Preskočiť obsah

Späť na kategórie

Ako na to

Vybudujte si nový zvyk a splňte novoročné predsavzatia

Vybudujte si nový zvyk a splňte novoročné predsavzatia

8. február 2021

Začiatok roka je časom bilancovania a plánovania nových cieľov. Predsavzatia si dávame v práci, osobnom živote, ale aj v športe. Dokážeme ich však dodržať? Ak aj máte vôľu zo železa, nie vždy sa podarí uspieť.

Najčastejšie novoročné predsavzatia

Podľa spoločnosti Healthspan boli medzi najčastejšími predsavzatiami pre rok 2020 schudnúť, cestovať po svete, splatiť dlhy alebo zlepšiť si finančnú situáciu, vylepšiť svoj domov, zlepšiť svoj spánok, zmeniť stravovacie návyky, starať sa o svoje mentálne zdravie.

Všetky spomenuté predsavzatia možno rozložiť na viacero drobných krokov. Ani jeden zo spomínaných cieľov nie je možné uskutočniť zo dňa na deň. Myslieť vo veľkom a mať vysoké ambície je určite vítaná životná mantra. V prípade predsavzatí však platí, že menej je niekedy viac

Napredujte postupne

Chcete začať behať, ale vaša doterajšia fyzická aktivita je prechod zo spálne do obývačky? Skôr ako začnete behať, začnite viac chodiť. Vydajte sa na dlhšiu prechádzku v prírode a postupne pridávajte vzdialenosť aj rýchlosť. Telo sa prispôsobí novej záťaži a vy budete spokojní, že ste boli schopní splniť svoj cieľ. 

Je vašim predsavzatím schudnúť a po dvoch týždňoch sviatočného jedla prejdete na drastickú diétu? Počiatočný entuziazmus a odhodlanie vás môže rýchlo opustiť. Pozrite sa radšej na svoj jedálniček a zmenu stravy urobte postupne. Vyhnite sa nočnému prejedaniu a miesto nezdravých snackov si dajte ovocie alebo proteínovú tyčinku. Takéto predsavzatie je oveľa reálnejšie, ako efekt radikálnej a drastickej diéty.

Ako efektívne narábať s časom?

Možno ste zachytili správu v médiách, že Bill Gates dokáže prečítať až 50 kníh ročne a francúzsky prezident Emmanuel Macron si dokáže pri svojej vyťaženosti nájsť hodinu denne na literatúru. 

Ako dokážu ľudia efektívne využívať svoj voľný čas a neustále sa posúvať ďalej? Vedomá zmena správania a sila vôle niekedy nestačia. Pomôcť môže vytvorenie návyku. Návyk je druh konania, ktoré je nemenné. Ide o činnosť, ktorú sa v konkrétnej situácii naučíme replikovať vždy približne rovnakým spôsobom. 

Čo je to návyk?

Návyky nám uľahčujú život v pozitívnom, ale aj v negatívnom slova zmysle. Umyť si ráno zuby? Dať si cigaretu? Ísť cvičiť? Návyky prinášajú odpovede na tieto otázky v podobe autopilota, ktorý sa pri ich vykonaní rozhodne za vás. Už si nemusíte lámať hlavu nad desiatkami rôznych denných úkonov. 

Inšpiráciu nájdete v knihách

James Clear je odborníkom na tvorbu návykov. Vo svojej knihe Atómové návyky predstavuje praktickú stratégiu, ako návyk vybudovať. Sám pritom tvrdí, že návyk tvorí vyše 40 percent všetkých našich aktivít. Opiera sa o viacero štúdií American Psychological Association.

Návyk sa podľa neho skladá z troch častí. Popudu, túžby, reakcie a odmeny. Napríklad to, že potrebujeme ráno vstať je popud, cítiť sa bdelý je túžba, vypiť šálku kávy je reakcia a odmena je uspokojenie, ktoré nám poskytuje kofeín. Preto je pitie kávy spájané so vstávaním.

Pravidlo 21 dní nemusí vždy platiť

Podľa viacerých odborníkov trvá vytvorenie nového návyku približne 21 dní. Človek však nie je kolektívna entita a schopnosť prijať nový návyk je individuálny. Čas sa môže predlžovať aj v prípade, že nový návyk patrí medzi zložitejšie alebo fyzicky náročnejšie. 

Keď prekonáme pomyselnú hranicu a nemusíme sa ďalej do trénovaného úkonu nútiť, všetko zrazu ide omnoho ľahšie. Úkon začneme vnímať ako prirodzenú súčasť nášho života. Jeho absencia vám dokonca môže začať chýbať a spôsobiť nepohodu. 

Tak isto to funguje s cvičením v posilňovni. Prvé týždne sú náročné a musíte sa doslova premáhať. Po mesiaci je to však už zavedená rutina a ak sa tréningu z rôznych dôvodov nemôžete zúčastniť, nie ste so sebou spokojní. 

Nie sme roboti

Budovanie návykov je skvelá pomôcka, ako dodržať nové predsavzatie. Človek ale nie je stroj a návyk sa nedá budovať chladne, ako počítačový program. Ľudia majú viacero psychologických obmedzení a treba s nimi vedieť pracovať. Ak sa pre budovanie vedomého návyku predsa len rozhodnete, prajeme vám pevnú vôľu a veľa splnených cieľov v roku 2021.

Autor: Michal Haviar

wave

Ďalšie tipy na čítanie

Karta MultiSport pre každého

SKÚSENOSTI UŽÍVATEĽOV KARTY MULTISPORT
Karta MultiSport je zamestnanecký benefit, ktorý umožňuje každý deň jeden voľný vstup na vybranú aktivitu v partnerskej prevádzke. Spolu je to viac ako 860…