Preskočiť obsah

Späť na kategórie

Ako na to

Pomôžeme vám vybrať si nový bicykel

Pomôžeme vám vybrať si nový bicykel

19. marec 2021

Jar už nezadržateľne klope na dvere a s teplým počasím prichádza aj možnosť tráviť viac času v prírode. Je všeobecne známe, že slnečné lúče a vitamín D sa najlepšie vychutnávajú zo sedla bicykla. V garáži máte len starý repasovaný favorit a uvažujete o rozšírení dvojkolesového vozového parku? Poradíme vám, ako si vybrať ten správny bicykel vzhľadom na vaše preferencie.

Ako budem bicykel využívať?

V prvom rade je potrebné určiť si, akým spôsobom a na akých cestách budete nový bicykel používať a taktiež, na aký účel bude slúžiť. Ak chcete jazdiť bicyklom do práce na krátku vzdialenosť, vhodnejší bude ľahký mestský bicykel. Ak chcete jazdiť komplikovaný terén, prašné cesty a náročné zjazdy, vhodný je celoodpružený horský bicykel. Na dlhé výlety po asfalte zas cestný tátoš.

Na trhu je dnes množstvo typov bicyklov, ktoré tvoria rôzne kategórie na základe spomínaných preferencií. Laik má často problém vyznať sa v najnovších trendoch vývojárov. Na nasledujúcich riadkoch si rozoberieme základné kategórie a pre koho sú tieto bicykle vhodné.

Horský bicykel

Azda najpopulárnejšou kategóriou sú horské bicykle (MTB). Túto kategóriu môžeme rozdeliť na celoodpružené a stroje s prednou odpruženou vidlicou (tzv. hardtail). Horské bicykle, ako už názov napovedá, sú určené na športovo-rekreačné využitie v teréne, predovšetkým mimo betónovaných ciest. Rámy týchto bicyklov majú často rozmanité tvary a spoločným znakom sú kotúčové brzdy. Zatiaľ čo bicykle s prednou odpruženou vidlicou sú určené na rekreačnú jazdu a výlety, celoodpružené zvládnu aj náročnejší zjazd v teréne a akrobatické kúsky.

Cestné bicykle

Cesťáky sú ľahké, rýchle a elegantné stroje určené na pohyb po kvalitnom asfalte. Jeho rýchlosť je oproti horskému bicyklu neporovnateľná, chýba mu však univerzalita. Na akýkoľvek nekvalitný terén môžete s cestným bicyklom zabudnúť. Naopak si môžete vychutnávať dlhé trasy na kvalitných cestách a s týmto typom bicykla pre vás nebude problém na rozohriatie prekračovať hranice okresov. Cestné bicykle sa ďalej delia na množstvo podkategórii, pričom niektoré sú univerzálnejšie ako iné. Ak sa rozhodnete pre cestný bicykel na mestskú cyklistiku, dajte si pozor na terén s dlažobnými kockami či nebezpečenstvo, ktoré číha v podobe električkových koľají.

Crossový bicykel

Akýmsi hybridom medzi horským a cestným bicyklom je univerzálnejší crossový bicykel. Geometriou rámu pripomína horský bicykel, ale užšie plášte s menej výrazným vrúbkovaním sú bližšie cesťákom. Crossový bicykel je ideálnym kompromisom medzi menej náročným terénom a cestnou cyklistikou. 

Trekingové bicykle

Ďalšou kategóriou hybridov je trekingový bicykel určený na cykloturistiku. Tieto stroje sú určené predovšetkým na dlhšie cesty a majú množstvo spoločných rysov s crossovými bicyklami. Trekingové bicykle sú v predaji s bohatou základnou výbavou, ktorá zahŕňa stojan, blatníky, nosič, ale napríklad aj zvonček. Crossové a trekingové bicykle patria v dnešnej dobe medzi najpredávanejšie typy a to z dôvodu svojho univerzálneho využitia.


BMX

Samostatnou kategóriou sú bicykle určené na trikovú jazdu v parkoch a takzvaných dirtoch. BMX je určený špecialistom, ktorých primárnou zábavou je tráviť čas drilovaním nových trikov a krkolomných skokov. BMX rozlíšite vďaka jeho menšej veľkosti a charakteristickému tvaru. Materiály týchto bicyklov sú pritom vyrobené z kvalitných dlhotrvácnych materiálov, ktoré vydržia aj najbolestivejšie pády.

Elektrobicykle

Najväčším trendom posledných rokov sú elektrobicykle. Tie disponujú možnosťou kombinovať vlastnú silu pedálovania a elektropohon, vďaka čomu patria medzi obľúbené dopravné prostriedky pre ľudí, ktorí si chcú užiť dlhšiu jazdu, ale nepatria medzi aktívnych športovcov. Na trhu sa roztrhlo vrece s rôznymi modelmi, ktoré sa od seba líšia zameraním aj výdržou batérie. V prípade, že sa rozhodnete pre tento typ bicykla, je potrebné naštudovať si konkrétne parametre aj dojazd.

Vyššie spomenuté kategórie sú len najzákladnejším rozdelením najbežnejších druhov bicyklov na našom trhu. Každý z nich má ešte desiatky ďalších podkategórií so špecifickým určením. Okrem toho existujú aj špeciálne bicykle, ako napríklad tzv. fatbike s plášťom o šírke ľudskej päste, určený na zábavu v snežných podmienkach. 

Keď už ste si vybrali typ bicykla podľa vašich preferencií, už len stačí nasadnúť a vychutnávať si zážitky, ktoré vám tento dvojkolesový tátoš ponúka. Odporúčame sa na cyklistiku predpripraviť pomocou trojdielneho silového tréningu v MultiSport Academy, zameraného na tento druh športu. Pre registráciu potrebujete iba vašu kartu MultiSport.

Autor: Michal Haviar

wave

Ďalšie tipy na čítanie

Bežecké lyžovanie pre každého

AKO ZAČAŤ S BEHOM NA LYŽIACH 
Slnkom zaliata zasnežená lúka, ľadový vzduch a pred vami bezchybná bežkárska stopa. Tak vyzerá ideálny deň nadšenca behu na lyžiach. Ak uvažujete, že sa necháte zlákať…

Tenis je tá správna voľba na leto

4.máj 2022

Predposledná májová nedeľa tradične odštartováva jeden z najväčších a najobľúbenejších parížskych športových sviatkov. V areáli Roland Garros sa v šestnástom obvode v západnej časti mesta…