Ako nepoľaviť z predsavzatí a dosahovať ciele
Až 8 z desiatich predsavzatí končí do šiestich týždňov. Ako vytrvať?
Predsavzatia sú bežnou súčasťou nášho života a vždy v januári sme pripravení na reštart, ktorý má od základov…
19. marec 2021
Beh je pre človeka prirodzená forma pohybu, na ktorej sa zdanlivo nedá čo pokaziť. Napriek tomu má aj tento šport svoje úskalia a zdravotné riziká, ktoré netreba podceniť. V článku sa spoločne pozrieme na najčastejšie chyby začínajúcich bežcov.
Hľadáte spôsob, ako spraviť niečo pre svoje zdravie? Beh pomôže udržať vaše telo v dobrej kondícií, zlepší dýchanie, posilní srdce a poradí si aj s nahromadeným tukom. Okrem fyzických benefitov podporíte aj svoje psychické zdravie. Endorfíny, ktoré získate krátkym behom vám vykúzlia úsmev na tvári počas celého dňa. Ak však máte problém s motiváciou a neviete ako začať, môžete sa inšpirovať v našom článku na tému motivácie k športu.
Začnite s chôdzou
Chcete po dlhej dobe nečinnosti začať opäť behať? Ste po dlhšom zranení alebo ste len dlhší čas nemali čas športovať? Neprežeňte to! Predtým ako svoje telo plne zaťažíte, naordinujte si dlhšie prechádzky v prírode a postupne pridávajte na vzdialenosti aj na tempe. Viac sa dozviete v našom článku, ktorý sa venuje chôdzi, ako samostatnej športovej disciplíne.
Pozor na techniku
Najčastejšou chybou začiatočníkov je nesprávna technika. Tá zvyšuje riziko zranenia a môže nenávratne poškodiť kĺby, svalstvo a chrbticu. Predtým, ako začnete behať, naštudujte si niekoľko odborných článkov, pozrite si tutoriál na internete alebo sa poraďte s profesionálnym športovým trénerom.
Medzi najčastejšie chyby patrí príliš dlhý krok, zlé našľapovanie, nesprávne dýchanie alebo kývanie sa do strán. Každý máme svoje bežecké zlozvyky, na ktorých sa ale dá pracovať. Myslite dopredu a naučte sa správnu techniku. Vyhnete sa zbytočným zraneniam a užijete si nefalšovanú radosť z pohybu.
Množstvo rád nájdete aj na stránkach MultiSport Academy. Náš partner Astoria FIT&GYM vám v prehľadných a zrozumiteľných tréningoch poradí, ako na silovú bežeckú prípravu. Na registráciu pritom stačí len vaša karta MultiSport, s ktorou máte prístup do rozsiahlej databázy videí, nie len na tému behu.
Zanedbaná rozcvička
Beh je nesmierne komplexný pohyb, ktorý aktivuje takmer všetky svaly ľudského tela. Aby sme predišli ich poškodeniu vplyvom náročnej fyzickej aktivity, potrebujeme ich poriadne pripraviť. Pred behom je preto vhodné rozcvičiť sa, ponaťahovať svalstvo a pred samotným behom zaradiť ľahší klus.
Vhodná oblečenie
Je pravdou, že na to, aby ste si mohli ísť zabehať, nepotrebujete najmodernejšie športové oblečenie drahých značiek. Je však veľmi dôležité obliecť sa primerane počasiu a vonkajším podmienkam. Nie je vhodné behať naobliekaný ako cibuľa v piatich vrstvách, ktoré budú po pár minútach premočené potom. Pokiaľ nie ste otužilec, neodporúčame ani kraťasy a tielko v treskúcich mrazoch.
Kvalitné bežecké oblečenie je vyrábané zo špeciálnych ľahkých materiálov s priamym určením a zameraním. Kvalita pritom nemusí stáť stovky eur. Na začiatok vám budú stačiť aj základné veľkoobchodné modely. Bežecké oblečenie je vyrábané zo syntetických polypropylénových vlákien, ktoré veľmi dobre odvádzajú pot zo spodnej časti textílie, vďaka čomu vás udržia v suchu.
Správna obuv
Rozhodne najdôležitejšou časťou bežeckej výbavy je správne zvolená obuv. Vhodná obuv zaručí komfort pohybu a elegantný a príjemný dopad pri každom kroku. S nesprávnou obuvou budú vaše chodidlá odreté, kĺby budú trpieť a môže to vyústiť až k celkovej nechuti k behu.
Rovnako ako pri oblečení, nepotrebujete najluxusnejšie a najdrahšie modely bežeckých topánok. Špecialisti v predajniach obuvi vám určite radi poradia s vhodnou a finančne dostuponou alternatívou.
Nezabudnite pritom zvážiť, na aké terény budete topánky využívať. Obuv pre beh po betóne sa môže líšiť od behu po antuke či náročného cezpoľného behu v teréne.
Preceňovanie vlastných schopností
Poslednou radou nad zlato je nepodliehať eufórii z behu a nepreceňovať svoje možnosti. Príliš rýchly progres, zvyšovanie rýchlosti a intenzity, môže byť rizikom pre vaše zdravie. Venujte sa behu systematicky a svoj progres postupne plánujte. Behávať desiatky kilometrov, zo dňa na deň, môže spôsobiť množstvo zdravotných problémov. Majte na pamäti, že ak príde bolesť, je už neskoro. Boľavé kolená, achilovky či lýtka sa regenerujú veľmi komplikovane a zdĺhavo.
Autor: Michal Haviar
Až 8 z desiatich predsavzatí končí do šiestich týždňov. Ako vytrvať?
Predsavzatia sú bežnou súčasťou nášho života a vždy v januári sme pripravení na reštart, ktorý má od základov…
AKO ZAČAŤ S BEHOM NA LYŽIACH
Slnkom zaliata zasnežená lúka, ľadový vzduch a pred vami bezchybná bežkárska stopa. Tak vyzerá ideálny deň nadšenca behu na lyžiach. Ak uvažujete, že sa necháte zlákať…
SKÚSENOSTI UŽÍVATEĽOV KARTY MULTISPORT
Karta MultiSport je zamestnanecký benefit, ktorý umožňuje každý deň jeden voľný vstup na vybranú aktivitu v partnerskej prevádzke. Spolu je…
4.máj 2022
Predposledná májová nedeľa tradične odštartováva jeden z najväčších a najobľúbenejších parížskych športových sviatkov. V areáli Roland Garros sa v šestnástom obvode v západnej časti mesta…