Preskočiť obsah

Späť na kategórie

MultiSport

30 minút na kurte vám poskytne impozantný kardio-dýchací tréning

30 minút na kurte vám poskytne impozantný kardio-dýchací tréning

26. august 2021

Squash patrí medzi mladšie raketové športy, ktorého popularita neustále rastie. Aká je aktuálna situácia na Slovensku? Je u nás dostatok športovísk a hráčov, ktorí sa venujú tomuto športu?

Aktuálna situácia na Slovensku v squashi je priaznivá najmä pre širšiu verejnosť, ktorá sa tomuto športu venuje na rekreačnej úrovni. Najmä v Bratislavskom regióne sa športoviská tešia prílevu mladých ľudí do 35 rokov. Počet kurtov v hlavnom meste  zatiaľ postačuje dopytu zákazníkov, avšak v poslednom období je rezervácia kurtu v prime-time čoraz náročnejšia.

Ako by ste v skratke vysvetlili tento šport niekomu, kto o ňom nikdy nepočul?

Squash je indoorový šport, ktorý hrajú väčšinou dvaja hráči (môžu byť aj viacerí). Je to kreatívna, dynamická raketová hra, ktorej cieľom je odraziť loptičku vždy o čelnú stenu. Hráči sa striedajú po každom údere a odraze od čelnej steny.

Ako ste sa dostali ku squashu vy?

Hrám squash od desiatich rokov. Ako dieťa som začínal s tenisom, no po pár rokoch mi otec ukázal aj inú alternatívu raketového športu a hneď sa mi zapáčil.

Aká výbava je potrebná pre squash a komu by ste tento šport odporučili?

Výbava na squash: halová obuv, športové oblečenie, raketa, loptička. Raketu s loptičkou je dnes možné požičať si takmer v každom squashovom centre. Squash je možné hrať na rôznych úrovniach náročnosti, preto nie je jednoduché odporučiť ho len niektorej skupine ľudí. V sprievode skúseného trénera je možné začať s týmto športom v takmer v každom veku.

Čo by ste poradili začiatočníkom? Akým chybám by sa mali vyvarovať?

Súčasťou každého športu je správna technika. V tomto prípade zosúladenie pohybu na kurte a techniky úderu. Určite by som poradil každému začiatočníkovi, aby si pred nástupom na kurt prinajmenšom pozrel zopár inštruktážnych videí. Prípadne, v tom lepšom prípade, sa obrátil na trénera, ktorý ho vie vďaka pár jednoduchým krokom navigovať správnym smerom.

Ako vyzerá bežný tréning hráča squashu?

Každý tréning začína poctivou rozvičkou a zahriatím svalov. Potom záleží od typu tréningu, či idem trénovať techniku a presnosť úderov alebo kondíciu, prípadne ich kombináciu. Tréning trvá 60-90 minút buď s trénerom alebo so sparingpartnerom.

Aké doplnkové športy by ste odporučili začínajúcim hráčom squashu?

Keďže squash je raketový šport, každý kompenzačný cvik sa počíta. Vhodné je určite plávanie, beh a pravidelný strečing. Cviky s vlastným telom a spevňovanie trupu a chrbta sú dnes nevyhnutnou súčasťou zdravého športovca.

Aké sú najväčšie zdravotné benefity raketových športov?

Podľa výskumu prestížneho časopisu Forbes je squash najzdravším športom. 30 minút strávených na kurte vám poskytne impozantný kardio-dýchací tréning. Neustály beh a výpady budujú vytrvalosť a silné svaly v dolných častiach tela. Okrem toho môže squash zlepšiť flexibilitu chrbta, vďaka otočkám a výpadom, aby hráči udržali loptu v hre.

Ako je na tom Slovensko v porovnaní so svetovou špičkou? Aké krajiny sú vlastne lídrami v tomto športe?

V porovnaní s európskou špičkou sa drží Slovenský reprezentačný tím podľa posledných výsledkov (2019) na 13. mieste. V rámci svetovej scény dlhodobo vedú rebríčky Egypťania.

Aké sú vyhliadky do budúcna. Rastú na Slovensku mladé talenty? Existuje koncepčná práca s mládežou?

V posledných rokoch prebieha na Slovensku prezentácia squashu na úrovni základných škôl – najmä kvôli veku, kedy je najvhodnejšie so squashom začať. Slovenská squashová asociácia podporuje kluby, ktoré s mládežou dlhodobo pracujú. A je tiež otvorená novým impulzom a návrhom, ako squash ešte viac zviditeľniť. Najvýraznejším talentom medzi juniormi je Ella Gálová (IMET klub BA), ktorá dominuje na prvej priečke svojej kategórie na Európskej úrovni.

Od akého veku je vhodné začať so squashom? 

Ideálne situácia je, pokiaľ je dieťa od malička vedené k športom a vyformuje sa uňho všeobecná pohybová zdatnosť. Je ťažké povedať kedy je ten správny vek začať. V IMET squash centre začíname s nováčikmi vo veku 7- 14 rokov.

Existujú nejaké predispozície, ktoré by mali deti spĺňať, aby sa stali dobrými hráčmi? 

Na deťoch je v mnohých prípadoch vidieť, či sú od malička k športu vedené alebo nie. Predispozíciami môže byť rýchlosť, motorika pri hádzaní a chytaní lopty, udržanie rovnováhy, súťaživosť.

Squash je charakteristický prudkou zmenou pohybu, brzdením a rozbiehaním. To môže byť veľmi náročné na kĺby a väzy v kolenách. Ako sa chrániť pred zraneniami? Stačí kvalitná rozcvička?

Zranenia sú bohužiaľ súčasťou každého športu. Rozcvička je základ každého tréningy, či zápasu. Avšak prevencia je najvhodnejším spôsobom ako sa vyvarovať zraneniam – kompenzačné cvičenia, pravidelný strečing, výživové doplnky.

Autor: Michal Haviar

Respondent: Dávid Kubíček

wave

Ďalšie tipy na čítanie

Využite výhody karty MultiSport

Využite výhody karty MultiSport

Benefity karty MultiSport na jednom mieste
Karta MultiSport je jedným z najobľúbenejších zamestnaneckých benefitov. Pre svojich držiteľov je vstupnou bránou do sveta športu,…

Karta MultiSport pre každého

SKÚSENOSTI UŽÍVATEĽOV KARTY MULTISPORT
Karta MultiSport je zamestnanecký benefit, ktorý umožňuje každý deň jeden voľný vstup na vybranú aktivitu v partnerskej prevádzke. Spolu je to viac ako 860…

Zima 2022/23

Buďte aktívni aj v zime
Karta MultiSport je zážitok, ktorý ťa prenesie do sveta zábavy, športu, pohybu, ale aj relaxácie a voľného času. Jednoducho, karta na všetko a pre všetkých. Nemusíš byť…