Preskočiť obsah

Späť na kategórie

Ako na to Zdravie

Ako nepoľaviť z predsavzatí a dosahovať ciele

Ako nepoľaviť z predsavzatí a dosahovať ciele

Až 8 z desiatich predsavzatí končí do šiestich týždňov. Ako vytrvať?

Predsavzatia sú bežnou súčasťou nášho života a vždy v januári sme pripravení na reštart, ktorý má od základov zmeniť náš životný štýl. Už po prvom mesiaci sa často stáva, že nám chýba motivácia a ciele, ktoré sme si stanovili neberieme vážne. Podľa štatistík až 80 % novoročných predsavzatí končí nenaplnených už druhý februárový týždeň. Ak nechcete patriť do väčšinovej skupiny, ale naopak vytrvať, čítajte ďalej.

Aby sme dosiahli čo chceme, musíme sa naučiť vytrvať a nenechať sa odradiť hneď pri prvých prekážkach. Je dôležité si vybrať konkrétny cieľ a stanoviť si reálne plány, ktoré nás k nemu povedú. Rozdelenie cieľa na menšie kroky a zameranie sa na jeden úkon naraz nám pomôže udržať si jasnú predstavu o tom, kam sa uberáme. Napríklad pri cvičení si stanovujte svoj cieľ veľmi konkrétne a rozkúskujte si ho na jednotlivé dosiahnuteľné kroky. Chodiť cvičiť dvakrát týždenne po dobu jedného mesiaca môže byť prvým rozumným cieľom, na ktorý môžete postupne nabaľovať ďalšie. V marci už tento cieľ môže byť oveľa náročnejší a komplexnejší.

Podpora najbližších a zaznamenávanie

Veľkým pomocníkom môže byť podpora v rodine a pomoc priateľov. Snažte sa rozprávať o svojich snoch s ľuďmi, ktorí vám budú fandiť a podporovať vás. Ak sa snažíte dosiahnuť zdravší životný štýl, môžete sa s niekým dohodnúť na spoločnom cvičení a motivovať sa navzájom. Zapisovanie nášho pokroku a úspechov tiež pomáha udržať nás motivovaných. Zápisky nám umožňujú vidieť, čo nám najviac pomáha, a prispôsobiť naše plány na základe týchto zistení.

Sebadisciplína

Sebadisciplína je ďalšou dôležitou vlastnosťou, ktorá nám pomáha udržať sa pri našich cieľoch. Ak sa nám nepodarí dosiahnuť cieľ v určenom čase, nestrácajme nádej a využime tento neúspech ako príležitosť na zlepšenie. Pamätajte si, že vytrvalosť a disciplína sú kľúčovými faktormi úspechu. Často je však ťažké udržať si túto motiváciu po prvom mesiaci, pretože naše zvyky sú pevne ukotvené a vyžadujú si od nás neustálu pozornosť a úsilie.

Nikto nie je neomylný

Ak sa nám nepodarí udržať si motiváciu, môžeme sa cítiť sklamaní a znechutení. Je preto dôležité byť trpezlivý a pripomínať si, prečo sme si dané ciele stanovili. Nikto nie je dokonalý a všetci robíme chyby. Dôležité je byť schopný prijať svoje zlyhania a učiť sa z nich, namiesto toho, aby sme sa nad nimi rozčuľovali.

Stanovte si realistické ciele

Nakoniec, je dôležité byť realistický a nevkladať na seba príliš veľa tlaku. Mnohí z nás si stanovia predsavzatia, ktoré sú príliš megalomanské alebo nereálne a zrazu zistia, že sa im ich nepodarilo dosiahnuť. Preto je kľúčové nastaviť si reálne a dosiahnuteľné ciele, ktoré nás budú motivovať a zároveň nám umožnia dosiahnuť úspech.

V závere môžeme povedať, že vytrvať v predsavzatiach si vyžaduje veľa úsilia, disciplíny a motivácie. Je dôležité si stanoviť konkrétne ciele, rozdeliť ich na menšie kroky, mať podporu rodiny a priateľov, zapisovať svoj pokrok a úspechy, byť pripravený na prekážky a zlyhania a byť realistický. Ak sa budeme riadiť týmito zásadami dokážeme zotrvať, udržíme si motiváciu a dokážeme od základov zmeniť svoje životy.

AUTOR: Michal Haviar

wave

Ďalšie tipy na čítanie

Bežecké lyžovanie pre každého

AKO ZAČAŤ S BEHOM NA LYŽIACH 
Slnkom zaliata zasnežená lúka, ľadový vzduch a pred vami bezchybná bežkárska stopa. Tak vyzerá ideálny deň nadšenca behu na lyžiach. Ak uvažujete, že sa necháte zlákať…

Ako začať športovať

AKO PREDCHÁDZAŤ ZRANENIAM A AKO SA ZBAVIŤ STRACHU PRED PRVÝM TRÉNINGOM  
Hovorí sa, že najťažší je vždy začiatok, prvý pomyselný krok ku zmene. Tak je to v pracovných úlohách, vo vzťahoch, ale aj v…