Preskočiť obsah

Späť na kategórie

Zdravie

Koľko spánku skutočne potrebujeme?

Koľko spánku skutočne potrebujeme?

12. november 2020

Spánok je pre človeka kľúčový. Nech cvičíte akokoľvek tvrdo, holdujete zdravej strave a vyhýbate sa stresu, bez potrebnej regenerácie formou dostatočne dlhého a kvalitného spánku sa váš progres dostaví len ťažko. 

Spánkový cyklus

Napriek tomu, že človek v priemere prespí až tretinu svojho života, o spánku sa vie len veľmi málo. Je predmetom skúmania vedcov a odborníkov, ktorí sa snažia odkryť tajomstvá a procesy, ktoré sa odohrávajú v ľudskom tele.

Spánok sa skladá z viacerých cyklov. Priemerná dĺžka jedného cyklu je okolo 90 minút. To znamená, že sa v priebehu noci zopakujú 4 až 7 krát. Spánkové cykly sa ďalej delia na fázy, pričom každý cyklus obsahuje 5 fáz.

Prvej fáze, ktorá v priemere trvá 5 až 10 minút sa hovorí zaspávanie. Tu dochádza k uvoľňovaniu svalstva. V druhej fáze sa spomaľuje srdcový tep a klesá telesná teplota. Nasleduje fáza prechodu medzi ľahkým a hlbokým spánkom. 

Ďalšou fázou je hlboký spánok, ktorý trvá približne 30 minút. V piatej úrovni sa človek dostáva do REM fázy spánkového cyklu charakteristickej zvýšenou fyzickou aktivitou a snívaním. 

Koľko spánku skutočne potrebujeme?

Potreba spánku sa počas života mení. Deti a mládež ho potrebujú viac, ako dospelí jedinci, pretože ich telo sa vyvíja práve počas spánku. Nie je nič neobvyklé, že novorodenci a batoľatá dokážu prespať až 19 hodín z celého dňa.

Starším ľuďom naopak stačí pre zdravý spánok len tretina tohto času. Seniori nad 65 rokov si vystačia s piatimi až šiestimi hodinami. 

Môže priveľa spánku škodiť?

Štúdia publikovaná v odbornom časopise European Heart Journal ukazuje, že ľudia, ktorí spia v priemere šesť až osem hodín, sú zdravší ako skupina, ktorá spáva dlhšie. 

Ľudia, ktorí spávajú 8 až 9 hodín, majú o 5 percent vyššie riziko vzniku srdcovo-cievnych ochorení, pričom šanca sa s množstvom spánku zvyšuje. Človek, ktorý si dopraje až 10 hodín, má toto riziko vyššie až o 41 percent!

Štúdia Univerzity McMaster v Kanade ukazuje, že dlhé vyspávanie môže byť sprievodným javom nezdravého životného štýlu. Účastníci výskumu, ktorí spávali dlhšie, boli z pravidla depresívnejší, konzumovali viac alkoholu a vykonávali menej fyzických aktivít. 

Dlhé vylihovanie nie je pre telo škodlivé, podľa všetkého je však zlozvykom. Každý by mal sledovať koľko spánku skutočne potrebuje. Prebytok môže spôsobiť iba dodatočnú únavu počas dňa.

Spánok a zdravie

Počas spánku sa obnovujú bunky v ľudskom tele a organizmus sa zotavuje po náročnom dni. Všetci dobre vieme, že napríklad v čase ochorenia potrebujeme viac spánku ako zvyčajne. Telo tak usilovne bojuje s chorobu.

Na kvalitu spánku vplývajú viaceré faktory. Prostredie, kvalita matraca, na ktorom spíme, nezdravé návyky pred spaním, ako je pozeranie do displeja telefónu alebo iné rušivé elementy.

V záujme zachovania zdravého návyku, by sme mali tieto faktory čo najlepšie eliminovať. Len vďaka zdravému a dostatočne dlhému spánku načerpáte silu zvládať všetky nástrahy nového dňa. 

Autor: Michal Haviar

wave

Ďalšie tipy na čítanie

Ako nepoľaviť z predsavzatí a dosahovať ciele

Až 8 z desiatich predsavzatí končí do šiestich týždňov. Ako vytrvať?
Predsavzatia sú bežnou súčasťou nášho života a vždy v januári sme pripravení na reštart, ktorý má od základov zmeniť náš životný…

Karta MultiSport pre každého

Karta MultiSport pre každého

SKÚSENOSTI UŽÍVATEĽOV KARTY MULTISPORT
Karta MultiSport je zamestnanecký benefit, ktorý umožňuje každý deň jeden voľný vstup na vybranú aktivitu v partnerskej prevádzke. Spolu je…

Ako začať športovať

AKO PREDCHÁDZAŤ ZRANENIAM A AKO SA ZBAVIŤ STRACHU PRED PRVÝM TRÉNINGOM  
Hovorí sa, že najťažší je vždy začiatok, prvý pomyselný krok ku zmene. Tak je to v pracovných úlohách, vo vzťahoch, ale aj v…