Preskočiť obsah

Späť na kategórie

Ako na to

Profesionálny tréner Milan Holečka: ,,Tréning s TRX zvládne naozaj každý

Profesionálny tréner Milan Holečka: ,,Tréning s TRX zvládne naozaj každý

9. december 2020

Milan Holečka vedie ľudí k zdravému životnému štýlu už viac ako dvanásť rokov. Úspešná športová minulosť ho doviedla k štúdiu na bratislavskej FTVŠ a k práci osobného trénera. Svoje poslanie vidí v pomoci ľuďom žiť zdravšie a je aktívny aj online, kde vedie niekoľko koučovacích programov. S Milanom sme sa rozprávali na tému cvičenia s TRX, jeho benefitoch, ale aj najčastejších chybách.

Ako by ste v krátkosti opísali TRX človeku, ktorý sa s touto formou cvičenia ešte nestretol? 

TRX je skvelá pomôcka pre začiatočníkov i pokročilých, ktorí si chcú vybudovať silné, pekné a najmä funkčné telo. Je pomerne jednoduché osvojiť si základné komplexné cvičenia, vďaka ktorým efektívne precvičíte celé telo za krátky čas. Tréning s TRX zvládne naozaj každý.

V čom spočívajú najväčšie benefity cvičenia s TRX?
Pri cvičení na TRX používate svoje telo ako záťaž. Pri správnom technickom prevedení umožníte zapojenie vnútorného stabilizačného systému. Prekonávanie odporu v správnej polohe je náročné pre náš pohybový aparát a tým dávame kvalitný stimul našim svalom, kostiam a šľachám, aby silneli a dobre nám slúžili.

Pre koho je tento typ cvičenia vhodný?
Je vhodný pre začiatočníkov aj pokročilých. Je veľmi obľúbený u ľudí s bolesťami chrbtice, ktorí chcú zlepšiť držanie tela a spevniť chrbát. Vďaka variabilite a všestrannosti ho vyhľadávajú rovnako ženy, ako aj muži.

Môžem začať s TRX aj v prípade, že sa aktívne nevenujem posilňovaniu alebo iným športom?

Rozhodne by som TRX zaradil do TOP 3 pre ľudí, ktorí začínajú s pravidelným športovaním.

Aké základné cviky by ste odporučili začiatočníkovi? 

Drep, príťah a výpad vzad na jednej nohe.

Aké sú najčastejšie chyby pri cvičení s TRX?

Ľudia majú tendenciu sa pri základných cvikoch na nohy do TRX veľmi opierať, pričom veľké benefity na držanie tela a stabilitu sa získavajú najmä pri jemnom ťahu a dopomoci s TRX. Ďalej je problém v dýchaní a rovnako aj v preceňovaní svojich schopností pri pokročilých cvičeniach.

Je vhodné kombinovať cvičenie s TRX a silové tréningy? 

Ja osobne vnímam cvičenie s TRX ako silový tréning. Ale všeobecne ľudia ako silový tréning nazývajú tréning s činkami. Pre milovníkov činiek je cvičenie s TRX skvelým doplnkom. 


Je tento typ cvičenia vhodný aj pre športovcov zotavujúcich sa zo zranenia?

Rozhodne TRX umožňuje prispôsobiť cvičenie tak, aby si človek urýchlil proces rekonvalescencie a návrat do plného tréningu.

Aké je ideálne miesto na zavesenie popruhov v domácnosti a kde cvičíte s TRX vy? 

TRX sa dá vďaka špeciálnej konzole privrieť do dverí. Toto je podľa mňa vhodné a jednoducho aplikovateľné miesto, ktoré v priebehu pár sekúnd zmení váš byt na posilňovňu. Ideálne je uchytenie zvislo k zemi. Ja s TRX cvičievam aj vonku, keďže sa ľahko uchytí o preliezky, strom alebo futbalovú bránku.


Čo by ste odporučili ľuďom, ktorí majú TRX doma, ale chýba im potrebná motivácia začať? 

Ja s mojimi klientmi fungujem na pravidelných výzvach. Skúste si stanoviť cieľ, že v daný mesiac budete cvičiť v pondelok,  v stredu a v sobotu. Nech sa deje čo sa deje. Ten pocit, ktorý človek dostáva, keď sa prekonáva je návykový! 

Kde čerpáte inšpiráciu vo výbere vhodných cvikov? 

Dnes je vďaka internetu veľmi jednoduché sledovať skúsených trénerov na videách. Poznanie ľudského tela a tréningových princípov mi zjednodušuje kritický výber vhodných cvikov pre moje potreby.


Má toto cvičenie zdravotné riziká, pred ktorými by sme sa mali vystríhať?

Pokročilé akrobatické cvičenia odporúčam skúšať za prítomnosti kvalifikovaného inštruktora.

Ako si vyskladať cvičebný plán, ktorý bude rýchly a zároveň efektívny? 

Odporúčam sa inšpirovať cvičebnými plánmi ktoré už zostavil niekto skúsený a kvalifikovaný. Je to jednoduchšia cesta pre väčšinu ľudí a zároveň to umožňuje vyskúšať a obľúbiť si cviky, ktoré potom zaradíte do svojho personalizovaného tréningového plánu.

Navštívte tiež web stránku Milana Holečku.

Za rozhovor Milanovi srdečne ďakujeme a želáme všetko dobré.

Autor: Michal Haviar

wave

Ďalšie tipy na čítanie

Bežecké lyžovanie pre každého

AKO ZAČAŤ S BEHOM NA LYŽIACH 
Slnkom zaliata zasnežená lúka, ľadový vzduch a pred vami bezchybná bežkárska stopa. Tak vyzerá ideálny deň nadšenca behu na lyžiach. Ak uvažujete, že sa necháte zlákať…

Tenis je tá správna voľba na leto

4.máj 2022

Predposledná májová nedeľa tradične odštartováva jeden z najväčších a najobľúbenejších parížskych športových sviatkov. V areáli Roland Garros sa v šestnástom obvode v západnej časti mesta…