Preskočiť obsah

Späť na kategórie

MultiSport Zdravie

Jedinečnú jaskyňu z morskej soli nájdete v Trnave

Jedinečnú jaskyňu z morskej soli nájdete v Trnave

16. september 2021

V malom Ríme, ako sa hovorí krajskému mestu Trnava, už viac ako 15 rokov funguje jedinečná prevádzka, v ktorej sa nachádza viac ako 9 ton soli z Mŕtveho mora. Táto umelá jaskyňa pomáha liečiť viacero zdravotných problémov a v určitých prípadoch  dokáže nahradiť návštevu prímorských oblastí odporúčanú lekárom. Ak ste sa ešte neboli pozrieť, je ten najvyšší čas.

Ako vznikol nápad postaviť relaxačné centrum so soľnou jaskyňou z morskej soli?

Liečba morskou soľou je známa už viac ako 4000 rokov a Slovensko je vnútrozemskou krajinou bez mora. Na liečebné pobyty k moru sa chodí v časovom horizonte 4-6 týždňov a nie každý kto potrebuje túto liečbu si ju aj môže dovoliť. A to nielen z časových, ale aj z finančných dôvodov, nakoľko napríklad alergici alebo astmatici by potrebovali takúto liečebnú kúru viackrát do roka. Haloterapiou v našej morskej soľnej jaskyni nahrádzame tieto liečebné pobyty pri mori.

Prečo práve morská soľ a aký je rozdiel medzi jaskyňou z kamennej soli a morskej?

Kamenná soľ sa ťaží vo vnútrozemí v krajinách ako Pakistan, Slovinsko alebo Poľsko. Sú to pôvodne zvetrané  dná oceánov a morí z pred miliónmi rokov. Soľ z kamennej soli preto obsahuje iba stopové prvky minerálnych látok. Soľ z Mŕtveho mora, ako jediného miesta na svete, obsahuje až vyše 40 % minerálnych látok, z toho 27 % tvorí jód a ďalších vyše 50 druhov minerálov prospešných pre ľudské zdravie. Tie človek inhaláciou dostáva do tela prirodzenou cestou. Samotná morská soľ lieči zápal v ľudskom tele a minerály vyživujú ľudské bunky, čím zlepšujú imunitný systém.

Takže rozdiel je v kvalite soli?

Jaskyne z kamennej soli potrebujú na uvoľnenie soli z kameňa, pre samotnú inhaláciu do ovzdušia veľmi vysokú vlhkosť, až 80 %. Preto je v nich tečúca voda, vodné fontány a zvlhčovače. V jaskyni postavenej z morskej soli z Mŕtveho mora je to presne opačne. Jedná sa o takzvanú suchú inhaláciu, kde pri 40 % vlhkosti robíme opatrenia, aby sa vlhkosť nezvyšovala, lebo chemickou vlastnosťou soli je viazať vodu a účinnejšie liečebné účinky sú vtedy, ak sa tento dej odohráva v ľudskom tele.

Odkiaľ pochádza soľ v jaskyni a aké náročné je zadovážiť a prepraviť také množstvo materiálu?

Soľná jaskyňa v Relax centre v Trnave je postavená zo soli z Mŕtveho mora v Jordánku. Bola oslovená jedna z troch firiem na svete, ktoré mali v tom čase licenciu na ťažbu soli v Mŕtvom mori. 

Ako prebieha ťažba?

Pri mori sa vyhĺbila jama, do ktorej sa vyliala voda z Mŕtveho mora a prirodzeným odparovaním sa následne vyťažila soľ, z ktorej sa pod tlakom vyrobili šesťstranné tehličky. Z týchto tehličiek sa v miestnosti postavili steny aj podlaha. Tak ako eskimáci stavajú iglu. Súčasťou je aj kompletná technológia ventilácie, filtrácie vzduchu a teploty pri ročných obdobiach aj na reguláciu vlhkosti. 

O akom objeme soli vlastne hovoríme?

V našej jaskyni bolo použitých 9 ton morskej soli z Mŕtveho mora vrátane soli, ktorá zakrýva tehly tvoriace podlahu, ktorú tým zároveň chráni pred mechanickým poškodením od chodiacich ľudí. Táto soľ váži približne 800 kilogramov a každoročne sa vymieňa.

Ako funguje návšteva vašej prevádzky? Je potrebná rezervácia vopred?

V Relax centre máme po 15 ročných skúsenostiach určené hodiny pre rodičov s deťmi a samostatné vstupy pre dospelých. Nakoľko súčasťou liečby soľou je muzikoterapia a coloroterapia a pri deťoch sa nedá dosiahnuť ideálny kľud. Naviac je v jaskyni iba 8 polohovateľných kresiel. To je dôvod, prečo je potrebná rezervácia vopred, telefonicky alebo cez náš rezervačný systém na www.solnajaskynatt.sk.

Aké sú princípy návštevy jaskyne? Vyžaduje si prípravu predom, prípadne je niečo, čomu by sme sa mali vystríhať pred a po návšteve?

Pred návštevou jaskyne nie je potrebná žiadna príprava, jediné čo žiadame je, aby si fajčiari odpustili cigaretku aspoň dve hodiny pred vstupom a návštevníčky nepoužívali silné parfémy. Odporúčame priniesť si so sebou svoje čisté domáce prezuvky. Ak ich návštevník nemá, potom použije jednorázové návleky. V samotnej jaskyni sa počas terapie nesmie jesť ani piť a nepoužíva sa ani mobil. Každý návštevník by sa na to mal pripraviť.

Aké liečivé účinky má návšteva soľnej jaskyne a komu je táto liečebná metóda primárne určená?

Z našej 15 ročnej skúsenosti a spätnej väzby od samotných klientov je to hlavne liečba zápalov dýchacích ciest, alergií, astmy, reumatických ochorení, krvného tlaku, zníženej funkcie štítnej žľazy, poruchy psychiky, neurózach, stavu vyčerpanosti, depresiách a prevencie prosti chrípke. Mikročiastočky soli pôsobia nielen na kožu, ale zmierňujú zápaly a opuchy a výrazne zlepšujú bunkovú imunitu. Silno jódové prostredie má vazodilatačné schopnosti (poz. redaktora – rozširuje cievy), pôsobí na zmiernenie bolesti, zlepšuje sa prekrvenie orgánov, látkovej výmeny a následne spaľuje tuky. 

Môže návšteva soľnej jaskyne čiastočne nahradiť pobyt pri mori pre ľudí s dýchacími problémami, pre ktorých je slaný morský vzduch vítanou terapeuticko-relaxačnou metódou?

Mikroklíma morskej soľnej jaskyne je mimoriadne intenzívna, kvôli veľkej koncentrácii soli na malom priestore nahrádza liečbu v prímorských oblastiach. Je dokázané, že minerály soli sa v jaskyni uvoľňujú oveľa intenzívnejšie ako vo voľnej prírode, takže 45 minútová liečebná kúra nahrádza 3-4 dňový pobyt pri mori.

Ako často by som mal soľnú jaskyňu navštevovať, aby som dosiahol želané liečebné účinky?

Odporúčame minimálne 2 krát týždenne a absolvovať aspoň 10 terapií, aby bol dosiahnutý liečebný efekt.

Čo je to muzikoterapia a colorterapia, ktoré prevádzkujete?

Muzikoterapia je špecifická a svojbytná metóda, ktorá využíva rôzne účinky hudby na náš organizmus a pomáha v rozvoji osobnosti, pri psychických a fyziologických poruchách. Colorterapia alebo liečba farbou je metóda alternatívneho liečenia s pomocou farieb. Spája sa s tradičnou čínskou medicínou, kde je každý ľudský orgán spojený s určitou farbou.

Je návšteva vhodná aj pre deti?
Áno, liečba soľou je vhodná pre deti od najmenšieho veku, pričom pri deťoch do 1 roka, po konzultácii s rodičmi, odporúčame postupne zvyšovanie dĺžky pobytu v jaskyni. Hlavne u detí máme vyše 90 % úspešnosť liečby zápalov dýchacích ciest a veľa deťom sme pomohli pred operáciou odstránenia nosných mandlí, ktorá sa po soľných terapiách nakoniec nekonala.

Na vašom webe máte aj viacero odporúčaní a vyjadrení lekárov. Stáva sa, že vás navštevujú ľudia, ktorí majú túto procedúru odporučenú priamo od doktora?
Áno, na základe výsledkov, v poslednej dobe výrazne stúpa počet ľudí, ktorých odporučil na liečbu v soľnej jaskyni ich ošetrujúci lekár.

Aké výsledky môžu vďaka soľnej jaskyni dosiahnuť?

Všetko závisí od miery pokročilosti choroby, ktorá bola zanedbávaná alebo nesprávne liečená. Ak je choroba v začiatkoch, je veľká pravdepodobnosť úplného vyliečenia, minimálne zmiernenia prejavov choroby a zníženia množstva liekov, ktoré užíva pacient pred terapiou v soľnej jaskyni. 

Kto sú vašimi najčastejšími návštevníkmi? Za tie roky ste si museli vytvoriť stálu klientelu.

Áno, za 15 rokov máme svoju vlastnú klientelu, kde hlave alergici a ľudia s astmou využívajú našu soľnú jaskyňu v ich problematických obdobiach počas roka a zároveň našimi najčastejšími návštevníkmi sú rodičia s deťmi v predškolskom veku a dôchodcovia.

Autor: Michal Haviar

Respondent: Ing. Dušan Repta

wave

Ďalšie tipy na čítanie

Využite výhody karty MultiSport

Využite výhody karty MultiSport

Benefity karty MultiSport na jednom mieste
Karta MultiSport je jedným z najobľúbenejších zamestnaneckých benefitov. Pre svojich držiteľov je vstupnou bránou do sveta športu,…

Karta MultiSport pre každého

SKÚSENOSTI UŽÍVATEĽOV KARTY MULTISPORT
Karta MultiSport je zamestnanecký benefit, ktorý umožňuje každý deň jeden voľný vstup na vybranú aktivitu v partnerskej prevádzke. Spolu je to viac ako 860…