Preskočiť obsah

Späť na kategórie

Ako na to Sezónne

Dokážete dodržať novoročné predsavzatie? Poradíme ako na to

Dokážete dodržať novoročné predsavzatie? Poradíme ako na to

6. január 2021

Ľudské vnímanie času funguje v neustále sa opakujúcich cykloch. Či už je to striedanie dňa a noci, ročných období či celého roka. Skončenie jedného cyklu predstavuje uzavretie toho predchádzajúceho. Je to šanca hrubou čiarou oddeliť staré od nového a možnosť začať odznova. Na tomto princípe fungujú aj takzvané novoročné predsavzatia. 

 

Aj na predsavzatia treba ísť postupne

Novoročné predsavzatia si dávame v dobrej viere, že v novom roku budeme lepšími ľuďmi, budeme viac športovať, viac či menej pracovať alebo skoncujeme so závislosťami, ktoré ničia naše zdravie. Zo dňa na deň sa však nič nemení a keď opadne eufória z osláv nového roka, padneme do rovnakých koľají. 

Uspeje len 17 % 

Podľa sociálneho prieskumu, ktorý vyhotovila agentúra STEM/MARK v roku 2019 na reprezentatívnej vzorke 500 respondentov, viac ako 51 percent opýtaných nedokáže predsavzatie dodržať dlhšie ako mesiac. Štvrtina dokonca vydrží len niekoľko dní. Svoje predsavzatia si pritom podľa prieskumu vzalo za slovo len približne 17 percent opýtaných, ktorí vydržali do ďalšieho roka. 

Postupný proces rozdelený na menšie kroky

Ako sa vymaniť z priemeru a zaradiť sa so svojimi predsavzatiami k 17 percentnej menšine? V prvom rade si pred seba neklaďte nerealistické a extrémne striktné ciele. Zmena životosprávy od základov, nenastane šibnutím čarovného prútika. Ide o postupný proces, ktorý je lepšie rozdeliť na viacero krokov. Namiesto radikálnej diéty skúste napríklad obmedziť sladké či jedenie vo večerných hodinách. Ak si naordinujete prísnejšiu diétu, hrozí, že po prvom zaváhaní opustíte od svojho cieľa a novoročné predsavzatie sa zrúti ako domček z karát.

Menej je niekedy viac

Sklamanie z pevnosti vlastnej vôle vás následne demotivuje natoľko, že so zmenou seknete úplne. Aj malé ciele a postupné kroky môžu viesť k veľkým zmenám a riešeniam. Ako hovorí staré príslovie: “Ani Rím nebol postavený za deň.” Nehanbite sa preto, že vaše predsavzatia nie sú dostatočne velkolepé. Cieľom je zaradiť sa k sedemnástim percentám, nie k nadpolovičnej väčšine, ktorá to vzdá pri prvom zaváhaní. 

Poznáte najčastejšie predsavzatia Slovákov?

Viete, ktoré sú najčastejšie novoročné predsavzatia Slovákov? Vo viacerých rebríčkoch kraľuje snaha schudnúť či začať sa zdravšie stravovať, zlepšenie pitného režimu, obmedzenie pitia alkoholu či zlepšiť spánkový režim. Obľúbené sú tiež predsavzatia ako viac šetriť, viac cestovať alebo obmedziť čas na sociálnych sieťach a na mobilnom telefóne. Ide o sériu všeobecných predsavzatí, ktoré bez podrobného plánovania a rozdelenia na konkrétne kroky zvládnete len veľmi ťažko. 

Začať môžete kedykoľvek

Neberte predsavzatia ako niečo, čo je možné naplánovať iba na nový rok. So zmenou životosprávy, postavy či prístupom k životu môžete začať kedykoľvek a nepotrebujete k tomu čakať do ďalšej silvestrovskej noci.

Povedzte o svojich cieľoch rodine a priateľom

Myslíte si, že máte nezlomnú vôľu a sebakontrolu? Aj najdisciplinovanejší občas zhrešia. Nespoliehajte sa len na seba. Ak poviete o svojich novoročných cieľoch rodine a priateľom, budete mať dvojitú kontrolu. Aj keď vás nikto nebude do dodržiavania predsavzatí tlačiť, priateľské poštuchnutie dodá viac motivácie ako len vnútorný sľub. Ak sa rozhodnete predsavzatia realizovať vo dvojici alebo v skupine, o to lepšie.

Autor: Michal Haviar

wave

Ďalšie tipy na čítanie

Karta MultiSport pre každého

SKÚSENOSTI UŽÍVATEĽOV KARTY MULTISPORT
Karta MultiSport je zamestnanecký benefit, ktorý umožňuje každý deň jeden voľný vstup na vybranú aktivitu v partnerskej prevádzke. Spolu je to viac ako 860…