Preskočiť obsah

Späť na kategórie

Zdravie Ako na to

Ovládate zásady fínskeho saunovania?

Ovládate zásady fínskeho saunovania?

2. september 2021

Poznáte blahodárne účinky saunovania? Táto rokmi overená ozdravovacia a ukľudňujúca procedúra dokáže pozitívne ovplyvniť vašu pokožku, uvoľniť dýchacie cesty, podporiť kardiovaskulárny systém či pohybový aparát. Okrem fyzických benefitov má pobyt v horúcej saune ukľudňujúce účinky aj na psychickú stránku ľudskej osobnosti. Saunovanie môže zregenerovať nielen vaše telo, ale aj myseľ. Je skvelým prostriedkom v boji so stresom a hektických pracovným nasadením.

Prvé sauny už v dobe Bronzovej

O saunovaní vie človek od nepamäti. Prvé čriepky informácií o “kúpaní sa vo vlastnom pote” pochádzajú z neskorej doby Bronzovej. Saunovanie sa vyvinulo z primitívneho spôsobu kúrenia horúcimi kameňmi v domácnosti umiestnenými v jame, ktorá sa nachádzala uprostred obydlia.

Fínsko ako saunová veľmoc

Praotcami saunovania sú Fíni. Podľa štatistík Helsinskej univerzity, až 88 % Fínov chodí minimálne raz týždenne do sauny. Fínsko, ktoré má necelých šesť miliónov obyvateľov má približne dva milióny sáun. Väčšina týchto sáun je v súkromnom vlastníctve. Mať v dome či v byte vlastnú saunu je pre obyvateľov krajiny tisícich jazier samozrejmosťou. 

Z historického pohľadu sa používanie sauny rozšírilo od Baltického mora po Ural, všade tam, kde žili prvé Keltské a Fínske kmene. Saunovanie malo od svojich počiatkov až rituálny charakter a má svoj jasný a presný postup. 

Sauna aj vo fínskom parlamente

To že má sauna pre fínsku spoločnosť symbolický rituálny charakter svedčí aj fakt, že každá fínska firma má svoju firemnú saunu, pričom výnimkou nie je ani letisko v hlavnom meste alebo budova fínskeho parlamentu.

Láka vás nabehnúť na vlnu fínskeho saunovania? Na nasledujúcich riadkoch si predstavíme základné pravidlá, ktorými by sa mal riadiť každý návštevník sauny.

Otvorte póry na pokožke

Pred návštevou sauny sa dôkladne poumývajte mydlom. Nejde iba o hygienické dôvody a ohľaduplnosť k ostatným. Pri skutočne kvalitnom umytí a osušení sa vám uvoľnia upchaté póry na pokožke a váš organizmu tak bude vylučovať pot oveľa efektívnejšie. 

Používajte plachty

Pri vstupe do sauny by ste mali mať na sebe len plachtu bez plaviek, Fíni sa saunujú výlučne nahí. V moderných saunových svetoch pri vstupe dostávate malú a veľkú plachtu. Veľká plachta slúži ako podložka. Mali by ste si na ňu sadnúť, pričom na plachte by mali byť aj vaše chodidlá. Menšia plachta slúži na zahalenie. Sprcha po každej saune.

Po každom pobyte v saune sa dôkladne osprchujte. Vyčistíte si spomínané póry a vylučovanie potu tak bude efektívnejšie. V prípade, že po návšteve sauny použijete ochladzovací bazén. Z dôvodu dodržania bazálnej hygieny je sprcha nutná ešte pred skokom do ľadovej vody.

Ochladzujte sa

Spomínané ochladenie je neodmysliteľnou súčasťou každého saunového cyklu. Tento proces posilňuje vašu obranyschopnosť a robí vás odolnejším na nástrahy premenlivého počasia. Ak ste začiatočník a bojíte sa teplotného šoku, odporúčame začať postupne a liať si vodu najprv na končatiny a pokračovať smerom vyššie.

Oddýchnite si na lehátku

Po saune a schladení potrebuje unavené telo oddych. V saunových svetoch na to slúžia relaxačné miestnosti s lehátkami, príjemnou vôňou a ukľudňujúcou hudbou. Tu sa odporúča zrelaxovať aspoň 15 minút a pripraviť sa na ďalšie kolo saunovania. Ideálne je týchto okruhov pozostávajúcich zo sauny, ochladenia a oddychu absolvovať tri až štyri.

Ohľaduplnosť a pitný režim

Medzi dôležité zásahy pobytu v saunovom svete je ohľaduplnosť k svojmu okoliu. Ak v saune nie ste sami, nerozprávajte sa a nechajte ostatných návštevníkov relaxovať. Po saunovaní už nevykonávajte väčšiu fyzickú aktivitu, ale vychutnajte si pocit zrelaxovaného tela a mysle. 

Autor: Michal Haviar

wave

Ďalšie tipy na čítanie

Karta MultiSport pre každého

SKÚSENOSTI UŽÍVATEĽOV KARTY MULTISPORT
Karta MultiSport je zamestnanecký benefit, ktorý umožňuje každý deň jeden voľný vstup na vybranú aktivitu v partnerskej prevádzke. Spolu je to viac ako 860…