Jarný detox bez vedľajších účinkov
JARNÝ DETOX – POZITÍVA A NEGATÍVA
Jar je obdobím prebúdzajúcej sa prírody zo zimného spánku a akýmsi reštartom života okolo nás. Aj my vnímame tento prerod a nový štart. Máme…
15. január 2021
Okrem chladného počasia si v zime musí ľudský organizmus zvykať aj na skracujúce sa dni a nedostatok prirodzeného príjmu vitamínu D. V kombinácii so sychravým počasím a nízkymi teplotami sme náchylnejší na ochorenia a naša obranyschopnosť nie je tak bojaschopná ako v lete.
Chráňte svoje zdravie aj počas zimy
Toto obdobie je pre ľudské zdravie obzvlášť náročné. Ráno odchádzame do práce, ešte za brieždenia, a pri odchode domov je už čierna tma. Ľudskému organizmu chýba prirodzené vystavenie slnku a príjem drahocenného vitamínu D.
“Počas letných mesiacoch je dobré krátkodobé vystavenie slnečnému žiareniu v čase obeda, počas zimných mesiacov je potrebné ho prijímať vo výživovom doplnku ideálne v kombinácii s rybím olejom,” hovorí výživová špecialistka Nutriadapt Ing. Veronika Hanáková.
Ľudská koža nie je vystavená slnku a prichádza tak o dôležitý zdroj tohto vitamínu, ktorý musíme doplniť iným spôsobom. Pod vplyvom slnečných lúčov sa v pokožke derivát cholesterolu mení na vitamín D3. Ideálnym zdrojom vitamínu D je teda vlastná syntéza v pokožke.
Posilňuje kosti aj zuby
Správna hladina vitamínu D je kritický pre rast kostí a ich regeneráciu. Podľa Hanákovej je okrem posilnenej obranyschopnosti základnou funkciou vitamínu D regulácia hladiny fosforu v krvi. Tým sa podieľa na stavbe kostí, zubov a pôsobí proti osteoporóze. Taktiež zabraňuje paradentóze, teda úbytku kostnej hmoty na upevnenie zubov a napomáha pri znižovaní zápalov v ľudskom tele.
Čo spôsobuje nedostatok vitamínu D?
Nedostatok vitamínu D je v ľudskej populácii bežným javom. Už mierny nedostatok spôsobuje oslabenie imunity a zníženú obranyschopnosť organizmu v boji s infekciami v ľudskom tele. Dlhodobý deficit môže spôsobiť chorobné oslabenie kostí, vypadávanie zubov, podráždenosť a poruchy spánky, ako aj spomínanú osteoporózu.
Viete, ktoré potraviny obsahujú vysokú hladinu vitamínu D? “Zdrojom prirodzene výskytu sú morské ryby. Výborným zdrojom je kvalitný celozrnný chlieb s rybacou nátierkou. Napr. obsah vitamínu D v potravinách (olej z pečene tresky 210 μg / 100 g , losos 13 μg, tuniak 7,5 μg, vajcia 1,8 μg),” vysvetľuje Hanáková.
Ako vypočítať správne dávkovanie
V tabuľkách a na internete sa stretávame s dvoma typmi jednotiek v súvislosti s dávkovaním vitamínov. Pre správne pochopenie, μg sú mikrogramy a táto jednotka sa využíva pri vitamínoch rozpustných vo vode.
Ďalšou jednotkou je I.U., ktorá vyjadruje množstvo vitamínov rozpustných v tukoch. I.U. preto vyjadruje pre každý vitamín inú hmotnostnú jednotku. V prípade vitamínu D 1 I.U. = 0,025 μg. Pochopenie týchto jednotiek vám pomôže v lepšej orientácií v dávkovaní jednotlivých vitamínov a výpočtoch vášho príjmu prostredníctvom potravy.
Odporúčaná dávka stúpa s vekom
Ak nejete ryby, je vhodné svoj jedálniček doplniť o výživový doplnok stravy. Na trhu nájdete rôzne druhy kapsúl, žuvacích tabliet či kvapiek. “Približná odporúčaná denná hodnota by mala predstavovať 5 μg. Táto hodnota s vekom stúpa. Osobám starším ako 55 rokov sa odporúča prijať okolo 15 μg a liečebná dávka je 25 μg denne,” dodáva výživová špecialistka Hanáková.
Pozor na nadmerný príjem
Naopak nadmerný príjem vitamínu D sa môže podľa Hanákovej prejavovať bolesťami hlavy, náhlym smädom, nevoľnosťou a zvracaním. Za toxické sa pre dospelého človeka považuje dlhodobé užívanie dávky vyššej ako 10 000 U.I. denne. Všeobecne sa neodporúča prekročiť hranicu 4000 I.U. denne.
Dlhodobý nadmerný príjem vitamínu D spôsobuje ukladanie vápnika vo svaloch, cievach, srdci a obličkách, čo môže viesť k ich zlyhaniu. Pri vysokých dávkach vápnika s vitamínom D sa môže zvyšovať riziko obličkových kameňov.
Autor: Michal Haviar
JARNÝ DETOX – POZITÍVA A NEGATÍVA
Jar je obdobím prebúdzajúcej sa prírody zo zimného spánku a akýmsi reštartom života okolo nás. Aj my vnímame tento prerod a nový štart. Máme…
Až 8 z desiatich predsavzatí končí do šiestich týždňov. Ako vytrvať?
Predsavzatia sú bežnou súčasťou nášho života a vždy v januári sme pripravení na reštart, ktorý má od základov zmeniť náš životný…
SKÚSENOSTI UŽÍVATEĽOV KARTY MULTISPORT
Karta MultiSport je zamestnanecký benefit, ktorý umožňuje každý deň jeden voľný vstup na vybranú aktivitu v partnerskej prevádzke. Spolu je…
AKO PREDCHÁDZAŤ ZRANENIAM A AKO SA ZBAVIŤ STRACHU PRED PRVÝM TRÉNINGOM
Hovorí sa, že najťažší je vždy začiatok, prvý pomyselný krok ku zmene. Tak je to v pracovných úlohách, vo vzťahoch, ale aj v…