Preskočiť obsah

Späť na kategórie

Recepty Sezónne Zdravie

Nabite sa energiou s jesennými smoothie receptami

Nabite sa energiou s jesennými smoothie receptami

21. október 2021

Prichádza jeseň a s meniacim sa ročným obdobím dochádza aj k nevyhnutným zmenám počasia. Horúce letné dni nahrádza postupné schladzovanie a príchod zimy. Ak ste náchylní na tieto zmeny, je potrebné sa na ne poriadne pripraviť. Podporte svoju obranyschopnosť s našimi tipmi na zdravé jesenné smoothies plné vitamínov. Pri týchto jednoduchých kombináciách navyše využijete sezónne a lokálne produkty, ktoré sú charakteristické pre toto ročné obdobie.

Smoothie je obľúbené predovšetkým počas leta, kedy vďaka horúčavám nepociťujeme veľký hlad, avšak naše telo potrebuje prijať dostatok výživy a vitamínov. Počas jesene osviežujúce letné suroviny nahradíme prísadami, ktoré nás naopak príjemne zahrejú. Medzi ne sa radia rôzne koreniny ako škorica či klinčeky, ale neuškodí ani štipka čilli prášku či kajenského korenia. Základom sa pritom stane sezónne ovocie a zelenina ako slivky či jablká, ktoré sa z ovocia zbierajú medzi poslednými plodinami.

Slivkové smoothie

Potrebujeme:

2 šálky odkôstkovaných sliviek
1 odšťavený citrón
1 väčšia hrsť špenátových listov
voda na zriedenie podľa vlastného uváženia

Slivky, ktoré sú významným zdrojom vitamínu B sú základnou ingredienciou tohto sýteho nápoja. Recept navyše obsahuje aj citrón, ktorý je bohatý na vitamín C a chráni nás tak pred nástrahami chladného počasia. Čerstvý špenát zas okrem iného upokojuje nervy a podporuje správnu činnosť mozgu. Všetky ingrediencie zmešajte výkonným mixérom a dolievajte vodu podľa vami preferovanej konzistencie. Tento nápoj predstavuje zdravý energy booster z ľahko dostupných surovín. Jeho príprava vám navyše nezaberie viac ako 5 minút.

Chutné tekvicové smoothie s arašidovým maslom a aromatickým korením


Potrebujeme:

2 šálky tekvicového pyré
1 banán
1 šálka rastlinného mlieka
1 čajová lyžička mletej škorice
1 čajová lyžička strúhaného zázvoru
3 polievkové lyžičky arašidového masla

Ďalšou surovinou, ktorá je neodmysliteľne spätá s príchodom jesene sú tekvice. Okrem vyrezávaných kreácií, ktoré so sviečkou vo vnútri zdobia v tomto období vchody domov, je tekvica vítaným zdrojom vitamínov a vlákniny. Navyše obsahujú vysoké množstvo betakaroténu, ktorý ľudský organizmus využíva na tvorbu vitamínu A. Vitamín A je zodpovedný za správne fungovanie mäkkých tkanív organizmu, akými sú oči, pokožka, nechty, sliznice a vlasy.

Hrejivé hruškovo-jablkové smoothie

Potrebujeme:

2 jablká bez jadierok
2 hrušky
1 čajovú lyžičku perníkového korenia
Pol šálky tekvicových jadierok
Polovicu menšieho zázvoru
1 šálku vody na zriedenie

Väčšinu surovín na tento recept nazbierate vo svojej záhrade. Jablko je typické jesenné ovocie, ktoré sa rýchlo kazí, takže hľadáme rôzne spôsoby jeho zúžitkovania. Okrem jablčného muštu, tak môžete vyskúšať tento netradičný spôsob prípravy v hrejivej jesennej kombinácii. K ovociu stačí pridať kúsok čerstvého zázvoru, ktorý ste už istotne kúpili na zahriatie v podobe čaju na dlhé večere s knihou. Pridáte tekvicové semienka, trochu perníkového korenia a smoothie je na svete. Vznikne vám energetická bomba vhodná na doplnenie vitamínov a vlákniny počas prechodového obdobia. Aj vďaka tomuto receptu bude vaša obranyschopnosť schopná čeliť nástrahám sychravého počasia.

Autor: Michal Haviar

wave

Ďalšie tipy na čítanie

Karta MultiSport pre každého

SKÚSENOSTI UŽÍVATEĽOV KARTY MULTISPORT
Karta MultiSport je zamestnanecký benefit, ktorý umožňuje každý deň jeden voľný vstup na vybranú aktivitu v partnerskej prevádzke. Spolu je to viac ako 860…