovanie pre každého

AKO ZAČAŤ S BEHOM NA LYŽIACH 
Slnkom zaliata zasnežená lúka, ľadový vzduch a pred vami bezchybná bežkárska stopa. Tak vyzerá ideálny deň nadšenca behu na lyžiach. Ak uvažujete, že sa necháte zlákať…

Karta MultiSport pre každého

Karta MultiSport pre každého

SKÚSENOSTI UŽÍVATEĽOV KARTY MULTISPORT
Karta MultiSport je zamestnanecký benefit, ktorý umožňuje každý deň jeden voľný vstup na vybranú aktivitu v partnerskej prevádzke. Spolu je…

Tenis je tá správna voľba na leto

4.máj 2022

Predposledná májová nedeľa tradične odštartováva jeden z najväčších a najobľúbenejších parížskych športových sviatkov. V areáli Roland Garros sa v šestnástom obvode v západnej časti mesta…