Preskočiť obsah

Späť na kategórie

Ako na to Sezónne

Ako sa pripraviť na zimnú turistiku v Tatrách

Ako sa pripraviť na zimnú turistiku v Tatrách

7. január 2021

Zimná uzávera turistických chodníkov vo Vysokých Tatrách platí od 1. novembra. Príroda aj zvieratá si môžu dopriať zimný odpočinok bez vyrušovania a TANAP sa môže pripraviť na otvorenie letnej turistickej sezóny. 

Nie všetky obľúbené trasy sú však počas zimy zatvorené. Uzávera platí najmä pre vyššie položené chodníky, štíty a sedlá. V slovenských veľhorách je stále prístup na vysokohorské chaty s výnimkou Chaty pod Rysmi

Ak máte šťastie, zasnežené Vysoké Tatry svojim návštevníkom ponúkajú idylické slnečné počasie s inverziou. Odmenou za náročný výstup vám okrem chutnej kapustnice alebo cesnakovej polievky, budú dych berúce výhľady. 

Výstroj a výzbroj

Zimná turistika je iná ako v lete. Na minimalizovanie rizika na zľadovatených chodníkov treba mať špecifickú výstroj a teplé oblečenie. Dôležitou súčasťou výbavy by mali byť turistické mačky, palice a prípadne aj cepín

So spomínanou výbavou treba vedieť narábať. Dôležité je správne uchytenie turistických mačiek, ale aj technika chodenia a používanie cepínu. Odporúčame si tieto úkony nacvičiť ešte pred túrou.

Nezabudnite na funkčné termoprádlo a ďalšiu vrstvu, ktorá bude odvádzať pot. Dôležitá je kvalitná zateplená membránová obuv a teplé a nepremokavé oblečenie. Keďže dni sú v zime krátke, neuškodí si pribaliť aj čelovku

V prípade, že očakávate lavínový terén, dôležitou súčasťou výbavy je aj lavínová výbava.  Sonda, lopata a lavínový vyhľadávač. Väčšina bežných turistov túto výstroj nemá. Lavíny pritom hrozia aj na horských chodníkov v Malej a Veľkej Studenej doline, ktoré vedú na horské chaty.

Plánujte a nezabudnite sa poistiť

Pred túrou sa nezabudnite poistiť. V zime je riziko pošmyknutia oveľa väčšie a aj rutinný zásah horskej služby vás môže vyjsť poriadne draho. V prípade zásahu vrtuľníka, dokonca niekoľko desiatok tisíc eur. Zásada vstupovať do exponovaného terénu s poistením pritom platí počas celého roka. Podceniť by to nemali ani najskúsenejší. 

Ďalším dôležitým aspektom je plánovanie. Pred cestou si presne naplánujte svoju trasu a vyrazte skoro ráno. Chodníky môžu byť ráno poriadne namrznuté, so správnou výbavou to ale zvládnete. Keďže v zime sa stmieva už veľmi skoro, vyhnete sa riziku, že z chaty budete zostupovať za šera. 

Predpoveď počasia a aktuálna lavínová situácia

Nezabudnite si skontrolovať predpoveď počasia na overených portáloch. Slovenský hydrometeorologický ústav ponúka na svojom webe trojdňovú predpoveď, ktorá sa aktualizuje 4 krát denne. Je dobré si skontrolovať aj aktuálnu lavínovú situáciu na stránkach Horskej záchrannej služby. Na webe nájdete úroveň lavínového nebezpečenstva a taktiež stručné odporúčania profesionálov na pohyb v národných parkoch.

Zimná turistika pre začiatočníkov

Ak ste začiatočník a nemáte potrebné skúsenosti, odporúčame jednoduché a krátke trasy, ktoré ale uspokoja vaše dobrodružné ja. Alternatívou je prechádzka z Hrebienka na Bílikovu chatu (5 minút), Rainerovu chatu (25 minút), Zamkovského chatu (1 hodina). Ak je vám to málo, môžete si túru predĺžiť o výstup na Hrebienok. 

Začiatočníkov určite uspokojí aj prechádzka zo Štrbského plesa na Chatu pri Popradskom plese, ktorá trvá približne hodinu. Medzi dlhšie, ale technicky menej náročné patrí aj cesta z Tatranskej Polianky na Horský Hotel Slieszky Dom. Táto túra trvá približne 2 hodiny. 

Pokročilí turisti

V prípade, že s pohybom v zimnom vysokohorskom teréne už máte skúsenosti a nechýba vám ani potrebná výstroj, odporúčame navštíviť Zbojnícku alebo Téryho chatu. Zbojnícka chata sa nachádza vo Veľkej Studenej doline. Táto dolina má až 26 plies a patrí k najmalebnejším zimným výstupom v Tatrách. 

Téryho chata je najvyššie položenou chatou s celoročnou prevádzkou na Slovensku. Nachádza sa vo vedľajšej, Malej Studenej doline v nadmorskej výške 2015 m. n. m. pri Piatich Spišských plesách. Obe chaty sú ľahko dostupné z Hrebienka. Na Zbojnícku chatu je to v zime približne 2 hodiny a 30 minút a na Téryho chatu o 15 minút viac. 

Autor: Michal Haviar

wave

Ďalšie tipy na čítanie

Karta MultiSport pre každého

SKÚSENOSTI UŽÍVATEĽOV KARTY MULTISPORT
Karta MultiSport je zamestnanecký benefit, ktorý umožňuje každý deň jeden voľný vstup na vybranú aktivitu v partnerskej prevádzke. Spolu je to viac ako 860…