Preskočiť obsah

Späť na kategórie

Sezónne

5 tipov na jesennú turistiku

5 tipov na jesennú turistiku

23. september 2021

Jeseň je pre mnohých najkrajším ročným obdobím. Príroda sa postupne pripravuje na zimu a listnaté stromy hrajú farbami. Turistické chodníky už nie sú preplnené ľuďmi na letných dovolenkách a klíma je s príchodom babieho leta ideálna. Spríjemnite si skracujúce sa dni turistikou. Vybrali sme pre Vás 5 zaujímavých miest, ktoré sa oplatí navštíviť.

Veľká Javorina

Navštívili ste už niekedy Biele Karpaty na Slovensko – Českom pohraničí? Neďaleko Nového Mesta nad Váhom a len 8 kilometrov od Starej Turej sa nachádza najvyšší bod tohto pohoria, zvaný Veľká Javorina. Na vrchol, ktorý rozpoznáte podľa vysielača je možné dostať sa z rôznych smerov, takže trasu si viete prispôsobiť podľa svojich možností a času. Pod kopcom sa navyše nachádza Holubyho chata, na ktorej sa môžete občerstviť.

Veľkú Javorinu na vrchole pretína hraničný bod. Oddávna je považovaná za jeden zo symbolov dobrých vzťahov medzi ČechmiSlovákmi, o čom svedčí aj kameň na vrchole Javoriny s nápisom: „Tu bratia vždy sa stretať budú.“ Tento nenáročný výstup predstavuje ideálnu jesennú prechádzku v prírode. V oblasti Bielych Karpát navyše prevládajú listnaté lesy, takže zažijete pravú jesennú atmosféru hrajúcu všetkými farbami.

Poludnica

Poludnica je dobre známa každému z okolia Liptova. Pre turistov však ide tento 1548 metrov vysoký kopec trochu do úzadia, kvôli obrovským možnostiam, ktoré tento región v oblasti turistiky prináša. Poludnica pritom ponúka veľmi atraktívne výhľady na Liptovskú kotlinu a Liptovskú Maru. Zo Zadnej Poludnice je naopak krásny výhľad na Nízke Tatry od Chopku až po Veľký Bok. Samotný výstup je možný z dedín Závažná Poruba, Iľanovo a Liptovský Ján. Ide o príjemnú doobedňajšiu túru na približne 5 hodín. Nie je úplnou prechádzkou, ale ani náročným výstupom na inak strmé severné svahy Nízkych Tatier.

Kvačianska dolina

S našimi odporúčaniami ešte ostaneme na Liptove a presunieme sa na opačnú stranu Liptovskej Mari, do nenápadnej Kvačianskej doliny. Tento výlet zvládnu aj najmenší. Odmenou im budú voľne pobehujúce domáce zvieratká, ktoré stretnete pri známom drevenom mlyne a ďalšie atrakcie v podobe hojdačiek či prechodu cez expozíciu mlynu. Cesta od hlavného parkoviska k mlynu trvá len niečo vyše hodiny. V prípade, že si chcete výlet predĺžiť, môžete pokračovať až do Prosieku. Tento terén je však oveľa náročnejší a nie je vhodný pre deti.

Heukuppe v Rakúsku

Ak ste zo západného Slovenska a naše Tatry už poznáte ako svoju dlaň, alternatívou je návšteva rakúskych Raxalpen. Tie sú od nášho hlavného mesta vzdialené len dve hodiny jazdy autom, čo je v porovnaní s Vysokými Tatrami ešte o niečo bližšie. Ako trochu náročnejší jesenný výstup odporúčame oblý a zarastený vrch Heukuppe, na ktorý sa zvyčajne vystupuje zo sedla Preiner Gscheid. Zo sedla následne musíte zdolať prevýšenie probližne 1000 metrov a ocitnete na 2007 metrovom vrchole, ktorý sa dá nadmorskou výškou porovnať s našim Chopkom. 

Slovenský raj

Navštívte tento klenot slovenských národných parkov, ktorý tvoria zachované krasové planiny, riečne rokliny, kaňony a nádherné tiesňavy s vodopádmi. Návšteva Slovenského raja je ako stvorená na jeseň, keď hrá celé okolie farbami. S kartou MultiSport môžete navyše navštíviť aj atraktívnu ferratovú cestu Kyseľ. Ferrata je prístupná od 15. júna do 31. októbra a samotné istené lezenie je uspôsobené aj pre začiatočníkov. V Slovenskom raji si tak môžete užiť trochu adrenalínu, kým turistické chodníky pokryje sneh a presedláte z turistickej obuvy na lyžiarky a snouboardové topánky.

Autor: Michal Haviar

wave

Ďalšie tipy na čítanie

Bežecké lyžovanie pre každého

AKO ZAČAŤ S BEHOM NA LYŽIACH 
Slnkom zaliata zasnežená lúka, ľadový vzduch a pred vami bezchybná bežkárska stopa. Tak vyzerá ideálny deň nadšenca behu na lyžiach. Ak uvažujete, že sa necháte zlákať…

Minigolf, bicykle a lanové parky

Outdoorové leto s MultiSportom
Obdivujete hru gentlemanov na zelených trávnikov, ktorej úlohou je trafiť loptičku do jamky na čo najmenej úderov? Golfistom sa nestanete zo dňa na deň a pre skutočný…