Preskočiť obsah

Späť na kategórie

Ako na to

Chcete začať behať? Začnite najskôr chodiť

Chcete začať behať? Začnite najskôr chodiť

11. marec 2021

Zatvorené posilňovne a športoviská vyhnali ľudí do exteriérov k individuálnym športom. Desiatky bežcov v obtiahnutom oblečení so slúchadlami v ušiach, doslova zaplavili ulice a lesné cestičky. Chceli by ste naskočiť na tento trend? Neunáhlite sa! Na začiatok je vhodné začať aj rýchlou chôdzou.

Rozvoj rekreačného behu je rozhodne veľmi pozitívny jav a vidieť, že Slováci potrebujú športovať v každej situácii. Ak ste začiatočník a s behom nemáte žiadne skúsenosti, môžete sa dopustiť viacerých školáckych chýb a trvalo poškodiť svoje kĺby. Preto je pre zachovanie zdravia vhodné začať s chôdzou a postupne pridávať na dĺžke aj intenzite.

Chôdza sama o sebe je veľmi komplexná a zdraviu prospešná aktivita. Je vhodná ako prevencia pred infarktom či cukrovkou. Bojuje proti zvýšenému krvnému tlaku a pomáha pri chudnutí.

Minimálne 5 000 krokov denne

Minimálny počet krokov, ktoré by mal zdravý človek počas dňa urobiť je aspoň 5 000. V prípade, že chcete svoju hmotnosť skôr redukovať, odporúča sa toto číslo zdvojnásobiť. Svoje kroky si môžete merať jednoducho pomocou krokomera v telefóne alebo prostredníctvom športových hodiniek. Aj keď sa to z počiatku bude zdať veľa, na novú nádielku pohybu si rýchlo zvyknete.

Objavujte krásy okolia

Vydajte sa na dlhšiu prechádzku v prírode, udržte si svižné tempo a zdolávajte prevýšenia. Na chôdzu nepotrebujete drahú výbavu a ani špeciálny tréning. Okrem pobytu na čerstvom vzduchu má chôdza aj množstvo ďalších benefitov.

Ak bežne na prepravu využívate auto alebo mestskú hromadnú dopravu, práve vďaka chôdzi môžete začať objavovať svoje okolie z novej perspektívy. Architektúra mesta a výhľady z kopcov vám dajú úplne nové náhľady na váš domov.

Chôdza je pre každého

Pri chôdzi na rozdiel od behu nepreťažujete kĺby a chrupavky. Zatiaľ čo nesprávna technika behu môže trvalo poškodiť váš pohybový aparát, chôdza sa nedá tak pokaziť zlou technikou.

Chôdza sa ako šport dostáva do povedomia Slovákov, vďaka olympijskému víťazovi Matejovi Tóthovi. Slovenský športovec tvrdí: ”Nie každý môže behať, chôdza je však šport pre každého.” Tóth, ktorý získal v roku 2016 zlatú medailu z brazílskeho Ria, sa špecializuje na rýchlu atletickú chôdzu na 20 a 50 kilometrov. Poznáte kategórie chôdze? 

Aj chôdza možno rozdeliť na viacero samostatných disciplín. Rozlišuje bežnú prechádzkovú chôdzu, ktorú praktizuje každý z nás. Je nenáročná a nepotrebuje žiadnu prípravu. Aj niekoľko tisíc krokov denne sa však dokáže vyrovnať výdaj polhodinového intenzívneho behu.

Druhou kategóriou je rýchla chôdza. Oproti bežnej chôdzi sa odlišuje vyššou intenzitou, frekvenciou pohybu a zvýšeným energetickým výdajom. Intenzita a rýchlosť pritom záleží od zdatnosti jednotlivca.

Na pomyselnom piedestáli stojí takzvaná atletická chôdza. Zaraďuje sa medzi olympijské disciplíny a praktizuje ju aj slovenský reprezentant. Najvýraznejší rozdiel medzi bežnou chôdzou a atletickou chôdzou je v prevedení pohybu. Pri atletickej chôdzi musí mať športovec vystreté koleno pri kontakte nohy s podložkou.

Nordic walking

Samostatnou kategóriou je pomerne nový fenomén zvaný nordic walking alebo severská chôdza. Ide o pomerne mladý šport, ktorý vznikol vo Fínsku v osemdesiatych rokoch ako letná tréningová príprava pre bežcov na lyžiach. Je charakteristický použitím špeciálnych chodeckých palíc.
Na stránkach Slovak Nordic Walking Association sa tento šport definuje ako: “Ozdravno – športová aktivita, pri ktorej môžete zapojiť do práce až 90% svalov celého tela. Pracujú svaly vašich nôh, ale aj chrbta a hrude, ktoré do činnosti uvádza intenzívny pohyb rúk.”

Energetický výdaj pri severskej chôdzi je oveľa vyšší ako pri bežnej chôdzi, avšak je zvládnuteľný aj v pokročilom veku a pre ľudí s vyššou váhou. Pomôcka v podobe špeciálnych palíc je vhodné pre všetky vekové skupiny, deti aj tehotné ženy. Než sa rozhodnete pre ktorýkoľvek zo spomenutých variant, najdôležitejšie je užiť si radosť z pohybu a dobrý pocit, že robíte niečo pre svoje zdravie.

Autor: Michal Haviar

wave

Ďalšie tipy na čítanie

Bežecké lyžovanie pre každého

AKO ZAČAŤ S BEHOM NA LYŽIACH 
Slnkom zaliata zasnežená lúka, ľadový vzduch a pred vami bezchybná bežkárska stopa. Tak vyzerá ideálny deň nadšenca behu na lyžiach. Ak uvažujete, že sa necháte zlákať…

Tenis je tá správna voľba na leto

4.máj 2022

Predposledná májová nedeľa tradične odštartováva jeden z najväčších a najobľúbenejších parížskych športových sviatkov. V areáli Roland Garros sa v šestnástom obvode v západnej časti mesta…