Preskočiť obsah

Späť na kategórie

Ako na to Sezónne

Pripravte sa na zimnú sezónu už dnes

Pripravte sa na zimnú sezónu už dnes


4. november 2021

Zima už nezadržateľne klope na dvere a ani sa nenazdáme a hory pokryje biely poprašok snehu. Prvý sneh na horských štítoch je znamením, že je čas pripraviť sa na nadchádzajúcu sezónu zimných športov. V tomto článku vám poradíme, na čo by ste v spojení s blížiacou sa lyžiarskou sezónou určite nemali zabudnúť. 

Príprava výstroje

Ak vlastníte pár lyží alebo máte vlastný snowboard, na konci sezóny by ste po správnosti mali svoju výstroj pripraviť na dobu nečinnosti. Posledný servis pred oficiálnym skončením sezóny znamená povolenie viazania a zaliatie sklznice aj hrán do vosku, aby ste predišli hrdzaveniu a vyschnutiu sklznice. Lyže a snowboard sú potom uskladnené na suchom a podľa možnosti chladnom mieste, kde čakajú na svoj čas. Ak ste však tieto kroky nestihli vykonať, vaša výstroj bude potrebovať predsezónny servis. Ideálne je preto zájsť do profesionálneho servisu, kde vám pripravia hrany, navoskujú sklznicu a nastavia viazanie. Tento krok určite neodkladajte na poslednú chvíľu. Môže sa stať, že pre veľký nápor budú všetky servisy vyťažené a vy budete musieť prvú lyžovačku odložiť.

Kvalitné funkčné oblečenie

Ďalším krokom môže byť revízia zimného oblečenia. Nepodceňte nástrahy počasia a buďte pripravení na treskúce mrazy. Nie každý deň na svahu je nádherná inverzia, slnko a bezvetrie. Na snehu môžete zažiť aj extrémy. So správnym oblečením však nebudete mať žiadny problém jazdiť ani v chumelici či teplotách výrazne pod bodom mrazu. Investujete do kvalitnej základnej vrstvy termo oblečenia, lyžiarskych ponožiek a rukavíc. Kvalitné oteplovačky a bundu s vysokým vodným stĺpcom sú úplným základom, aby ste si pobyt na horách využili na maximum a nemuseli sa po každej jazde zohrievať v bare.


Horské poistenie

Pred lyžiarskym výjazdom sa nezabudnite poistiť pre prípad neočakávaných situácií. Obzvlášť ak jazdíte mimo lyžiarskych trás a ste vyznávačom freeridového lyžovania, je veľmi pravdepodobné, že bežné poistenie nehradí zásah horskej služby. Takýto výjazd aj na rutinný zásah vás môže vyjsť veľmi draho, preto je lepšie predvídať a investovať pár eur navyše do kvalitného poistenia na hory. 

Pripravte sa kondične

Na nadchádzajúcu sezónu je dobré pripraviť sa aj kondične. Lyžovanie či snowboard sú fyzicky nesmierne náročné športy. Okrem správnej techniky musíte počítať s komplikovanosťou terénu, snehovými podmienkami a dávať pozor na ďalších ľudí na svahu. Niektoré rozhodnutia treba robiť v zlomkoch sekúnd a preto je dôležité, aby ste po kondičnej stráne mali dostatok síl. Poraďte sa so svojim trénerom vo fitnescentre, pozrite si niekoľko videí na internete a prispôsobte svoj tréning približujúcej sa sezóne na snehu. Aj vďaka tomu si tento pobyt užijete omnoho viac. 

Obnovenie vedomostí

Ak ste začiatočník alebo rekreačný lyžiar, nie je na škodu osviežiť si správnu techniku. Pamätáte sa, do ktorej strany treba tlačiť panvu? Ako správne pretláčať kolená v oblúkoch? Rezervujte si na začiatku lyžovačky lekciu s profesionálnym učiteľom lyžovania. V prípade, že ste pokročilý lyžiar a chcete svoju techniku posunúť na ďalší level, môžete urobiť to isté. Následne máte celý pobyt čas trénovať a zlepšovať sa.

Biely kódex

Okrem praktických vedomostí je dobré obnoviť si aj tie teoretické. To platí predovšetkým o základných zásadách správania sa na zjazdovke, ktoré sa inak volajú aj biely kódex. Tieto pravidlá platia po takmer celom svete a mal by ich svedomito dodržiavať každý účastník “premávky” na svahu. Pred sezónou si ich podrobne prečítajte a snažte sa podľa nich riadiť. 

Autor: Michal Haviar

wave

Ďalšie tipy na čítanie

Karta MultiSport pre každého

SKÚSENOSTI UŽÍVATEĽOV KARTY MULTISPORT
Karta MultiSport je zamestnanecký benefit, ktorý umožňuje každý deň jeden voľný vstup na vybranú aktivitu v partnerskej prevádzke. Spolu je to viac ako 860…