Preskočiť obsah

Späť na kategórie

Zdravie

Existuje účinný detox pečene?

Existuje účinný detox pečene?

14. október 2021

Ľudská pečeň je hneď po koži druhý najťažší orgán nášho tela. Pečeň pritom denne plní viac ako 500 rôznych funkcií ako filtrovanie krvi, odstraňovanie jedovatých látok a toxíkov či vedenie imunitných reakcií. Okrem iného sa tiež stará o absorbciu vitamínov rozpustných v tukoch a produkuje glykogén. Plní tak významnú úlohu pri metabolizme živín.

Poškodenie pečene

Pečeň je veľmi odolný orgán, nie je však nezničiteľný! Vedeli ste, že ak je chirurgicky odobratá časť poškodenej pečene, tá sa dokáže opäť plne obnoviť? Možné je dokonca odobrať až do troch štvrtín. Schopnosť regenerácie tohto orgánu je skutočne obdivuhodná. Hromadenie toxíkov však môže v priebehu určitého času spôsobiť množstvo nešpecifikovaných symptómov a zvýšiť riziko vzniku rakovinotvorných buniek.

Príznaky

Až 50 % ľudí s ochorením pečene nemá žiadne príznaky. Systematickým nadmerným požívaním alkoholu, nezdravým stravovaním a liekmi či nedostatkom spánku si môžeme pečeň postupne poškodzovať a nevšimnúť si ťažko spojiteľné príznaky. Medzi tieto symptómy patria únava a telesná slabosť, problémy s pokožkou a oslabený imunitný systém, zhoršené trávenie, hromadenie tukových zásob v oblasti brucha, tvorba podliatin, žlčníkových kameňov či opuchnutie nôh.

Nebezpečný zabijak

Chronické ochorenie pečene je na Slovensku piatou najčastejšou príčinou úmrtia. V produktívnom veku je to po kardiovaskulárnych a onkologických ochoreniach tretí najväčší zabijak. Podľa Európskej asociácie pre výskum pečene má naša krajina štvrtú najvyššiu mortalitu na ochorenie pečene po Maďarsku, Rumunsku a Slovinsku.


Starostlivosť

Starať sa o svoju pečeň pritom nie je žiadna veda. Na svoju funkciu nepotrebuje prijímať špeciálne vitamíny ani vyživujúce minerály. Aby sme si udržali zdravú pečeň, stačí dodržiavať zdravú životosprávu a jesť kvalitnú a vyváženú stravu. Rovnako by ste mali obmedziť alkohol do čo najväčšej miery. Práve alkohol je totiž pre pečeň najškodilivejšou látkou. Jeho nadmerné a hlavne dlhodobé požívanie vedia k takzvanej cirhóze pečene. 

Prirodzený detox

Ozdravovať svoju pečeň môžete aj aktívne prostredníctvom takzvaného detoxu. Nemusíte pritom kupovať žiadne špeciálne prípravky ani prostriedky. Existuje niekoľko potravín, ktoré sa odporúčajú pri ochoreniach pečene a následnom detoxe. Príkladom môže byť zelený čaj bohatý na antioxidanty. Viacero vedeckých štúdií taktiež ukázalo, že napríklad káva znižuje riziko vzniku cirhózy. Káva má schopnosť zabraňovať ukladaniu tukov a kolagénu v pečeni, takže je dobrou prevenciou pre ľudí, ktorých pečeň je už čiastočne poškodená. Vhodnou prevenciou sú aj čučoriedky a brusnice, ktoré obsahujú silné antioxidanty, ale aj tmavé hrozno. To obsahuje antioxidant zvaný resveratrol, ktorý chráni pečeň, pomáha pri jej fungovaní a redukuje zápaly.

Dôkaz účinnosti neexistuje

Ide len o zlomok potravín, ktoré pozitívne pôsobia na túto čističku ľudského tela. Z liečivých rastlín je s pečeňou spätý pestec mariánsky, ktorý pôsobí detoxikačne a ochraňuje pečeňové bunky pred oxidačným stresom. Pestec nájdete v lekárni aj vo forme výživových doplnkov vo vyššej koncentrácii. Na trhu existuje aj množstvo ďalších prípravkov, ktoré obsahujú látky, ktoré nájdeme prirodzene v potravinách a môžu byť pre naše telo prospešné. Treba ale brať do úvahy, že krátkodobá regenerácia pečene po nadmernom požívaní alkoholu formou detoxu nie je nijak klinicky overená. Neexistuje vedecký dôkaz, že krátkodobými zmenami stravovania či detoxikačnými kúrami dôjde k vyplaveniu toxínov z pečene.

Autor: Michal Haviar

wave

Ďalšie tipy na čítanie

Ako nepoľaviť z predsavzatí a dosahovať ciele

Až 8 z desiatich predsavzatí končí do šiestich týždňov. Ako vytrvať?
Predsavzatia sú bežnou súčasťou nášho života a vždy v januári sme pripravení na reštart, ktorý má od základov zmeniť náš životný…

Karta MultiSport pre každého

Karta MultiSport pre každého

SKÚSENOSTI UŽÍVATEĽOV KARTY MULTISPORT
Karta MultiSport je zamestnanecký benefit, ktorý umožňuje každý deň jeden voľný vstup na vybranú aktivitu v partnerskej prevádzke. Spolu je…

Ako začať športovať

AKO PREDCHÁDZAŤ ZRANENIAM A AKO SA ZBAVIŤ STRACHU PRED PRVÝM TRÉNINGOM  
Hovorí sa, že najťažší je vždy začiatok, prvý pomyselný krok ku zmene. Tak je to v pracovných úlohách, vo vzťahoch, ale aj v…