Preskočiť obsah

Späť na kategórie

Ako na to

Základné zásady správania sa vo fitness centre

Základné zásady správania sa vo fitness centre

22. jún 2021

Poznáte písané a nepísané zásady správania sa vo fitnescentrách a posilňovniach? Čo treba robiť pred cvičením, po cvičení a čoho sa na druhú stranu vyvarovať? Poradíme vám, ako nebyť vo fitku za ignoranta.

Používajte uterák

Jednou zo zásad, na ktorú vás vo väčšine fitnescentier upozorňujú aj nevkusné nápisy na stenách, je používanie osušky! Fitko denne navštívia desiatky, možno až stovky ľudí a nikto nechce cvičiť na prepotených a páchnucich strojoch. Úlohou zamestnancov nie je nasledovať každý váš krok a okamžite dezinfikovať všetko, čoho sa dotknete. Buďte ohľaduplní k svojmu okoliu a v prípade, že ste si uterák zabudli doma, vo väčšine športovísk je možné požičať si ho za symbolický poplatok.

Odkladajte po sebe náradie

Táto zásada by mala byť zlatým písmom vytesaná na kameni a umiestnená na viditeľnom mieste pre každého návštevníka. Platí pravidlo, že nástroje a závažia, ktoré použijete, vráťte na pôvodné miesto. Vy si možno naložíte na bench press 120 kilogramov a celá posilňovňa so zatajeným dychom sleduje vaše vzpieračské výkony. Skutočný potlesk si ale zaslúžite, až keď budú ťažké závažia odložené na svoje miesto.

Nepoučujte!

Poznáte ten typ, ktorý so záujmom akademika sleduje každý váš pohyb a po poslednom opakovaní sa ponáhľa vysvetliť všetky chyby a skončí vyrozprávaním svojho životného príbehu? Dobrá rada nad zlato, ale rozdávaním múdrosti bez vyžiadania budete iba otravným elementom, ktorému sa budú všetci oblúkom vyhýbať.

Ohľaduplnosť k svojmu okoliu

Ďalším archetypom návštevníkov fitnescentier je športovec, ktorý prahne po pozornosti. Pri každom opakovaní kričí, funí a vzdychá. Náradím hádže, že sa budova otriasa v základoch. Pohľady ostatných mu vôbec nevadia, naopak, pozornosť si užíva. Buďte ohľaduplní k svojmu okoliu. Cvičte v tichosti a náradie ukladajte bez rachotu.

Neprivatizujte stroje

Aj keď jednotlivé stroje alebo cvičiace stanice nemajú časové obmedzenia, nebuďte privatizér a vnímajte svoje okolie. Obzvlášť ak cvičíte v poobedňajšej špičke, keď je vo fitku hlava na hlave. Ak sa okolo vás začne tvoriť poradovník a vy si len šťukáte do mobilu, nebuďte sebeckí a uvoľnite miesto ostatným. Kolegiálne je aj navrhnúť striedanie sa medzi sériami. 

Čistota nadovšetko

Čím intenzívnejšie cvičíte, tým intenzívnejšie sa potíte. A s potením prichádza aj nepríjemný zápach. Nebojte sa preto používať deodorant. Táto zásada je úplný základ, ktorý by sme mali vnímať ako samozrejmosť. Nie vždy tomu tak aj je. 

To isté platí aj o čistote oblečenia. Ak cvičíte viackrát do týždňa, pravidelne si vymieňajte tričko. Aj dvojdňové prepotené oblečenie môže byť nepríjemným elementom pre zvyšných návštevníkov fitnescentra.

Fitko nie je krčma

Fitnescentrum nie je sociálny klub alebo krčma. Ak ste sa prišli len vyrozprávať, snažte sa svojim správaním neobťažovať ostatných. Počas aktívneho pohybu by sa malo telo aj myseľ plne koncentrovať na vykonávanú činnosť. Váš tréning bude oveľa efektívnejší a predídete aj nebezpečenstvu úrazu z nepozornosti. 

Fitko nie je ani bufet

Ak holdujete silovému tréningu a ste vo fáze naberania váhy, príjem potrebných živín je pre vaše telo kľúčový. Posilňovňa však nie je ani závodná jedáleň a tlačiť do seba suchú ryžu s kuracím mäsom sediac na pohodlnom leg presse sa skrátka nerobí. Varené vajcia s “príjemnou” arómou majú tiež červenú!

Autor: Michal Haviar

wave

Ďalšie tipy na čítanie

Bežecké lyžovanie pre každého

AKO ZAČAŤ S BEHOM NA LYŽIACH 
Slnkom zaliata zasnežená lúka, ľadový vzduch a pred vami bezchybná bežkárska stopa. Tak vyzerá ideálny deň nadšenca behu na lyžiach. Ak uvažujete, že sa necháte zlákať…

Tenis je tá správna voľba na leto

4.máj 2022

Predposledná májová nedeľa tradične odštartováva jeden z najväčších a najobľúbenejších parížskych športových sviatkov. V areáli Roland Garros sa v šestnástom obvode v západnej časti mesta…