Preskočiť obsah

Späť na kategórie

Zdravie

Imunita dnes a pred 100 rokmi

Imunita dnes a pred 100 rokmi

29.september 2021

S overenými radami starých materí, ktoré sa podávajú z pokolenia na pokolenie má každý z náš určitú skúsenosť. Život bol pred sto rokmi úplne iný a možnosti, ktoré dnes máme si generácia našich starých rodičov a prarodičov nevedela ani predstaviť. Pozrime sa spoločne na to, ako si ľudia budovali imunitu pred 100 rokmi.

Čo je imunita?

Imunita je z biologickej definície odolnosť živého organizmu proti pôvodcovi choroby, jedu alebo inej látke antigénnej povahy. V skutočnosti ide o nesmierne komplexný systém, ktorý nás chráni pred vonkajšími, ale aj vnútornými nepriateľmi. Baktérie, choroboplodné zárodky, vírusy či huby tu boli aj pred 100 rokmi. Zmenil sa však spôsob ako s nimi bojujeme. Naša medicína sa stala oveľa sofistikovanejšou a dostupnejšou širokým masám. Naše jedlo je oveľa bohatšie na potrebné živiny a vitamíny, ktoré posilňujú našu obranyschopnosť a na trhu je množstvo doplnkov výživy, ktoré v minulosti vôbec neexistovali.

Priemerná dĺžka života rastie

Okrem toho je treba povedať, že sa vyvinul aj samotný človek. Pred 120 rokmi ľudia umierali už ako 50-roční. Dnes je priemerná dĺžka života Slováka okolo 77 rokov, pričom v krajinách ako Japonsko, Švajčiarsko či Španielsko je to aj viac ako 83 rokov. Ľudia už dnes neumierajú na takzvané choroby špinavých rúk a pre nedostatok lekárskej starostlivosti.


Riziko alergií

Transformácia spoločnosti nepriniesla len pozitíva a ľudstvo sa potýka s problémom ako sú alergie, ktoré sa v minulosti vyskytovali len zriedka. Pred sto rokmi malo určitú formu alergie len dve percená populácie. Dnes odborníci predpokladajú, že do desiatich rokov bude alergikom každý druhý Európan.

Zázračné rastliny

Výživové doplnky a suplementy sa v minulosti prijímali v pôvodnej rastlinnej alebo živočíšnej forme a každá choroba či zdravotné problémy mali zázračnú rastlinu, ktorá problém riešila alebo aspoň zmierňovala bolesť. V našich zemepisných šírkach nájdeme viacero rastlín s liečivými účinkami, ktoré pomáhajú posilniť imunitu.


Harmanček, šípky a iné

Harmanček napríklad bojuje proti zápalom v ľudskom tele a posilňuje aj obranyschopnosť. Okrem toho upokojuje a pomáha proti nespavosti. Šálka čaju z harmančeku pôsobí rovnako blahodárne ako pred sto rokmi. Červené šípky, ktroré sa zbierajú predovšetkým na jeseň s prvými mrazmi boli obľúbené už v minulosti. Šípkový čaj či džem je bohatým zdrojom vitamínu C. Šípky zároveň pôsobia aj ako antioxidant, ktorý zbavuje telo voľných radikálov a spomaľuje starnutie. Zo šípok dokážeme získať aj vitamín A, B1, B2 či horčík alebo karotén. Ďalšie bežne dostupné rastliny, ktoré voľne rastú na našich lúkach a podporujú obranyschopnosť sú púpava, repík, či ker rakytníku. Účinky týchto bylín sa nespochybňujú ani dnes, avšak získali oveľa sofistikovanejšiu formu v podobe doplnkov výživy, niekoľkonásobne silnejších extraktov či olejov.


Iný životný štýl

Ľudskú obranyschopnosť pred storočím nepodporovalo len bylinkárstvo a ľudové liečiteľstvo. Ľudia v priemere trávili oveľa viac času v prírode a na čerstvom vzduchu. Ich organizmus bol tak oveľa lepšie prispôsobený nástrahám premenlivého počasia a teplotným výkyvom. Aj keď vplyvom ťažkej manuálnej práce bol skôr opotrebovaný a náchylnosť na choroby sa zvyšovala, vo všeobecnosti lepšie reagoval na premenlivosť počasia. Aj otužovanie, ktoré je dnes skôr trendom bolo bežnou praktikou spôsobenou nedostatkom teplej vody a pevnosťou korienka našich predkov. 

Autor: Michal Haviar

wave

Ďalšie tipy na čítanie

Ako začať športovať

AKO PREDCHÁDZAŤ ZRANENIAM A AKO SA ZBAVIŤ STRACHU PRED PRVÝM TRÉNINGOM  
Hovorí sa, že najťažší je vždy začiatok, prvý pomyselný krok ku zmene. Tak je to v pracovných úlohách, vo vzťahoch, ale aj v…