Preskočiť obsah

Späť na kategórie

MultiSport

Filip z Block Docku: Bouldering je šport pre každého

Filip z Block Docku: Bouldering je šport pre každého

4. jún 2021

Poznáte silovú lezeckú disciplínu na nízkej stene, ktorá každoročne naberá na popularite? V rozhovore sa dozviete základné informácie o boulderingu, čo k tomuto športu potrebujete a pre koho je určený. V Block Docku, ale aj v množstve ďalších partnerských prevádzok navyše môžete využiť svoju kartu MultiSport. 

Je bouldering šport pre každého alebo treba mať na lezenie fyzické predispozície?

Bouldering je ako šport veľmi rozmanitý. Od položených profilov, kde nie je potrebné mať veľkú silu v rukách, až po veľké previsy pre silákov. V našom centre si zašportuje začiatočník a aj profesionálny športovec.

Aké pomôcky potrebuje nadšenec pri návšteve Block Docku? Je možné si všetko potrebné požičať na mieste?

Je potrebné si priniesť športové oblečenie. Lezeckú obuv a magnézium si u nás viete požičať.

Ako sa merajú obtiažnosti na stene?

V Block Docku používame francúzsku stupnicu obtiažnosti. Najľahšie bouldre sú v obtiažnosti 4, 4+, 5 a 5+. Stredne ťažké sú označené už kombináciou čísla a písmena: 6A, 6A+, 6B, 6B+, 6C a 6C+. Najťažšie pokračujú: 7A, 7A+,7B.

Ak chce športovec vylepšiť svoj výkon na stene, na aké doplnkové cvičenie by sa mal zamerať? Prípadne akým ďalším športom by sa mal venovať?

Na začiatku je dôležité veľa liezť, aby si predlaktia zvykli na záťaž a celé telo sa spevnilo a prispôsobilo na tento druh pohybu. Ako vynikajúci doplnok k lezeniu je joga, pri ktorej sa spevníte a poriadne ponaťahujete stuhnuté telo.

Lezenie a deti. Od akého veku odporúčate začať s týmto športom? V akej intenzite a náročnosti? 

Väčšina detí je prirodzene priťahovaná lezením už v nízkom veku. Už deti od troch rokov si u nás plnohodnotne zalezú. Na začiatok je dobré chodiť liezť 2-3 krát do týždňa. Viac štruktúrovaný tréning sa s deťmi začína až okolo dvanásteho roku života.

Existujú aj lezecké krúžky pre deti?

Máme viacero krúžkov pre deti. Začíname od šiestich rokov a je možné si nastaviť intenzitu tréningov. Či už 1 až 2 krát alebo aj 3 krát do týždňa.

Aký je rozdiel medzi boulderingom a isteným lezením?

Bouldering je technická a silová disciplína na nízkej stene. Ide o čo najlepšie a najefektívnejšie prevedenie potrebných pohybov na dosiahnutie vrcholu. Pri lezení s lanom je veľmi dôležitá vytrvalosť. Ak by sme to prirovnali ku behu, tak je to ako beh na 400m a maratón.

Bouldering v hale a v exteriéroch. Aké sú rozdiely a na čo by sme si mali dávať pozor?

Hlavne v posledných rokoch sa tieto dve disciplíny od seba dosť vzdialili. V nových bouldrových centrách je rovnomerné dopadisko. Používajú sa väčšie chyty a celkový štýl lezenia je viac dynamický. Skaly sú omnoho náročnejšie na silu prstov a na presnú techniku lezenia.

Ak som v Block Docku po prvý raz a neviem čo mám robiť, je možné rezervovať si trénera? Ak áno, koľko lekcií potrebujem, aby som dostal potrebný základ?

Áno je možné si rezervovať trénera, či už pre začiatočníka alebo aj pre pokročilých. Na základnú sadu informácií o bezpečnosti, základnej technike a vybavení telocvične dokážeme zvládnuť za jednu lekciu. Máme aj pravidelné tréningy pre dospelých, kde sa už potom venujeme zlepšovaniu techniky a spevňovaniu tela.

Existujú nejaké zlozvyky, ktorých by sa mali začiatočníci vyvarovať?

Asi najčastejšie zlozvyk je nepoužívanie nôh. Väčšina začiatočníkov má potrebu veľmi silno stískať chyty a ťahať sa hore rukami. Zabúdajú pritom na používanie nôh. To vedie k rýchlemu unavovaniu rúk.

Kde hľadať inšpiráciu o lezení?

YouTube je plný lezeckých videí pre začiatočníkov, o tréningu, o lezení vonku alebo o súťažiach. Aj my, ako Block Dock, máme svoj kanál kde pravidelne zverejňujeme nové videá o lezení u nás.

 

Aké osobnosti tohto športu sledujete vy?

Pre mňa osobne je veľmi inšpiratívna partia z YouTube kanálu Mellow a potom megahviezdy ako Janja Garnbret, Alex Megos, Shauna Coxsey a samozrejme Adam Ondra.

Prečo by ste odporučili ľuďom lezenie a aké sú dôvody, prečo sa tomuto športu venujete vy?

Bouldering je vynikajúci spôsob aktívneho odpočinku, kde precvičíte celé telo a spoznáte veľa vynikajúcich ľudí. Pri lezení dokážem úplne prestať myslieť na hocičo iné a po tréningu odchádzam s unaveným telom a s vyčistenou hlavou.

Ďakujeme respondentvoi Filipovi Číčelovi za prínosné informácie a želáme nech ide mu lezenie od ruky.

Autor: Michal Haviar

wave

Ďalšie tipy na čítanie

Využite výhody karty MultiSport

Benefity karty MultiSport na jednom mieste
Karta MultiSport je jedným z najobľúbenejších zamestnaneckých benefitov. Pre svojich držiteľov je vstupnou bránou do sveta športu, relaxu a ponúka rovnováhu…