Preskočiť obsah

Späť na kategórie

Recepty Zdravie

Posilnite svoju imunitu zázvorovo-kurkumovým shotom

Posilnite svoju imunitu zázvorovo-kurkumovým shotom

 

15. január 2021

Chladné a premenlivé počasie nás núti chrániť svoje zdravie omnoho viac ako v teplých, letných mesiacoch. Ak chceme zostať zdraví, tvrdo skúšaná imunita potrebuje pomoc v podobe doplnkov stravy a nálože vitamínov.

Aby ste sa aj v zime mohli venovať športu a pohybu v prírode, bez jediného zakašľania, pripravili sme jednoduchý recept na populárnu vitamínovú bombu. Zázvorovo-kurkumový shot spoľahlivo nakopne obranyschopnosť a pripraviť ho trvá len niekoľko minút

Zázračný koreň z ďalekého východu

Kurkuma má antioxidačné a protizápalové účinky. Okrem toho pomáha bojovať proti horúčke a zlepšuje trávenie. Pakoreň kurkumy pochádza z Indického polostrova a Juhovýchodnej Ázie, kde sa tradične používa ako dochucovadlo. Na Slovensku je ľahko dostupný predovšetkým v podobe prášku.

Zázvor ako všeliek

Zázvor je taktiež protizápalový a antiseptický. Upokojuje bolesť v krku a je prvou pomocou pri príznakoch nachladnutia. O jeho vlastnostiach sa dočítate v článku o superpotravinách, kde sa nachádza aj popis ďalšej zložky receptu, ktorou je med. 

Čierne korenie a citrusy

Čierne korenie umocňuje blahodarnú silu kurkumy. Upokojuje podráždenie, znižuje horúčku a pomáha aj pri bolesti hlavy. Ovocná zložka v  podobe citrusov je zas bohatým zdrojom vitamínu C.

Zázvorové shoty sa tešia veľkej popularite a nájdete ich aj v regáloch supermarketov v podobe drobných plechoviek a fľaštičiek žltkastého elixíru. Taktiež na internete koluje množstvo receptov a variant tohto nápoja. Recept je možné rôzne upravovať a vylepšovať podľa vašej chuti a preferencií. Sami zistíte, aký pomer vyhovuje vašim chuťovým pohárikom. 

Čo budete potrebovať:

 

 

Ako postupovať?

V prvom kroku odšťavíme citrón a pomaranče. Následne očistíme zázvor a pokrájame ho na menšie kúsky. Odbremeníme tak mixér od zbytočnej práce. Všetky ingrediencie spolu pridáme do mixéru a poriadne rozmixujeme. Dĺžka mixovania záleží od výkonu prístroja. Získanú hmotu precedíme cez sitko do uzatvárateľnej nádoby a držíme v chlade. 

Poldeci každý deň

Zázvorovo-kurkumový shot podávame v poldecových pohárikoch, nikdy však nie na prázdny žalúdok. Agresívny zázvor by ho mohol podráždiť. Charakteristická pálivá a nakyslastá chuť strieda príjemné osvieženie a hrejivý pocit v hrdle. Nápoj spotrebujte najneskôr do týždňa.

Urobte to po svojom 

Ako bolo povedané v úvode, tento recept je možné ďalej upravovať. V prípade, že máte alergiu na citrusy, môžete použiť šťavu z jabĺk. Chuť môžete vyladiť aj odšťavením mandarínok, limetky alebo pridaním mrkvovej šťavy. Vítanou alternatívou je aj použitie čerstvého koreňa kurkumy, ktorý sa ale v našich končinách bežne nevyskytuje. 

Autor: Michal Haviar

wave

Ďalšie tipy na čítanie

Ako začať športovať

AKO PREDCHÁDZAŤ ZRANENIAM A AKO SA ZBAVIŤ STRACHU PRED PRVÝM TRÉNINGOM  
Hovorí sa, že najťažší je vždy začiatok, prvý pomyselný krok ku zmene. Tak je to v pracovných úlohách, vo vzťahoch, ale aj v…